Miksi saan olla

oikea isä

Minun mielestäni isänä oleminen on miehen huipentuma. Mutta kiitoksen antaisi siitä äideille. He ovat synnyttäneet sen lapsen kenen isä olemme.
Ne avioliiton ensivuodet menevät huumassa nuoreen vaimoon. Monilla isillä oli vaikeus päästä irti toveripiiristä jossa olivat poikamiespäivinä. Niin myös minunkin kohdallani, noin viisikymmentä vuotta sitten. Nämä harrastus ja "kapakkareissut" mihin nuoret miehet olivat tottuneet, eivät vaan yksinkertaisesti voinut jäädä kaikki pois. Siinä nuori vaimo sai odotella ja uskoa miehensä puheisiin kotiin palattuaan lyhemmiltä tai pitemmiltä "harrastusreissultaan". Se on vaimojen voimavara, että he uskovat ja luottavat meihin miehiin. Puhuimme sitten totta tai sitä hieman muunneltuna. Meillä oli pieni lapsi joka sitoi niin vaimon kuin minunkin olemaan yhdessä ja uskomaan tulevaisuuteen. Se seitsemäs vuosi on kai ratkaiseva. Meillä se oli toinen lapsi ja työpaikan muutos "parempaan". Sen jälkeen elämä tasaantui yhteisten huolien myötä. Eikä siinä ollut varaa enää eropapereita hankkia, vaikka riitojakin oli, yleensä minun ulospäin suuntautumisella, jolloin vaimo taas oli tarkka ulos menostani työnikin ansiosta. Lapset kasvoivat siinä sivussa, heistä kyllä me pidimme kumpikin hyvää huolta. Ei kai sellaista perhettä ole, jossa ei lapset olisi huolta tavalla tai toisella vanhemmilleen antaneet. Se on sillee, että mitä isommaksi lapset kasvaa, sen suuremmat huolet on vanhemmilla. Muistan ensimmäisen lapsemme synnyttyä, muuan täti sanoi minulle, Kyllä otatte suuren vastuun kun teette lapsen.

Nyt olemme eläkkeellä. Hoidamme ja lellimme lapsenlapsia enemmän kuin omia aikoinaan. He ovat meille piristysruiskeita vanhenmisen myötä. Onnemme on, että omista lapsista ei ole tullut karmeimpia "hulttioita",mikä monien avioparien kohdalle on sattunut,heistä riippumatta.

Nyt kun on isäinpäivä sunnuntaina, niin meidän isien tulee ottaa vaimo rinnallemme kun vietämme sitä. Se isyys kuuluu myös vaimon ansioksi.

1

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Martina

      Ihanaa isänpäivää sinulle ja perheellesi! Upeaa lukea tällainen viesti, jossa arvostetaan perhettä, ja yhdessä yrittämistä, vaikkei aina helppoa olisikaan. Yritämme samaa, kohta 20v avioliittoa takana, lapset aikuistumassa. Perheessä eläminen edellyttää muiden huomioonottamista, nykyaika vain tuntuu korostavan "minä"-ajattelua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      5006
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      79
      2697
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2632
    4. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2010
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1743
    6. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      47
      1740
    7. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      42
      1695
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      22
      1666
    9. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      7
      1651
    10. Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa

      Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden
      Tv-sarjat
      17
      1651
    Aihe