Lapsen pitää saada olla lapsi.
Kouluun voi tulla 7 - 8 - vuotiaana.
Vielä sittenkin lapsi on lapsi.
Vouhottajat alkavat treenata lasta ja
kolmivuotiaana.
Kouluun voi tulla 7 - 8 - vuotiaana.
Vielä sittenkin lapsi on lapsi.
Vouhottajat alkavat treenata lasta ja
kolmivuotiaana.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meille "vouhottajille" tyrkytetään joka taholta viisailta ihmisiltä tietoa siitä, mitä kaikkea oma lapsemme ei osaa. Paljon paineita siitä, onko lapsi normaalisti kehittynyt vai ei...
Minun lapseni olisi pitänyt osata nelivuotiaana kirjoittaa oma nimensä vihkon kanteen viivalle. Kun ei osannut ilman avustusta, pantiin terapiaan. Kamala turha ja kallis terapiakierros vain siksi, että minä en ollut älynnyt opettaa häntä kirjoittamaan tarpeeksi aikaisin. :(
Eli kyllä ne vouhottamisen paineet tulee viranomaisilta ja kasvatuksen ammattilaisilta, valitettavasti!
Tosi on.. lapsen pitää saada olla lapsi. Harrastuksia ei ole pakko tyrkyttää, jokainen lapsi on oma persoonansa ja kehittyy omaa tahtiaan. Toivottavasti sama lapsenmielisyys säilyisi meillä aikuisillakin. Eläköön lapset ja lapsenmielisyys !!!
Terveisin 3 kunnialla ? aikuiseksi kasvattaneen lapsen äiti... nykyisin kaveri :)
Lapsuuden menettäminen on kauhea tragedia. Ja itse muuten opin lukemaan ja kirjoittamaan vasta koulussa, mutta kirjoittamisesta tuli silti ammatti.
oppi lukemaan ihan itse kuuntelemalla ekaluokkalaisen siskonsa lukuharjoituksia.
Neuvolan täti sanoi että lapsi pitäsi laittaa kouluun 6 vuotiaana koska hän luki ja kirjoitti suoraan jo silloin ja osasi osan kertotaulusta.
Kieltäydyin ehdottomasti siitä. Juuri tuon syyn vuoksi. lapsen on saatava olla lapsi niin pitkään kuin vaan mahdollista. Hyvin kerkesi kouluun hän 7 vuotiaana.
Nyt hän on pian 10 vuotias ja rakastaa koulukäyntiä.
Toisaalta hän on vielä lapsi kuten vanhempi sisarensakin. Barbileikit ja heppaleikitovat suosiossa ja toivon että lapsuus kestää vielä pitkään.
Lasten lapsuus on niin lyhyt.... ei saa lyhentää sitä entisestään.