Mulla on sellainen ongelma että Yhteys katkeilee....Mulla on elisan SpeedStream modeemi ja kaksi samanlaista ja sama vika....sitten ostin telewell ADSL modeemin ja siinä pysyy yhteydet 2 min... ja sit sammuu.... Missä Voi olla vika ?
Yhteys Katkeilee ???
-------
111378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onko sulla monta palomuuria yhtäaikaa käytössä?
Jos modeemissa on oma palomuuri, se ei oikein tykkää muista palomuureista. Ja muutoinkin palomuureja olisi hyvä olla vain yksi.
Jos poistat jonkin palomuurisoftan käytöstä, tulee ohjelma poistaa kokonaan, koska se saattaa kummitella taustalla, ja aiheuttaa silti yhteysongelmia.
Ei ole kuin Norton antivirus ja siinä on joku oma palomuuri... .modeemissa on myös palomuuri
mut en tie voiko sellaissiin luottaa....
ehkä tule toimeen keskenään? Näin mulle ainakin kävi kun mulla oli ZoneAlarm ja sitten modeemin oma palomuuri. Mutta joku kyllä väitti, että Nortonin pitäisi toimia ok modeemin palomuurin kanssa. Eihän sulla ole Windowsin palomuuri vahingossa myös päällä?
Mutta voit kokeilla jos otat modeemin palomuurin pois käytöstä niin toimiiko netti sitten kunnolla. Nortonia ei kannata poistaa jos sulla on siinä virustorjuntaohjelma samassa, koska tänä päivänä ei nettiin ole mitään asiaa ilman virustorjuntaa, muuten on kone heti ihan sekaisin ja täynnä örkkejä. En kyllä tunne Nortonia sen kummemmin että voiko siitä poistaa vain palomuuriosion.
Nortonissa saa palomuurin pois... mutta miten saan modeemin palomuurin pois ?
ei riitä, siis palomuurin asennus tulisi poistaa kokonaan (siis se Norton). Mutten tiedä voiko Nortonin palomuurin asennusta poistaa niin ettei virustorjunta-asennus poistu myös. Jos voi niin hyvä.
Koita jostain selvittää miten modeemin palomuurin saa kytkettyä pois päältä, ja kokeile toimiiko sitten.
:D kiitos
kertoa onnistuiko?
Ei onnistunut enkä lähde poistamaan Nortonista mtn.... Tää elisan modeemi on käytössä nyt se toimii siihen asti kun siellä kuumenee joku osa sisällä ja sit katkee yhteys
> Jos modeemissa on oma palomuuri, se ei oikein tykkää muista palomuureista. Ja muutoinkin palomuureja olisi hyvä olla vain yksi.
En ole huomannut modeemin palomuurin ja mikron palomuurisoftan yhteiskäytön haittaavan mitään. Ainoastaan sen mikron palomuurin (kuten ZoneAlarm) laskurit vain eivät kasva, kun modeemi jo blokkaa kaikki hyökkäykset. Nyt käytössä ZyXEL P660HW-61 palomuurilla ja NAT:lla. Yksi mikro on netissä XP:n (SP2) palomuurilla, toinen ZoneAlarmilla ja kolmas Nortonilla.
Vaikuttaisi siltä, että siinä modeemissasi on vikaa, joka aiheuttaa yhteyden pätkimistä. Jos kuumeneminen on ongelmana, saatko modeemin viileämpään paikkaan? Saatko kokeiltua, auttaako pöytätuuletin?
En taida saada sitä viileämpään paikkaan...... 2 samanlaista modeemia ollu ja molemmissa sama vika !