Moni pihvinkääntäjä keskittyy herkutteluun ja on tietämätön tai ummistaa mielellään silmänsä mitallin toisesta puolesta. Englantilais-amerikkalainen kansalaisjärjestö varoittaa meitä lihansyöntiin liittyvistä syöpä- ja muista terveysriskeistä. Terveellisempi ja herkullisempi vaihtoehto on siirtyä kasvisravintoon. Tässä lisää asiasta : http://www.goveg.com/cancer_meat.asp
Syöpää liharuoista
jeb.
161142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Syöpää lihaRUOISTA.
Mennä opiskelemaan äidinkieltämme uudelleen.
Elatiivimuoto sanasta ruoka taipuu seuraavasti:
ruoka-ruoasta
ruoat-ruoista
Oikein on myös näin:
ruoka-ruuasta
ruuat-ruuista
Joten ketjun aloittaja kirjoitti aivan oikein!!!!!
Hohhoh vaan. Opiskele tämä äidinkielemme ennen kuin alat mollaamaan.
Ketjun aloittajalle vielä: Mitähän sitä kohta uskaltaa syödä kun kaikki ruoka-aineet vuorollaan aiheuttaa syöpää. Se on vain kiinni mikä on muodissa jne.
Yhteen aikaan ei saanut syödä ruisleipää - syöpä
pannukahvi - syöpä
.....ja lukemattomat muut...!!!!!!
ja viime vuonna todettiin syöpä! En silti siirry takaisin liharuokiin...
Kun syöpä sitte ilmaantui jo toisen kerran, siirryin liharuokiin.
olin useita vuosia eettisistä syistä tiukasti kasvissyöjä.
Nyt olen kyllä lisännyt ruokavaliooni poroa - se ei aiheuta vatsavaivoja kuten muu liha jota joskus vahingossa olen saatanut ottaa muutaman nokareen. MYös kalaa olen alkanut syödä, muutama kerta viikossa norjan lohta. joskus tonnikalaa tölkistä. Ja omega-3 kuuluu päivittäiseen ohjelmaan.
Maitotuotteitakin yritän käyttää, proteiiniahan siinäkin on.
viljat aiheuttavat älytöntä vatsapömppöä, tämä alkoi sytojen jälkeen. Ehkä suoliston limakalvoissa tapahtui jokin ohentuminen.
--
Vanhempani ja sukulaiseni ovat aina syöneet liharuokaa ja syöpä on ollut tuntematon käsite suvussani. Juuri soittelin äidilleni 82v, juttelin kuulumisia: Isä tuli juuri metsältä, tammikuussa tulee 86v täyteen.
Mistäs sitten karnosiinia saat?? Sitä on lihassa ja karnosiinipillereissä!!
Tutkipa netistä, mihin kaikkeen karnosiini vaikuttaa!!! Lue kaikki mahdollinen! Ja kerro sitten, mitä mieltä olet. Saatko kaiken vihanneksista!
ja lisäksi syön maitotaloustuotteita, mutta LIHAA en ole suuhuni laittanut lapsuusiän jälkeen. Olen 50-vuotias, näytän kolmikymppiseltä, painan 45 kg ( pituus 160 ).
Kävin vasta hammaslääkärissä, ei reikiä, ei edes hammaskiveä ( edellisestä käynnistä viisi vuotta ).
Kävin myös terveystarkastuksessa: veriarvot 160, kolesteroli ym. arvot huippulukemissa ( siis hyvät ), verenpaine alle normien > lääkäri veikkasi minulle pitkää ikää.
Just, just, uskoo ken tahtoo
kohta on se mitä et usko? No, ehkä vähän huijasin, olen vasta 49 ja näytän kolmevitoselta...
Pakosta tulee toinen keskustelu mieleen jossa osalla keskustelijoilla selvää narsismia.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000204&posting=22000000019665570
etteikö asia voisi olla totta. Taitava olet, kun tunnistit minut! Mutta huvittaa tuo ihmisten epäily.
Myönnän olevani itseeni ja ulkonäkööni tyytyväinen! Mieheni on myös. Naiset ovat kateellisia ja vetävät samalla viinereitä naamaansa ja manailevat sitten liikakilojaan.
Osa ikätovereistani kamppailee verenpaineensa kanssa, joillakin veriarvot on anemian puolella. Silti arkiruoka on jauheliha-makaronimössö!
Minä vedän hedelmiä, vihanneksia, juureksia jne. ja joka päivä kalaa... - eikä ole ongelmia terveyden kanssa! On siinä syytäkin kulkea pää pystyssä ja vilkaista välillä peiliin ihaillakseen itseään!
Ihmetellä täytyy, mitä joidenkin päässä liikkuu.
jos osaa elää terveellisesti ja on tyytyväinen itseensä. Pitäisikö minun liittyä näihin ruikuttajiin jotka valittavat koko ajan?
Olen tyytyväinen itseeni, mutta en tuomitse muita. Jokainen kulkee valitsemaansa tietä...
kanssasi. Miksi ei saisi sanoa ja iloita jos on onnistunut säilymään terveenä ja hyvännäköisenä!
Ruoka on olennaisesti terveyteen vaikuttava asia. On aivan eri asia jos ruokkii vuosikymmeniä kehoaan teollisilla valmisteilla satoine lisäaineineen, sokerilla ja valkoisella vehnäjauhomättöruualla kuin terveellsellä käsittelemättömällä ravinnolla.
Ja se näkyy kyllä naamasta!
Vuosikymmenien munkkipossut, einessapuskat, päivittäiset karkinnapostelut, limsat, loputon makaroni, siinä alkaa nainen näyttää täsmälleen siltä mitä syö!
kerrankin joku samanhenkinen. Tuon muuten unohdon mainita, että emme syö eineksiä vaan kaikki ruoka tehdään itse ja mahdollisimman "puhtaista" raaka-aineista.
Ei ruokavaliomme silti mitään porkkanan puputtamista ole... kermassa haudutetut perunat, ah! mutta vain juhlaruokana.
Ei kai se nyt niin vaikea ole vetää johtopäätösiä ruokavalion vaikutuksesta, kun vertaan itseäni ikätovereihin... niihin makaronimössö arkiruokana pari viineriä kahvin kanssa naisiin. Ajavat kilometrinkin matkan autolla töihin! Siinä sitten ihmettelevät että miksi lihovat, verenpaine nousee ja väsyttää...