Aloitin laihduttamisen joitakin kuukausia sitten ja paino on pudonnutkin hyvin. Olen laihduttanut ruokavalion muutoksen ja liikunnan lisäämisen avulla.. Painoindeksini on nyt 22,3. Ongelma on se etten edelleenkään ole tyytyväinen, kun laihdun, tulee sellainen tunne, että vielä muutama kilo lisää.. Aikomukseni on laihduttaa siihen asti, että painoindeksi on 20. Mutta entä jos en pystykään enää lopettamaan laihduttamista? Nyt jo koen huonoa omaatuntoa syömisestä, liikun viitenä tai kuutena päivänä viikossa.
Miten teillä muilla on onnistunut laihduttamisen lopetus? Itse pelkään, että jään kierteeseen...
Miten teillä muilla on onnistunut laihduttamisen lopetus? Itse pelkään, että jään kierteeseen...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kun aloitat laihduttamisen, pistä mieleen kilo tai painoindeksi raja jota et saa alittaa. Jos et ole varma voitko luottaa muistavasi sen sillä hetkellä, tehosta rajaa kirjoittamalla se itsellesi ylös.
Mulla on päässä kiloraja mihin korkeintaan paino saisi pudota. Toisaalta koen tarvetta vain kiinteytymiselle, niin en vaakaa niinkään tuijota, lihashan painaa ;)
on kyllä kiloraja ja painoindeksiraja päässä ja mieskin muistuttelee etten liikaa laihduta, mutta siltikin tuntuu, että pystyykö lopettamaan.
Kyllä mullakin on kiinteytymiselle tarvetta, siksi olenkin alkanut käydä salilla..
vähän tohon tyyliin - laihdutin 5 vuotta sitten 17 kg liikunnalla ja koko ajan tuntui siltä,että lisää lisää.... Sitten rupesin käymään salilla ja hups - kroppa kiinteytyi, melkeinpä pieneni entisestäänkin mutta - avot, painoa on nyt 5kiloa lisää :o)
Liikun edelleenkin 6päivänä viikossa, mieluummin joka päivä jos vaan ehdin, ja jos joskus jää päivä väliin, tuntuu että pursuan joka puolelta kun katson peiliin. Sairasta? Voi olla, mutta milläs sen päästäs pois saat???
musta tuntuu.. tilanne on jokseenkin sama..
ota asiaa kuitenkaan vakavasti, sillä pyrin syömään suht normaalin terveesti. En käy oksentamassa enkä juokse hullunlailla syötyäni yhden appelsiinin. Yritän vaan elää asian kanssa.
Itse varmasti tiedät koska mopo rupee karkaamaan käsistä :o) Ja kyllä ne läheisetkin sitten rupeaa huomauttelemaan.
Ei ku tsemppiä vaan!
Huh! Kuulostaapa pelottavan tutulta tuo että aina haluaa vaa lisää ja lisää ja lisää... Noh, minulla se johti anoreksiaan (ja myöhemmin bulimiaan) joten suosittelen, että kävisit nyt jo jonkun asiantuntijan juttusilla! Mitäs näitä on.. Psykologeja, terapeutteja... Nuo sun ajatukset ei nimittäin ole ihan terveitä... :(
Tsemppiä!! Jos painoindeksi on 22 niin oot juuri hyvän kokoinen!! Luota minuun, et halua tehdä ruoasta mitään isoa numeroa elämääsi, koska et sen jälkeen enää ikinä pysty suhatutumaan siihen normaalisti. Nauti elämästä ja siitä että saat olla normaalin kokoinen. On olemassa niin paljon ihmisiä joilla oikeesti (!!) on painon kanssa ongelmia, että turha parista "ylimääräisestä" kilosta on stressiä ottaa!
Laihdutin vuosia sitten 28kg. Aluksi tarkoitus oli laihduttaa 15kg, mutta niin vain painoa tuli pudotettua. Heräsin vasta siinä vaiheessa, kun kesälomareissun kuvia katselin jälkeenpäin. Luut törrötti kaulan alapuolelta ja posket lommoilla. Peili näytti toista. Ihminen kait osaa muuttaa omilla silmillään ulkonäköään peilin kautta, näkee itsensä lihavempana kuin onkaan ja uuteen laihtuneeseen kroppaan ei heti totu. Nuo valokuvat sai minut heräämään ja lopettamaan laihdutuksen. Kuitenkin, olin mittojen puolesta nykymissien luokkaa eli pituutta 178kg ja painoa 56kg, mutta liika on liikaa...