Nopeimmin kasvava köynnös?

Bridgetti

Mikä on nopeimmin kasvava köynnös? Meillä on uusi piha, ja jo nyt haluan suunnitella ensi kevättä :-) Ja kumpi on mielestänne parempi, humala vai villiviini? Kumpi peittää aidan paremmin? Makuasia tietysti, mutta kerokaa oma mielipiteenne!

9

3430

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      Ehdottomasi parempi on villiviini,siinä ei ainakaan ole mitään ötökkää,niinkuin yleensä humalassa.Villiviini on terve,kasvaa nopeaan ja siinä on myös kaunis syysväri.

    • Filemon

      Kokeile ihmeessä myös aitoviiniä. Mikäli et ihan tunturi-lapissa asu, niin Zilga, Nordica, Hazaine zladkii ainakin menestyvät. Ja kun ovat kasvuun päässeet, niin tahti on kova. Mittailin viime keväänä lounais-suomessa Zilgaa, joka oli juuri kevät hallasta toipunut ja se kasvoi parhaimmillaan toista senttimetriä vuorokaudessa... Lehdet ovat isot ja näyttävät ja parin vuoden päästä voit saada rypäleetkin omasta köynnöksestä, mikäli viitsit leikellä köynnöksiä.

      • Kuvittelin, että sille tarvittaisiin talvipuutarhaolot talven ajaksi. Kestääkö siis aito viiniköynnös talven ulkona? Missä vaiheessa se alkaa tuottaa satoa, siis monenko vuoden päästä?


      • Filemon
        Nainen1954 kirjoitti:

        Kuvittelin, että sille tarvittaisiin talvipuutarhaolot talven ajaksi. Kestääkö siis aito viiniköynnös talven ulkona? Missä vaiheessa se alkaa tuottaa satoa, siis monenko vuoden päästä?

        Siis Etelä-Suomessa. Keväthalla on se joka tekee tuhoa, ei niinkään talven pakkaset. Zilga ja Nordica ovat ne lajikkeet joita itselläni on ollut muutaman vuoden ajan ja nyt on ensimmäistä talveaan odottamassa myös Fabel, Summer sweet sekä Hazaine sladkii. Viimeksi mainittu on Baltian maissa tunnettu ja suosittu köynnös. Satoa tulee kolmen vuoden jälkeen terttu- pari, ja siitä eteenpäin sitten reilummalti. Sadon saanti tosin vaatii köynnöksen leikkaamista, mutta ei tuo nyt niin vaikeaa ole. Oman tarhani leikkasin eilen ja nyt on sitten pistokas ainekset odottamassa huhtikuun aurinkoa... Eli eikun viinitarhuriksi...


      • myöhään
        Nainen1954 kirjoitti:

        Kuvittelin, että sille tarvittaisiin talvipuutarhaolot talven ajaksi. Kestääkö siis aito viiniköynnös talven ulkona? Missä vaiheessa se alkaa tuottaa satoa, siis monenko vuoden päästä?

        kuin milloinkaan vastata. Meillä on pari Kanadalaista viinirypäleköynnöstä talon vierustalla ollut jo ainakin 7 vuotta ja nyt viimekesänä äityi tekemään rypäleitä oikein sanko kaupalla. Mustia pieniä hyvin makeita rypäleitä tuli aika paljon ja kypsyivät jo syyskuussa ennen pakkasten tuloa. Luulimme ettei rypäleitä ikinä saada, mutta viimein saatiin niistäkin nauttia. Pakkanen on huolehtinut leikkauksesta, eli emme ole koskaan leikanneet. Nyt kyllä ymmärrämme miksi pitäisi leikata, koska rypäleet tulevat uuteen varteen ja leikkaus ilmeisesti saa varret haaroittumaan.


      • Filemon
        myöhään kirjoitti:

        kuin milloinkaan vastata. Meillä on pari Kanadalaista viinirypäleköynnöstä talon vierustalla ollut jo ainakin 7 vuotta ja nyt viimekesänä äityi tekemään rypäleitä oikein sanko kaupalla. Mustia pieniä hyvin makeita rypäleitä tuli aika paljon ja kypsyivät jo syyskuussa ennen pakkasten tuloa. Luulimme ettei rypäleitä ikinä saada, mutta viimein saatiin niistäkin nauttia. Pakkanen on huolehtinut leikkauksesta, eli emme ole koskaan leikanneet. Nyt kyllä ymmärrämme miksi pitäisi leikata, koska rypäleet tulevat uuteen varteen ja leikkaus ilmeisesti saa varret haaroittumaan.

        Leikkaus kyllä parantaa satoa.Ei teillä ole tietoa sen köynnöksen lajikkeesta? Kiinnostaa keskustella aiheesta, kun tulin heittäytyneeksi lähes viljelijäksi... Mitähän tuo jatkuva VESIsade mahtaa tehdä viime kesänä istutettujen taimien juurille...?


    • laittaisin minä

      Minä taasen pidän enemmän humalasta ja sen tiedän kasvavan todella huippu nopeasti ja korkeaksi myös. Minusta siinä on kaunis se tähkä. Olin yhdessä juhlakartanossa häissä kesällä ja siellä oli humalaa joka paikassa pylväissä yms. ja oli kauniin raikkaan vihreä. huono puoli lienee, että siitä lähtee jotain mahlaa tms. mutta jos tulee aidan päälle, niin eihän se haittaa. Mikset laittaisi molempia, se viini olisi sitten syksylläkin näyttävä...

    • siirukka

      minä en laittaisi aidan päälle kasvamaan mitään,aita on aita,ja rakennelma sinänsä.humala on vaikea kasvi hoitaa.sitä ei pidä istuttaa minkään rakennuksen lähelle,vaan se tulee laittaa salkoon.humala leikataan joka syksy maan tasalle,se ei lähde vanhoista kasvustoista kasvamaan,vaan kasvaa joka kesä noin 12m.korkuiseksi.ja jos ei ole salkoa se menee pitkin maata ja kiipeää kyllä mistä saa lonkeroillaan kiinni.humala erittää mustaa pihkaa,joka homehduttaa esim.seinän,jos pääsee kasvamaan seinää pitkin.sitä vartenhan ennen taloissa olikin humalasalot jossain navetan vieressä.lisäksi se tappaa sen kasvin jonka ympärille se kietoutuu.siihen tulee isoja toukkia jotka syövät lehdet,niitä tulee torjua vesiruiskutuksella tai myrkyllä.mulla on humala-salot,ne on komeat,mutta vaativat hoitoa ja vettä paljon.eivät muuten tykkää auringosta.syksyllä kun salkoihin tulee painoa ne kaarretaan päästä kiinni,jolloin kukinnot nuokkuvat kauniisti.sitten salot katkaistaan juuresta,ja mieluiten poltetaan.ne painavat varmaan 50 kiloa.kappale.kokeile ja ylläty.

    • kasvamaan on

      Villiviini. Ainakin meillä se kasvaa ihan älytöntä vauhtia ja kun se kukkiikin sekä alkukesästä että loppukesästä, kukkia on paljon ja ovat kauniita. Paikka on aurinkoinen, mutta ei ihan suoraa paahdetta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      133
      711
    2. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      617
    3. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      607
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      178
      598
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      94
      563
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      56
      560
    7. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    8. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      510
    9. En aio laittaa viestiä enkä soittaa sulle

      Turvallisuussyistä jouduin poistamaan numerosi puhelimestani. Ihan kaikkien parhaaksi. Mutta kirjoitin sen lapulle ylös
      Ikävä
      26
      483
    10. 37
      470
    Aihe