Onko kenelläkään tietoa Eläintenhoitaja koulutus paikoista. Tiedän että tätä koulutusta on harvassa, mutta voisiko joku suositella jotain hyvää paikkaa johon voisi ottaa eläimen mukaan.
KIITOS!
KIITOS!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Enpä osaa suositella mitään, mutta tuossa vuonna 2007 alkavien koulutusten yhteystietoja. Soita ja kysy tai käy kotisivuilla katsomassa. Lähteenä toimi koulutusnetti.fi.
1. Eläintenhoitajan ammattitutkinto
; Painotus Eläinhoitolan pito ; Pohjakoulutusvaatimus Ylioppilas tai ammatillinen tutkinto ; Aikuiskoulutus ; Opetuskieli Suomi ; Opetusmuoto Monimuoto-opetus ; Länsi-Lapin ammatti-instituutti, Tervola (Loue) , Kätkävaarantie 69 ; Puhelin (016) 439 521 ; Alkamisaika 13.08.2007 ; Hakuaika päättyy 04.05.2007
2. Eläintenhoitajan ammattitutkinto
; Painotus Pieneläinhoitaja ; koulutus suunnitteilla ; Pohjakoulutusvaatimus Peruskoulu ; Aikuiskoulutus ; Opetuskieli Suomi ; Opetusmuoto Monimuoto-opetus ; Ylä-Savon ammattiopisto, Iisalmi, Aikuiskoulutus , Yrittäjäntie 23 74101 IISALMI ; Puhelin (017) 272 51 ; Alkamisaika 15.01.2007 ; Hakuaika päättyy 31.10.2006
3. Maatalousalan perustutkinto , Eläintenhoidon koulutusohjelma
Tutkintonimike Eläintenhoitaja ; Painotus Opinnoissa voi suuntautua kotieläin- tai pieneläinhoitoon ; Pohjakoulutusvaatimus Peruskoulu ; Nuorten koulutus ; Opetuskieli Suomi ; Opetusmuoto Lähiopetus ; Ylä-Savon ammattiopisto, Peltosalmi , Kotikyläntie 254 ; Puhelin (017) 2725701 ; Alkamisaika Syksy 2007 ; Hakuaika päättyy Kevät 2007 yhteishaku
4. Maatalousalan perustutkinto , Eläintenhoidon koulutusohjelma
Tutkintonimike Eläintenhoitaja ; Painotus Opinnoissa voi suuntautua kotieläin- tai pieneläinhoitoon. ; Pohjakoulutusvaatimus Ylioppilas ; Nuorten koulutus ; Opetuskieli Suomi ; Opetusmuoto Lähiopetus ; Ylä-Savon ammattiopisto, Peltosalmi , Kotikyläntie 254 ; Puhelin (017) 2725701 ; Alkamisaika Syksy 2007 ; Hakuaika päättyy Kevät 2007 yhteishaku
5. Maatalousalan perustutkinto , Eläintenhoidon koulutusohjelma
Tutkintonimike Eläintenhoitaja ; Pohjakoulutusvaatimus Peruskoulu ; Nuorten koulutus ; Opetuskieli Suomi ; Opetusmuoto Lähiopetus ; Koulutuskeskus Salpaus, Asikkala, Laurellintie 55 , Laurellintie 55 ; Puhelin (03) 828 11 ; Alkamisaika Syksy 2007 ; Hakuaika päättyy Kevät 2007 yhteishaku
6. Maatalousalan perustutkinto , Eläintenhoidon koulutusohjelma
Tutkintonimike Eläintenhoitaja ; Pohjakoulutusvaatimus Peruskoulu ; Nuorten koulutus ; Opetuskieli Suomi ; Opetusmuoto Lähiopetus ; Koulutuskeskus Salpaus, Asikkala, Laurellintie 55 , Laurellintie 55 ; Puhelin (03) 828 11 ; Alkamisaika Syksy 2007 ; Hakuaika päättyy Kevät 2007 yhteishaku
7. Maatalousalan perustutkinto , Eläintenhoidon koulutusohjelma
Tutkintonimike Eläintenhoitaja ; Pohjakoulutusvaatimus Ylioppilas ; Nuorten koulutus ; Opetuskieli Suomi ; Opetusmuoto Lähiopetus ; Koulutuskeskus Salpaus, Asikkala, Laurellintie 55 , Laurellintie 55 ; Puhelin (03) 828 11 ; Alkamisaika Syksy 2007 ; Hakuaika päättyy Kevät 2007 yhteishaku
Miten sie löyvät tuolla haulla noita tietoja ku minä en löydä sillä mitään tosta ammatista?
että niin. 3 vuotta kestää, 1.vuonna maatalousjuttuja (lypsäminen, traktori, kasvioppi, yritystalous jne) ja sitten 2.vuonna jo vähän suuntautumisen mukaan joko pieneläimiin tai tuotantoeläimiin. 3.vuosi on sitten jo kokonaan suuntautumisopiskelua. Tätä maatalousalan pt, eläintenhoitajan ko tarjoaa vain kaksi koulua Suomessa, Ylä-savon ammattiopisto Iisalmessa ja Salpaus Asikkalassa..
Tulossa Pemolle toivon mukaan. Jospa pääsisin.. Minulla on suunnitelmissa opiskella kaksoistutkintona, lukio ja eläintenhoitajan koulutus. :>
Mikä pemo? Haluaisin tälläistä opiskelua juuri..
ja kainuunammattiopistossa Kajaanissa. Maatalous alan pt, eläintenhoitaja
Moips!
Elis siis muhoksella on myös mahdollisuus erikoistua pieneläimiin. Katsopas vain www.osao.fi/index.php?497
http://www.mol.fi/webammatti.cgi?ammattinumero=40910&kieli=00
Ylä Savon Ammattiopistossa pieneläinhoitajaksi
kauhajoella (etelä-pohjanmaalla) on suupohjan ammatti-instituutti jossa voi suuntautua konepainoitteeseen tai pieneläimiin ja hevosiin..:) Itse varmaan haen tonne nyt kevään yhteishaus..:)
eli tosta löytyy siihen kauhajoen kouluun lisätietoa:>> http://www.saiedu.fi/site?node_id=276
Koulutuskeskus Salpauksessa Asikkalassa on eläintenhoitaja-koulutusta aikuisopiskelijoille, peruskoulun käynneille ja niille jotka haluavat tehdä samalla kolmoistutkinnon. Koululla on asuntoja, joihin osaan saa tuoda oman lemmikin mukanaan, niitä paikkoja on vain kauhean vaikea saada, mutta mahdollisuus on. Opettajat ovat mukavia, kuten myös oppilaat ja kouluruoka on hyvää.
Ekana vuonna on tosiaan ihan noita perusjuttuja, lypsyä, pieneläintenhoitoa, traktorilla ajoa ja parissa jaksossa lukuaineita... Tokana (kolmantena, jos lukio mukana) valitaan mihin erikoistutaan ja kolmantena pelkästään erikoistumisopintoja.
Oikein mukava koulu, kannaattaa hakea!
Huittisten ammatti- ja yrittäjäopistolla Kokemäellä on voinut jo jonkin aikaa opiskella maatalouden pt:ssä pieneläin juttuja. Ens syksynä 2009 siellä on alkamassa ihan eläintenhoitajan tutkinto, peruskoulupohjainen ja yo. Elukoita siel on vaik mitä liskoja, tosi paljon lintuja ja siellä alko myös ammattitutkintona joku koirajuttu - puolustusvoimien koirat eskarissa, kuulemma. Asuntola on. Kannattaa tsekata paikka!
eli kajaanissa alkaa nyt 2008 vuonna eläintenhoitaja yo-tutkinto :) ite harkitten tuota :D tuossapa lisä tietoa--> http://www.kao.fi/?newsid=1442&deptid=11532&languageid=3&NEWS=1
uuudenmaan maaseutu oppilaitos hyvinkäällä. hyvät kulkuyhteydet ja asuntola löytyy. tuosta eläimestä en tiedä.. =)
aloitan huomenna pieneläin ja hevoset 40ov koulutus linjan suupohjan ammatti instituutissa.
kokemäellä ja kannuksessa ainakin on, mihin voi ottaa koiran mukaan. olen ite menossa kokemäelle (kannus turhan kaukana mulle)
On myös tampereella ahlmannilla eläintenhoitajan kouluttamista!!
:)
Itse ajattelin hakea seuraaviin kouluihin. Ois hienoa jos joku viitsisi huonot ja hyvät puolet koulusta kertoa sekä kiinnostaisi myös, saako näiden koulujen asuntolaan ottaa mukaan oman koiran.
Uudenmaan Maaseutuopisto, Hyvinkää
Koulutuskeskus Salpaus, Asikkala
Ahlmanin ammattiopiosto, Tampere
Keski-Uudenmaan Ammattiopisto, mäntsälä
Keski-pohjanmaan maaseutuopisto, kannus
Mulla kiinnostais kuulla kans Kainuun Seppälän maatilatalouden pt hyviä ja huonoja puolia:) sinne kun aattelin hakea tässä kohta:)
Löytyykö täältä sellaisia, jotka ovat opiskelleet/opiskelevat tuolla Koulutuskeskus Salpauksessa eläintenhoitajaksi? Minua kiinnostaisi tietää, että mitä eläimiä siellä tarkalleen ottaen opiskellaan, kuuluvatko hevoset ollenkaan eläintenhoitajan tutkintoon vai pelkästään hevostenhoitajille..
Olen itse opiskellut Salpauksessa Eläintenhoitajaksi ja suuntauduin pieneläimiin(koirasta alaspäin), eksoottisiin eläimiin(Matelijat, kalat ym. harvinaisempia lemmikeitä) sekä hevosiin. Muita mahdollisuuksia ovat myös tuotantoeläimet sekä muut eläimet(Siat, vuohet ym.).
En ole varma että onko tämä fakta mutta kuulin ennen valmistumistani (2010 kesällä) että hevosille ei olisi tulevaisuudessa enää omaa vaihtoehto mahdollisuutta vaan se siirrettäisiin osaksi muut eläimet vaihtoehtoa koska monet eivät sitä ottaneet, meitä oli 3 vain yhtenä vuotena. Kannattaa kysellä koululta tarkemmin asiasta.
Suosittelen kyllä paikkaa etenkin nyt kun uusi pieneläinrakennus valmistui, PALJON parempi kuin vanhat tilat missä itse jouduin opiskelemaan ja työskentelemään. Tulevaisuudessa on myös odotettavissa uusi hevostalli.
eli suoraan perus koulusta voi hakee tollaseen vai pitääkö ensin käydä ammatti koulu vai onko pakko käydä lukio????
Ihan peruskoulu riittää. Itse suosittelen jokaiselle, joka haluaa työskennellä eläinten parissa tulevaisuudessa: hakeutukaa maatalousalan perustutkintoon, sillä koulutus on laajempaa ja töitä enemmän!
Itse haen seuraavassa haussa Uudenmaan maaseutuopistoon Hyvinkäälle :)
Millaiset pääsykokeet kyseiselle alalle yleensä on?
itsekin haluisin lähteä opiskelemaan tätä alaa mutta en löydä sopivaa paikkaa... ;(
noista pääsykokeista kans haluisin tietää et mimmoset on?
se taitas sitte olla muutto hyvinkäälle, jos pääsee tonne hyriaan amiksee :)
Onko kukaa menossa tonne Salpaukseen tutustumaa kouluun perjantaina/lauantaina? Mie oon menossa, sitä en tosin tiiä et kumpana päivänä. En tajunnu siitä tiedotteesta salpauksen sivulla, et kumpana päivänä sinne pitäis mennä jos kouluun tahtoo tutustumaan... Kellään tietoo tästä? :D
Tonne hyvinkäälle saa asuntolaan ottaa yhden eläimen, eli jos on monta elukkaa niin kannattaa miettiä omaa (vuokra)kämppää :)
Ammattiopisto Lappiassa on eläintenhoitajan ammattitutkintoon valmentava koulutus (suuntautumisena eläintenkouluttaja tai eläinhoitolan pitäjä) jossa pääsyvaatimuksena on toinen aste. Sitten on eläintenhoitajan koulutusohjelma, joka on yhteishaussa
tälläinen koulu, johon saa ottaa asuntolaan ainakin yhden koiran
Aika hauska kun ennen etin näitä eläinhoitaja juttui täältä ja nyt oon parturi-kampaaja mulla oma yritys joka onneksi menestyy. Onnea ettimiseen!
Itsekkin olen kovin kiinnostunut tästä eläintenhoitajan koulutuksesta, onko suuremmin merkitystä mitä oppiaineita pitäisi painottaa lukiossa? Vai voiko niillä kalastella pääsykoepisteittä jos esim. biologian kirjoittaa :D Ylioppilaan koulutusohjelma taisi olla hitusen lyhempikin, jos oikein muistelin..30 ov tai jotain. Olispas kiva ensi vuonna päästä eläinalan pariin :3
Yleensä opiskelussa kannattaa miettiä mikä itseä kiinnostaa ja mistä on hyötyä esimerkiksi siinä eläintenhoitajan työssä, eikä miettiä niinkään että mistä saa pisteitä kouluun hakiessa. kouluun pääsee jos on päästäkseen. se tieto mitä itsellä on on kuitenkin tärkeintä mitä työssä ja myöhemmissä opiskeluissa tarvitsee. sanoisin kyllä että biologian tietämyksestä on hyötyä.
http://www.petsie.fi/pet.php?petid=212759&s=blog
valmistuneet/opiskelevat eläintenhoitajat: minkälaisia pääsykokeita teillä on ollut?
opiskelen eläintenhoitajaksi aikuispuolella ja "pääsykoe" ei ollut kuin 10min puhelinkeskustelu. opiskelu aikuispuolella kestää 1,5vuotta. ja peruspuolella sen 3 vuotta :)
vanha juttu mutta joo kauhajoen maatalousoppilaitoksella on.
Lappia kouluttaa Tervolassa Louella eläintenhoitajia . Loue lähellä Rovaniemeä.