Neuvoja taimikonhoitoon

http://www.metsalehti.fi/metsalehti/juttu.aspx?ID=3830

Oletteko samaa mieltä? Noinko reilusti taimikoita pitää hoitaa jo kerralla?
41152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

nuo ovat, tosin siinä ollaan koillismaalla. Etelän rehevämmillä mailla voi olla hyväksi kasvattaa tiheämmässä hieman pitempään, mutta ei sielläkään ensiharvennuksen jälkeen isompaa runkolukua pidä jättää, jos kunnon tukkia haluat.

Äänestä

Joo, kyllähän se niin on, että ei niitä taimia paljo voi mettään jättää koska muuten ne ei jaksa kaikki kasvaa kuitupuiks asti. Toki parasta metsänhoitoa on ottaa vähä kerrassaan pois ja useemmin. Mut toi mettänhoito ei kuitenkaan niin kannattavaa oo, että se oikein kannattais usein toi taimikonhoito.

Äänestä

Vaarille nuo ohjeet eivät kelpaa. Ehkä jossain ensiharvennuksen jälkeisessä tilanteessa aletaan olla samoilla aaltopituuksilla, mutta tokko ihan silloinkaan samassa sävelessä.
Onhan virallisetkin ohjeet tulleet vuosikymmenten mittaan hiukan tiheämmiksi, mutta liian harvaa on vielä. Mikähän siinä muuten on kun Ruotsalaiset harrastavat hiukan suurempia kasvatustiheyksiä, kautta linjan, kuin Suomessa? Ovatkohan he huomanneet sen tosiseikan, että siinä kohdassa, jossa ei ole puuta tai tainta on kasvu pyöreä nolla.
Taimikon kanssa on niin että vähän vähemmän, mutta useammin, niin hyvä tulee. Männyllä nyt sitä valoakin pitää tietysti ollakkin, mutta ei liikaa.

Vaari on aina sanonut etten puhu kuusesta mitään, mutta poikkeus vahvistaa säännön.
Kävin tässä kesällä eräässä metsänäytöksessä, siellähän oli jos mitä mielenkiintoista. Vaari vain ei oikein ymmärtänyt kuusen taimikon raivausta, jota siellä tehtiin. Noin 70 senttinen istutetu kuusentaimikko oli vesoittunut aika reippaasti ja nyt otettin sitten raivaussahalla kaikki koivu pois. Vaari olisi ottanut vesurin tai raivausveitsen ja tehnyt jokaiselle kuuselle halkaisijaltaan 2 m reiän. No olisihan se onnistunut raivaussahallakin, jos työkalun on kaikissa tapauksissa pakko pöristä.
Ennenhän sanottiin että kuusi tarvitsee verhopuustoa. Siitä kai johtui osiltaan, ettei kuusta aikanaan enempää istutettu peltoihin, kun tuo verhopuustovaatimus oli niin ehdoton.

Äänestä
  • Ensin kommentti tuohon kasvatustiheyteen. Suuri kasvatustiheys lisää puuaineen tiheyttä, kuidun pituutta, kesäpuun määrää ja vähentää ligniinin sekä pihka-aineen osuutta. Edellämainituilla on edullisia vaikutuksia massasaantoon ja paperin lujuuteen. Toisaalta silloin ainespuun tuotto ja järeyskehitys alenevat. Ruotsin hieman suuremmat kasvatustiheydet perustuvat sahapuun laatukasvatuksen tutkimiseen. U/s-laadun osuus on jonkin verran todettu nousevan kun alkukasvatustiheyttä on nostettu. Jos oletetaan täydellisen laatumaksutavan toimivan sahatukilla, voidaan silloin tehdä karkeita laskelmia korkeampiin kasvatustiheyksiin perustuvan laatukasvatuksen taloudellisuudesta verrattuna mahdollisimman aikaisessa kehitysvaiheessa tehtävään totaaliseen perkaukseen. Totaaliperkauksessa on pyritty noin 2000 kpl/ha kasvatustiheyteen 1,5 metrin pituusvaiheessa.

    Tuohon Vaarin ihmetykseen kuusen taimikon raivauksesta on olemassa ihan luonnollinen selitys. Kyseisessä kohteessa on ollut tavoitteena saada kustannussäästöä suorittamalla täysperkaus reikäperkauksen sijasta. Koska taimikko on ollut reippaasti vesoittunut niin noin 1-1,5 metrin valtapituusvaiheessa suoritetulla täysperkauksella raivaussahalla pyritään yhteen perkauskertaan. Jos kohteelle olisi tehty Vaarin mainitsema reikäperkaus olisi se todennäköisesti vaatinut vielä toisen perkauksen millä olisi huolehdittu että vesakko ei pääse etukasvuiseksi. Eli työkalun "pörisevä" valinta ei ollut tässä se määräävä.

    Perinteisesti raivaussahalla pyritään taimikon perkauksessa yhteen, joka tapauksessa mahdollisimman harvoihin perkauskertoihin. Männyn taimikoissa suositellaan laatukasvatusta siten että luontaisesti syntyneissä taimikoissa kun yleensä taimia on verraten paljon harvennusta lykätään 5-9 metrin valtapituuteen. Tämä usein vaatii kaksivaiheisen perkauksen, varhaisperkauksen ja varsinaisen perkauksen jossa lopullinen kasvatustiheys muodostuu.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


allekirjoitatteko? kirjoitti:

http://www.metsalehti.fi/metsalehti/juttu.aspx?ID=3830

Oletteko samaa mieltä? Noinko reilusti taimikoita pitää hoitaa jo kerralla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu