Olisikohan kenelläkään tietoa vm.79.-2,5 besakutosella varustetusta mersusta?Onko(yleensä) automaatti,tehot..yms.yksityiskohtia?Jotain erikoista/yksityiskohtia kyseisessä autossa?
Kiitoksia vastauksista!:)
Kiitoksia vastauksista!:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Noita on sekä automaatilla että manuaalilaatikolla. Teho joko 129 tai 140. Tuo suurempitehoinen otettiin käyttöön keväällä 1979.
Autossa ei ole mitään erikoista, tavallinen W123 mallinen mersu. Ominaisuuksista tulee mieleen olematon varustus, ruostumisalttius, keskinkertainen suorituskyky ja runsas bensankulutus.
Kulutus on samansuuruinen kuin 185hv kahdella nokka-akselilla varustetussa moottorissa, tehoa on vain 45hv vähemmän.
Iski silmään toi ruostumisalttius. Jos W123 on nopeesti ruostuva ni mikä sit ei? Kokemuksella voin sanoa että jos tuollaisen auton omistaa ja on hyvin pidetty, niin tänäpäivänäkin vielä on vähemmän ruostetta kuin uudemmissa Tojotissa. Totta on että Mersun vanhemmat koneet on suht laiskoja iskutilavuuteen nähden, mutta siinä yksi syy miks ne kestää ja kestää. -80 tuli jo ohjaustehostin vakiovarusteeks, että enpä sanois vakiovarustelua niin huonoks. Tojotassa ollu vielä -89 ohjaustehostin vakiona :D
"Iski silmään toi ruostumisalttius. Jos W123 on nopeesti ruostuva ni mikä sit ei?"
Uudemmat autot mitkä vaan joissa on sinkittyä peltiä. Kyllä se 123 kori kuten mersut tähän asti, on ollut ruostumisalttiudeltaan vain keskinkertaista tekoa, harmi sinänsä.
"Kokemuksella voin sanoa että jos tuollaisen auton omistaa ja on hyvin pidetty, niin tänäpäivänäkin vielä on vähemmän ruostetta kuin uudemmissa Tojotissa."
Mikätahansa auto joka on hyvin pidetty saadaan pysymään vaikka täysin ruosteettomana.
"-80 tuli jo ohjaustehostin vakiovarusteeks, että enpä sanois vakiovarustelua niin huonoks."
Hauska mies olet.
"Tojotassa ollu vielä -89 ohjaustehostin vakiona :D"
Niin, tämä auto oli sitten vuodelta 1979.
Jos otetaan saman hintaluokan toyota, samalta aikakaudelta, se on crown super saloon. Siinä varusteina mm. Automaattivaihteet, Ohjaustehostin, Sähkökäyttöiset ikkunat, Penkinlämmittimet, Keskuslukitus ja Ilmastointi. Noista tuskin mitään oli tuossa mersussa. Kulutustakin toyotassa pari litraa vähemmän ja tehoa enemmän.
ajattelin vain harrastuspohjalta/helpohko entisöinti!Toinen saapusalla oleva kohde-amazon..
En pikku enkä vähän isompaakaan ruostumista pelkää,yllättävää kyllä tämä mb.seissyt vuosia kovasta käytöstä "hylätty"silti siedett.kuosissa(koriltaan)eikä hintakaan paha..