A Vectran mittarivalot

Nokka

Viimeinenkin mittarivalo meni ja paloi mittaristosta. Kuinkas mittarivalojen vaihto tapahtuu A Vectrasta (vm. -89)? Mielellään yksityiskohtaisesti. En viitsisi pakkasessa ylimääräisiä ruuveja kieputella. Kiitos.

5

736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opel

      mittarivaijeri alapäästä irti,ratin ympäriltä muovit irti 5 ruuvia. mittarin alamuovi vipuamalla varovasti irti, mittarin ylämuovi irti,sitte mittarin kiinnitys ruuvit pois ja vedät vähä mittaristoa ulospäin että saat pistokkeen ja mittari vaijerin irti,ja ei ku mittaristo ratin ja kojelaudan välistä pois, samalla kannattaa uusia myös lämmön säätö vivuston ja kellon valo. toivottavasti näistä tiedoista on jotain apua.

      • ala-asteen opettaja

        Oli niin huonoa suomea, että päätin oikolukea ja kirjoittaa tuon uusiksi että pystyn lukemaan tekstin, eli siis:

        1. Mittarivaijeri alapäästä irti
        2. Ratin ympäriltä muovit irti (5 ruuvia)
        3. Mittarin alamuovi varovasti vipuamalla irti
        4. Mittarin ylämuovi irti
        5. Mittarin kiinnitysruuvit pois
        6. Vedä mittaristoa ulospäin että saat pistokkeen ja mittarin vaijerin irti
        7. Mittaristo ratin ja kojelaudan välistä pois

        Ps. samalla kannattaa uusia myös lämmönsäätövivuston ja kellon valo.


    • j790c5nq6q7

      Mitä tarkoittaa tuo ensimmäinen lauseen osa: "mittarivaijeri alapäästä irti"?

      Siis miten sieltä jostain ottaa mitään vaijeria irti ennen kuin muoveja on poistettu tieltä, kun ei sieltä näy mitään vaijeria kumminkaan kun menen katsomaan?

      • Mitä jos

        luopusit koko projektista..


    • vectra nolla nolla

      mittarivaijeri alapäästä irti tarkoittaa että irroittaa vaihdelaatikon päästä sen vaijerin niin saa helpommin mittariston päästä liittimen irti. onnistuu kyllä muutenkin mutta näin helpompi. mutta takasin päin täytyy olla tarkkana että mittarin vaijeri menee kunnolla pohjaan asti ja kiristää tarpeeksi. muuten menee vaijeri poikki tai sitten se muovi holkki väljäksi eikä enää pyöritä vaijeria. tämä siis vaihdelootan päässä. mittaristoonhan se loksahtaa hyvin paikoilleen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      382
      13562
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4296
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4113
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4050
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      63
      3891
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3344
    7. 105
      3232
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3218
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      145
      3189
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2941
    Aihe