Michelin X-ice vai nokian 5? kenelläkään kokemuksia?
Michelin vai nokian?
11
1929
Vastaukset
- parasta!
Nokian Hakkapelitta 5 hieman äänekkäämpi kuin Michelin X-Ice, muuten ei eroa. Kaksi parasta talvirengasta markkinoilla tällä hetkellä. Unohtakaa GoodYearit, Pirellit, Kleberit ynnä muut halpikset.
- Sivuluisu
Kiitos kommentista.eipä tässä sit muuta kuin rengas kauppaan.
- urpå
Sivuluisu kirjoitti:
Kiitos kommentista.eipä tässä sit muuta kuin rengas kauppaan.
Aika heppoisin perusteinpa sinäkin rengaskauppaan lähdet, kun joku "asiantuntija" Suomi24:ssa antaa vähän ophjeita, jepjep.
Kokeilepa vaikka Gislaved NordFrost 5:sta. Et tule pettymään. Todella hyvä ja hiljainen rengas. - "asiantuntijana"
urpå kirjoitti:
Aika heppoisin perusteinpa sinäkin rengaskauppaan lähdet, kun joku "asiantuntija" Suomi24:ssa antaa vähän ophjeita, jepjep.
Kokeilepa vaikka Gislaved NordFrost 5:sta. Et tule pettymään. Todella hyvä ja hiljainen rengas.Kirjoitustaidoton urpå arvostelee muiden asiantuntemusta!
Sitten perään oma asiantuntemusta pursuva kommentti. Mee urpå kasvamaan, et taatusti pety! - tulee...
...myös nuo michelinit ja rengasliikkeen myyjä sanoi juuri samaa että on vähän hiljaisemmat kuin nokian renkaat. Ajelen vain pääkaupunkiseudulla missä lunta ei hirveästi ole joka oli toinen perustelu miksi hän suositteli michelinejä. Jos taas lunta on paljon niin Nokian rengas on kuulemma silloin omassa luokassaan.
Omakohtaista ajokokemusta ei siis kummastakaan ole mutta loppuviikosta pitäis olla misukoista. - urpå
"asiantuntijana" kirjoitti:
Kirjoitustaidoton urpå arvostelee muiden asiantuntemusta!
Sitten perään oma asiantuntemusta pursuva kommentti. Mee urpå kasvamaan, et taatusti pety!Totta, olihan siellä yksi ylimääräinen kirjain lipsahtanut yhteen sanaan. Pyydän anteeksi tätä ja valitan ellet ymmärtänyt lukemaasi tuon johdosta.
Niin minulla on kokemusta kolmesta Nokian eri nastarengasmallista, sekä yhdestä Michelinistä. Nyt on alla Gislaved NordFrost 3 eikä parempaa ja hiljaisempaa rengasta vielä tähän mennessä ole ollut. Niin ja jos haluat toivottaa minut kasvamaan, niin haluan todeta että minä olen kasvanut aikuiseksi jo noin 20v sitten...mikäs on tilanne itselläsi?
Eipä ole huono Hakkapeliitta 4:kään. Jopa aavistuksen hiljaisempi, kuin uusi 5. Nelosia saa myös uutena; tärkeintähän talvirenkaassa on se, että se ei ole vanha ja kovettunut.
Talvirengas on tuoretavaraa siinä kuin lakritsakin. Kovettuneella ei tee mitään. Talvirenkaat kannattaa vaihtaa kahden-kolmen vuoden välein, vaikka pintaa olisi paljonkin.
Master Eq- ..ehdottomasti!
Onnellinen kyseisten renkaiden omistaja. Olen jopa rääkännyt renkaita säälittävillä sivuluisu-yrityksillä mutta eivät ole lähteneet leikkiin mukaan..tajuttoman hyvä teho, suosittelen!
ja mölyä kuuluu vain kuivalla asfaltilla..- Jukkis76
Ostin HP5, mutta oli pakko palauttaa takaisin liikkeeseen. Ulvoivat kuivalla asfaltilla kuin kiimainen susi. Palasin takaisin Gislavedin renkaisiin, pito ei ehkä paras markkinoilla mutta eipä tarvi ajella kuulosuojaimet päässä. Eipä toi HP5 muutenkaan nyt niin ihme renkalta tuntunut. Kyllä noilla kilpailevillakin merkeillä yhtälailla Suomen talvessa pärjää,ei toi HP5 niin autuaaksi tee.
- lailla
Jukkis76 kirjoitti:
Ostin HP5, mutta oli pakko palauttaa takaisin liikkeeseen. Ulvoivat kuivalla asfaltilla kuin kiimainen susi. Palasin takaisin Gislavedin renkaisiin, pito ei ehkä paras markkinoilla mutta eipä tarvi ajella kuulosuojaimet päässä. Eipä toi HP5 muutenkaan nyt niin ihme renkalta tuntunut. Kyllä noilla kilpailevillakin merkeillä yhtälailla Suomen talvessa pärjää,ei toi HP5 niin autuaaksi tee.
tuntuu olevan nuo uudet autot huonosti äänieristettyjä kun kerta kuulee kiimaisen suden
- ..samaa..
lailla kirjoitti:
tuntuu olevan nuo uudet autot huonosti äänieristettyjä kun kerta kuulee kiimaisen suden
..mieltä! Millä ihmeen traktorilla tämä "ulovan suden" kuljettaja oikein ajelee!
Itselläni volvo alla eikä mitään häiritsevää ulinaa/melua. Syytä autoa, älä renkaita, jos äänieristeissä on vikaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172404Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162071812Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021471Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491396Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu571347Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1851204- 941140
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1511015Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks14951Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !
Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako134830