Minuun on iskenyt ajokoirakuume. Puolisen vuotta olen ollut koirattomana. Puolikymmentä suomenajokoiraa on ollut parinkymmenen vuoden aikana, ja muuten kaikki ns. sisäkoiria. Jänikset on saaneet kyytiä. Viimeinen ajoi kettuakin.
Nyt vaan tuntuu pentueet olevan hukassa. Kyllähän Ajokoirajärjestön sivulla on pentueita, mutta kun ovat kovin hinnakkaita. Mikään näyttelytähti ei koiran tarvitsisi olla, kunhan on metsäintoa.
Lähitulevaisuudessa on kuitenkin pieni mahdollisuus saada pentu. Eräässä kennelissä pitäisi tammikuussa ajokoiranarttu penikoida. Sovittiin tutun kasvattajan kanssa, että jos syntyisi yksikin värivirheellinen urospentu, säästää hän sen minulle. Se on kuitenkin tuurinpeliä. Hän kun sanoi, että niitä ei onneksi (huokaus) ole viime aikoina tullutkaan...
Tuo otsikkoni "Tulipahan mieleen..." kiteytyykin juuri noihin eri kasvattajille syntyneisiin värivirheellisiin pentuihin. Tämäkin kyseinen kasvattaja sanoi hävittävänsä tuollaiset pennut tuoreeltaan. Ja niin tekee varmaan muutkin. Minulle on näinä "kuumepäivinä" tullut mieleen se, että mitenkähän hyviä ajavia koiria menee "haaskioon" juuri tuon värivirheellisyyden vuoksi? Eihän se vaikuta metsästysintoon lainkaan. Herääkin kysymys, että eikö jokin kennel voisi pitää ns. alemyyntiä näillä "vikapennuilla"? Kyllä ottajia löytyisi näillekin pennuille, ainakin ns. "reppumiesten/naisten" keskuudesta.
Tulipahan mieleen...
1
297
Vastaukset
- eevert
Parempi on kasvattaa vähän lukumäärää ja kiinnittää laatuun huomiota. Jos ei ole rahaa kunnon pentuun, onko sitä sitten kunnollisiin pitotiloihin ja hyvään hoitoon. Kannattaa ensin tehdä kunnollinen tarha ja koiratalo, ennen kuin rupeaa suunnittelemaan ajokoiran ostoa.
Hyviin pitotiloihin menee helposti 2000 - 4000 euroa. Ja metsästysreissut kun useimmiten joutuu tekemaan autolla, niihinkin kuluu huomattava summa rahaa.
Pennun hankintahinta on pieni muihin kustannuksiin nähden. Vuotuisiin kustannuksiin tulee tilojen lämpökustannukset, ruokinta- ja eläinlääkärikulut. On tärkeää myös se, että omalle koiralle on riittävästi aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke592822- 1252050
- 921768
- 1631355
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731331- 621262
- 691122
- 641111
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731059Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t331007