ja Ukraina, kokemuksia?

Hei:)
Tarvitseeko suomalaiset viisumin Ukrainaan viikon matkalle? Maassa käyneet kertokaa ihmeessä kokemuksista, itse olen menossa nyt joulukuussa Kieviin ja Donetskiin.
61147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se on KIOVA ;)
Ja ei tarvi viikon reissulle viisumia.

Äänestä

Joo kävimmme avopuolisoni kanssa Ukrainassa viimekesänä. Lensimme helsingistä kiovaan, sieltä bussilla about 17 tuntia simferopolin kautta jaltalle. Tiet ovat huonossa kunnossa ja kaikki niitä haukkuu, mutta omasta mielestäni, ehkä ajoimme hyviä reittejä tiet eivät olleet niin kamalat kuten esim latvia-liettua akselilla. Siinä tietää että tiet on hyvät kun pystyy nukkumaan heräämättä minuutin väliin siihen kun joku laukku lentää takaraivoon ylähyllyltä :P

Kiovassa turistin voi olla vaikeaa löytää majoitusta, siellä ei ole länsimaista turismia eikä näinollen samanlaista hostellikulttuuria.
Hotelleja löytyy, mutta niissä hintakin on hotellien luokkaa. Kiova oli pääpiirteittäin länsimaista hintatasoa, ehkä hieman halvempi, riippuu ihan mitä ostaa. Esim olut, liha, viinakset, ruuat paikallisista kaupoista oli todella edullisia. Tupakka maksoi 30c aski sinistä LM:ää :)

Pääkadun Kreschatykin varrella sekä huom alla sijaitsee jos minkämoista vaateliikettä. Pääkadun alla on muistaakseni ainakin kolme ostoskeskusta, joissa myydään ihan kaikkea kallista krääsää.

Itse yövyimme paikallisten ihmisten hospitalityclubin luona. Ensimmäiset yöt olimme Yurin hoteissa, loppureissun yöt Vasilin luona. Erittäin hyviä tyyppejä, luotettavia ja sosiaalisia. Heidän avullaan näimme ja tutustuimme paikalliseen kulttuuriin paikallisen näkökulmasta. Suosittelen ehdottomasti maistamaan paikallista Bile-olutta, se tarkoittaa valkoista, ja maku suorastaan kummallisen taivaallinen.

Kiova oli muuten hyvin stalistisen mahtipontinen isojen ja leveiden rakennelmien sokkelo. Kadut olivat pitkiä kuin paastopäivät. Liikenne oli aika kaoottista, varovainen kannattaa olla. Taskuvarkaita ei mielestäni ollut sen enempää kuin esim venäjällä. Ukraina oli muutenkin kovin venäjänkaltainen, länsimainen ei helposti tunnistaisi kummassa maassa liikutaan :)

No siinähän olikin pääasiat, jos säästää haluaa ei kannata ikinä ottaa ekaa tarjoajaa, taksimatka lentokentältä kaupunkiin 15e saattaa kuulostaa halvalta mutta bussilla saman pitkän matkan tekee 3 eurolla, junalippu jaltalta kiovaan petipaikan kanssa maksoi 7,5 euroa, eli paljon voi maksaa jos haluaa mutta ei tarvitse :)

Äänestä

Meillä ukrainalainen au pair, voit kysellä häneltä, jos osaat saksaa tai venäjää.

[email protected]

Äänestä

sama palsta, löytyy omalta Ukraina-palstalta muutamia Ukraina-aiheisia kokemuksia, myös pallontallaajat.net automatkailuosastossa on juttuja. Tässä Venäjä-osiossakin on mutta haku voi olla kinkkinen kun postituksia paljon. Itsekin lähdössä Ukrainaan joulukuussa, Donetsk ei ehkä ohjelmassa, mutta Kiova varmasti. Ja kuten sanottu, Ukrainan kaupungeista kahdella on suomalainen nimi eli Kiova ja Harkova. Lisäksi jos haluaa käyttää omakielistä nimeä pääkaupungista niin translitteroituna Kyiv ukrainankielisestä Київ - jossa и äännetään kuten venäjän ы tahi viron õ ja ї on jotakin meikäläisen i:n ja j:n väliltä. Venäjäksi kaupunki on Киев ja translitterointi suomeksi olisi Kijev.

Äänestä
  • noin 20 sivua wordiin kerättyä tietoa ja matkakertomuksia Kiovasta, että jos joku haluaa niin voin lähettää sähköpostilla [email protected]
    Linkkejä en laittanut talteen, mistä löysin..

    Pari englanninkielistä kiova-opasta löysin myös nettikaupoista, mutta eihän ne tähän hätään ehtinyt.

    Reilun viikon päästä voin kertoilla lisää tuolla Ukraina-palstalla ;)

    Äänestä

  • Matkustin junalla Puolasta Ukrainaan pari viikkoa sitten ja rajalla (Premyshl-kaupunki) ihmettelin mikä on Kijow-kaupunki aikataulussa, sehän onkin Kiova puolaksi! Matkustin kakkosluokassa ns. kupeinii-vaunussa (4h per hytti), kaikki meni ihan hyvin vaikkakin häslinki oli armoton rajalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mishurov kirjoitti:

Hei:)
Tarvitseeko suomalaiset viisumin Ukrainaan viikon matkalle? Maassa käyneet kertokaa ihmeessä kokemuksista, itse olen menossa nyt joulukuussa Kieviin ja Donetskiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu