XM vesipumpun vaihto

Hei,
Onko kokemuksia ko. työvaiheesta ?
Ottaako vetonsa jakohihnalta, eli joutuuko
jakopään purkamaan ?

Kiitoksia vinkeistä jo etukäteen :-)
3427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eli joutuu jakopään purkamaan moottori kuin moottori.

Äänestä
  • ota .vanhempi v6 on kettinkivetoinen .
    mutta tosi on että kaikki muut vaativat jakopään käsittelyn .joten kun semmoiseen yleensä ryhdytään niin kannattaa vaihtaa suosiolla kaikki roinat stefoja/kiristintä/vesipumppua myöten niin ei tarvii uusia samaa työtä ennen aikojaan

    Äänestä

  • kokemjne kirjoitti:

    ota .vanhempi v6 on kettinkivetoinen .
    mutta tosi on että kaikki muut vaativat jakopään käsittelyn .joten kun semmoiseen yleensä ryhdytään niin kannattaa vaihtaa suosiolla kaikki roinat stefoja/kiristintä/vesipumppua myöten niin ei tarvii uusia samaa työtä ennen aikojaan

    Vesipumpun vaihto on helppo homma.
    Tapahtuu seuraavasti:
    1.Tunkkaa etupää ilmaan vesipumpun puolelta.
    2.Irroita pyörä sekä pahvi lokasuojan sisältä, jolloin pääset vesipumppuun käsiksi.
    3. Poista jakohihnan kotelo.
    4. Pyöritä moottoria niin, että nokka-akselin hihnapyörässä oleva reikä on kannessa olevan reiän kanssa samalla kohdalla.
    5. Laita reikään 8mm tappi (poran terä käy siihen). Alahihnapyörässä on myös reikä johon laitetaan myös tappi (10mm). Nämä siksi, että ajoitus ei mene sekaisin.
    Kun ed. hommat on tehty voit löysätä jakohihnan kiristäjän (kannattaa uusia kiristin samalla).
    6. Vesipumppu irti ja uusi tilalle, samoin kiristin. Kiristin on kiinni yhdellä kuusioruuvilla.
    7. Hihna paikoilleen ja kiristimellä säätö sopivaksi. Kireys on sopiva kun hihnaa saa käännettyä 90 astetta vaikeasti.
    8. Jos hihnan joutuu uusimaan samalla niin alahihnapyörä täytyy irroittaa ja se voi olla todella tiukassa. Kannattaa hankkia ns. lukitsin, jolla moottorin voi lukita siten, ettei se pääse pyörähtämään. Asennetaan vaihtipyörälle moottorin alle suojapelti poistamalla.
    Tämä siksi, että lukitustappi alahihnapyörässä ei ehkä kestä vääntöa sitä avattaessa. Jos ne pettävät on tiedossa kallis remontti. Mäntien ei tarvitse kuin hipaista venttiilejä niin ne vääntyvät.
    Näillä ohjeilla hommasta selviää ja rahan säästö on todella suuri. Osat eivät maksa paljoa, mutta korjaamolla työn osuus on suuri.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rene kirjoitti:

Hei,
Onko kokemuksia ko. työvaiheesta ?
Ottaako vetonsa jakohihnalta, eli joutuuko
jakopään purkamaan ?

Kiitoksia vinkeistä jo etukäteen :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu