subduraali

Onko kukaan ollut subduraali rekisteröinnissä? Jos on niin voisitteko kertoa siitä jotain?
10797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Siinä porataan kalloon muutama reikä. Mulle sanottiin, että halkaisijaltaan 10 milliä. Niistä laitettiin sisään elektrodiliuskoja, jotka siellä sitten kellui aivojen pinnalla.

Sitten olin niiden kanssa pari viikkoa video-EEG:ssä. Sen jälkeen elektrodit poistettiin. Ne reiät jäi muistoksi, iho vain ommeltiin kiinni.

Subduraalirekisteröinnin tarkoitus on saada tarkemmin paikannettua kohtausten alkukohta. Sen perusteella voidaan esimerkiksi harkita leikkausmahdollisuuksia.

Äänestä
  • video eeg näyttää tarpeeksi pesäkkeen sijainnista niin ei tarvitse ruveta porailemaan ja olla kirjaimellisesti reikäpää =)

    Äänestä

  • subduraalilla kohtauspesäkkeesi? Omassa tapauksessani ei ole mitään tietoa, missä pesäke sijaitsee, tosin olen vasta menossa jossakin vaiheessa ns. tavalliseen videotelemetriaan. Kuulosti pelottavalta tuo kuvauksesi subduraalista, joka tietty oli ihan asiallinen... Tehtiinkö ne reiät nukutuksessa vai puudutuksessa?? (sortsi brutaali kysymykseni...)

    Äänestä

  • Siis halkaisia reijissä oli 1cm. Huh! Kuinkas, tehtiinkö tuo nukutuksessa? Tiedätkö kuinka yleisiä nämä tutkimukset ovat?
    Kiitos jo edellisistä vastauksista.

    Äänestä

  • Telle kirjoitti:

    subduraalilla kohtauspesäkkeesi? Omassa tapauksessani ei ole mitään tietoa, missä pesäke sijaitsee, tosin olen vasta menossa jossakin vaiheessa ns. tavalliseen videotelemetriaan. Kuulosti pelottavalta tuo kuvauksesi subduraalista, joka tietty oli ihan asiallinen... Tehtiinkö ne reiät nukutuksessa vai puudutuksessa?? (sortsi brutaali kysymykseni...)

    kyllä löytyi, tarkemmin kuin aikaisemmin "pintaelektrodeilla" minulle tehdyssä videotelemetriassa. Se pesäke oli sellaisella alueella, että voitiin melko pienellä riskillä leikata. Voihan pesäke tietysti myös olla sellaisessa paikassa, ettei leikkaukseen tarjota mahdollisuutta.

    Reiät tehtiin nukutuksessa. Onneksi ei tarvinnut olla hereillä :)

    Äänestä

  • flay kirjoitti:

    Siis halkaisia reijissä oli 1cm. Huh! Kuinkas, tehtiinkö tuo nukutuksessa? Tiedätkö kuinka yleisiä nämä tutkimukset ovat?
    Kiitos jo edellisistä vastauksista.

    Nukuin makoisasti sen aikaa, kun asentelivat antureita.

    Noita subduraalirekisteröintejä ja sitten epilepsialeikkauksia tehdään kai vain Kuopiossa KYS:ssä ja pääkaupunkiseudulla jossain HUS:n toimipisteessä? Tuolla Kuopiossa minä kävin, ne tekee kai 1-2/kk. Tavallisia video-EEG tutkimuksia sitten enemmän ja niitä tehdään muissakin paikoissa.

    Äänestä

  • leijonamieli kirjoitti:

    kyllä löytyi, tarkemmin kuin aikaisemmin "pintaelektrodeilla" minulle tehdyssä videotelemetriassa. Se pesäke oli sellaisella alueella, että voitiin melko pienellä riskillä leikata. Voihan pesäke tietysti myös olla sellaisessa paikassa, ettei leikkaukseen tarjota mahdollisuutta.

    Reiät tehtiin nukutuksessa. Onneksi ei tarvinnut olla hereillä :)

    Kiva, kun oot täällä =)))

    Äänestä

  • ansku-22 kirjoitti:

    video eeg näyttää tarpeeksi pesäkkeen sijainnista niin ei tarvitse ruveta porailemaan ja olla kirjaimellisesti reikäpää =)

    saat olla ja moni reikäinen =)))

    Sitten terveen paperit ja
    kaikki o.k. =)))

    Äänestä

tulee pään sisältä,siis yhteensä kuusi,muistaakseni se rekkaus ei enne kestäny ko viikon,mulle ei tehty sitä,vaa yhelle huonetoverille 1990 vaajasalossa kesällä t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Äänestä
  • Terve vaan!
    Olen tällä hetkellä KYSSÄn neurokirurgisella. Eilen otettiin subduraalielektrodit pään sisältä nukutuksessa pois, ja huomenna pääsen kotiin. & viikkoa sitten olin täällä jo piintarekisteröinnissä videotelemetriassa, muttasiinä ei saatu tarpeeksi tarkkaa tietoa. Nyt tuli tarpeeksi mulle tyypillisiä kohtauksia, ja leikkausta kohti ymmärtääkseni mennään. OLo on mitä onnellisin! 2000-luvulla ei 3:n lääkkeen mixerit oo pystyneet pitämään kohtauksia pois,niin aloin keväällä keskustella neurologini kanssa leikkaus mahdollisuudesta. Hän lähetti minut poliklinikkakäynnille kesäkuussa Kuopioon ja tässää sitä nyt ollaan: kallo täynnä reikiä!
    Kehotan kaikkia hakeutumaan leikkaustutkimuksiin, jos ei lääkkeet ala auttamaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


flay kirjoitti:

Onko kukaan ollut subduraali rekisteröinnissä? Jos on niin voisitteko kertoa siitä jotain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu