Hiirtä haritsemassa

Muffingar

Olen tässä suunnitellut suunnilleen kuukauden ajan hiiren ostamista, mutta en nyt sitten tiedä onko siinä mitään järkeä.

Meillä on kerrostalo-asunnossa jo kissa(mutta itse en oikein pidä siitä..), mutta tahtoisin aivan oman hiiren/2 hiirtä. Pitäisin niitä omassa huoneessani ja pitäisin oven kiinni kun en itse ole huoneessa. Eikai hiiret stressaa sellaisesta?

Pystyykö hiirtä pitämään 80 litraisessa akvaariossa jossa on päällä ne muovit?
Itse tässä pelkään ja funtsin, että syökö hiiri ne silikoonit sen akvaarion nurkista tai saakohan ne jollain suojattua etteivät pääsisi närpeltelemään niitä?

Kannattaisiko ensimmäisten hiirten/hiiren olla mieluummin uroksia vai naaraita?

Tarvitseeko hiiri ihan hiiren kaveriksi jos itse viettää paljon aikaa sen kanssa ja on paljon kotona?

2

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suski87

      "Pitäisin niitä omassa huoneessani ja pitäisin oven kiinni kun en itse ole huoneessa. Eikai hiiret stressaa sellaisesta?"

      Monilla on hiiriä ja kissoja saman katon alla. Ongelmia tuskin ilmenee, kunhan hiirten asumus on tosiaan murtovarma ja etenkin kun kissaa ei jätetä koskaan valvomatta samaan huoneeseen.

      "Pystyykö hiirtä pitämään 80 litraisessa akvaariossa jossa on päällä ne muovit?"

      80-litrainen on hyvä 1-5 hiirelle. Ilmanvaihdollisista syistä kansimuovit on kuitenkin syytä vaihtaa tiheästä verkosta tehtyyn verkkokattoon.

      "Itse tässä pelkään ja funtsin, että syökö hiiri ne silikoonit sen akvaarion nurkista tai saakohan ne jollain suojattua etteivät pääsisi närpeltelemään niitä?"

      Todennäköisesti hiiret ainakin hieman maistelevat silikooneja. Akvaariosilikoonit ovat myrkyttömiä, joten tästä ei ole juuri muuta haittaa, kuin että jos akvaarioon haluaa vielä joskus vettä silikonit joutuu todennäköisesti uusimaan.

      "Kannattaisiko ensimmäisten hiirten/hiiren olla mieluummin uroksia vai naaraita? Tarvitseeko hiiri ihan hiiren kaveriksi jos itse viettää paljon aikaa sen kanssa ja on paljon kotona?"

      Uroshiiriä voi pitää yksinkin, naaraita tulisi aina olla vähintään kaksi, mieluiten pieni lauma. Urokset ovat monesti ihmistä kohtaan sosiaalisempia, mutta yksilöstä riippuen saattavat tuoksahtaa paljon naaraita voimakkaammin vaikka niitä olisikin vain yksi. Joissain tapauksissa haju on huomattavasti heti ulkoa sisään tullessa, kun taas osa ei haise juuri yhtään. Naaraat ovat keskittyneempiä lajitovereihinsa, eivätkö läheskään aina juuri noteeraa ihmistä. Toki uroksistakin löytyy vähemmän sosiaalisia yksilöitä ja naaraista enemmän ihmisistä kiinnostuneita.

      • Muffingar

        Juu, kiitän suuresti kun vastasit. :)

        Ajattelin itsekkin tuossa eilen illalla, että kannattaa varmaan laittaa kansimuovien tilalle verkosta tehty verkkokatto. :)
        Mukava tietää nyt, ettei se akvaarion silikoni ole myrkyllistä. Olin eilen hyvin huolissani siitä asiasta kun mietin taas näitä hiiri-juttuja. :)

        Ihanaa kun maailmassa on avuliaita ihmisiä. Iso kiitos sinulle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      115
      1626
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe