Mikä olisi hyvä krav maga-seura Helsingissä? Sellainen, jossa harjoittelu painottuu itsepuolustukseen, eikä tasokokeisiin. Mitenkähän noita tasokokeita täytyy suorittaa, kun itseäni ne eivät kiinnosta pätkääkään.
Maga Helsingissä
joskus thai-nyrkkeillyt
82257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Prime Fighters on yksi hyvä vaihtoehto, siellä harjoitellaan monipuolisesti ja järkevästi. Kukaan ei ole pakottanut tasokokeisiin ja salin henki on myös mainio. Tekninen taso vaikuttaa hyvältä.
Uskoisin, ettei muissakaan seuroissa tasokokeet ole asia numero yksi. Kannattaa ottaa huomioon mm. sijainti, eli jaksaako kulkea harjoituksiin.
Tapanilan Erän krav maga, onko kokemuksia siitä? Lähinnä ei kiinnostaisi "kokeilla sitä ja sitä lajia/seuraa n. vuotta" ja päättää sitten mitä tekee. En siis halua joutua harjottelemaan esim. etusuoran torjuntaan viittä eri tekniikkaa jne. Joudunhan kuitenkin maksamaan siitä huvista kurssimaksuja, jotka ei todellakaan ole mitään halpoja.
Laji kiinnostaisi, mutta jos joudun n. 3kk käymään huonossa seurassa ja maksamaan siitä n. 100-120e niin varmasti jää se laji siihen.
Omien ja useiden tuttavieni kokemusten perusteella kehoitan kokeilemaan Ari Kankaan johtamaa Combat Academy of Finland'in krav magaa. Parasta Suomessa tällä saralla. Hyvähenkinen "akatemia". Suosittelen!
Tasokokeisiin ei kannata suhtautua noin ehdottomasti. Tuollainen suhtautuminen kielii epäonnistumisen pelosta...
ei pelota, vaan kun ei kiinnosta laittaa rahaa mihinkään pahvikorttiin. Se kun ei kerro todellista tasoa, vaan lähinnä sen että tasokoe-tekniikoita on tullut hinkattua. Itseäni kiinnostaa käytännön itsepuolustus eikä mikään muu.
Luultavasti katsastan sen Prime Fightersin. On ainakin "paremman" liiton seura.
Teree ! Suosittelen Primefightersia ! Hyvät opettajat ja treenit on tosi monipuolisia jne.. Tasokokeet on jos sinne haluaa mennä - ihan oma asia.
Kouluttajan nimeä on turha mainita.
Ari Kankaan Combat Academy on tasokas seura ja siellä niitä tasoja on vähemmän, kuin toisessa liitossa, jossa on tehty varsinainen tasoviidakko.
treenailin aikonani Aven salilla jujutsua ja siellä mestari istui kopissa ei paljon treenejä vedellyt, sen sijaan Combatissa Ari opettaa aktiivisesti ja hakee oppia ulkomaisilta leireiltä ja Douiebilta ja se douieb on vaikuttava herra.
Erittäin hyvää krav magaa, kuten myöskin Primessäkin, Primessä taitaa olla Defendokin mukana nykyisin, mutta treenit on vain kerran viikossa.
Näyttäisi siltä.