Harmaakallion kaavoitus

Loviisa.fi sivuilta saa jotain infoa asiasta, mutta eteneekö asia mitä vauhtia?? Onko sisäpiiriläisiä kertomassa, milloin tonteille pääsee kenties rakentamaan?
16549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

noin kolme vuotta arvioisin. tanskantien "luvatut" peltotontit ja muut systeemit kun ovat nekin vähän hakusessa..

Äänestä
  • nämä päättäjät vai vaivaako liika työmäärä!!

    Äänestä

  • ovat kirjoitti:

    nämä päättäjät vai vaivaako liika työmäärä!!

    Ei ne päättäjä paviaanit ajattele kun tota niitten joupottelu paikkaa,eli muta lahden pojukka rantaa.

    Äänestä

Nyt on mettää saatu nurin ja rumaa on jälki.

Äänestä

Taas täydellinen epäonnistuminen! Kaikki elinkeinopoliitiiset hankkeet menevät pieleen. Kaupunginjohtaja Olavi Kalevan on kannettava vastuunsa. Ei ole kuin yksi vaihtoehto: Potkut!

Äänestä

Uusi Oolavin munkkitehdas nousee kohta Sahaniemelle!

Äänestä

Hei Lammenheimo (onko täällä enää muita heimoja?) sekä muutkin sisämaan sissit!

Mitä enemmän TE esitätte arvotonta ja ja huonosti perusteltu kritikkiä ja paskanjauhantaa Loviisan kaupungin johtoa ja esimerkiksi Olavi Kalevaa kohtaan, niin sitä enemmän se kerää kannatusta hänen taakseen, koska loviisalaiset eivät ole niin tyhmiä kuin kuvittelette. Minäkin olen näitä juttuja paikallislehdistä ja netistä arvioinut, ja mitä enemmän katselen, niin huomaan, että muutaman yksilön elämäntapapotttuilu ja vaino saa tässä mediassa kohtuuttoman tilan.

Asiallinen kritiikki on aina hyväksi, mutta satuin katsomaan youtubesta loviisan lehtien videon kokouksestaja ja ihmettelin, että kuinka lapsellisesti eräs nimeltä mainitsematon kokoomuspoliitikko jankkasi mukamas demokratrian nimissä asioita jollakin kyselytunnilla.

Jopa oman puolueen sisällä kyllästyttää repiminen ja jatkuva asiaton vinoilu Epäasiallinen kritiikki kodtz

Äänestä

Katsoin minäkin lähetyksen. Olin hämmästynyt! Harmaakallioon liittyvät kysymykset olivat asiallisia ja perusteltuja, ne valaisivat Harmaakallion hankkeen toivottoman tilan. Fiasko on käsissä, nyt vain peitellään paskaa tilannetta tietämättömyydellä ja epämääräisillä selityksillä, kuitenkin päällimmäisenä ajatuksena se, että tappiota ei myönnetä ja rahaa kannatta polttaa vaikka mitään ei aikaan saataisikaan. Tavoite: Johdon maine on pelastettava vaikka näyttelemällä, tietenkin metsät pitää vielä kaataa.

Miksi vain harvat poliitikot uskaltavat valvoa kunnan etua? Kun on halua ja kykyä ottaa selkoa kunnan hallinnossa tehdyistä päätöksistä, niiden toimeenpanosta sekä toiminnan tuloksesta , niin siinä tulee tallottua monen oman hyödyn tavoittelijan tai muuten OK-uskossa olevan varpaille. Sekö on aktiivisesti toimivasta ja rehellisestä luottamusmiehestä aiheutuva ongelma ja hänen suuri virheensä? Ovatko pääosa poliitikoista tyhmiä, hölmöjä vai p-nuolijoita?

Perusteltuihin kysymyksiin ei yleensä saa virkamiehiltä eikä johtavilta luottamushenkilöiltä tosiasioilla perusteltuja vastauksia, tulee vain niitä juttuja ja tarinaa vakiona tasolla; ”että jotain sinne päin tai sitten ei, mutta kiire on ja rahaa tarvitaan”. Niin tosiaan; "kateellisten juttuja".

Tätä toiminnan tapaa ja tasoa ei haluta tunnustaa, vaikka se on kaikkien nähtävillä. Seurauksena on se, että toimintaa puolustavat Johtajan uskolliset ja läheiset edunsaajat alkavat mölyämään joka puolelle, kuten Alkuasukasvain. Hän toivoo mölynsä vaikuttavan. Olet sitten joko ..van, ...son, ...va tai ...tas, niin pitäisi ymmärtää mikä on julkisessa virkasuhteessa toimivan ja tavallisen kansalaisen paskanjauhannan ero, rikoslakikin erottelee julkisuuden henkilöt (viranhaltijat ja poliitikot) omaksi ryhmäksi, joille asetetaan toiminnassa eritysvaatimuksia ja rajoitetaan yksityisyyden suojaa.

Laitakaa vaan nyt ketjut kaulaan ja kunniamerkit rintaan niin kyllä se mieli siitä taas hyväksi muuttuu.

Äänestä

Tsiigasin minäkin lähetyksen. Olen hämmästynyt "Alkuasukasvain" nimimerkin vihasaarnasta ja totaalisesta pimahtamisesta! Totuuden kuuleminen sai aikaiseksi jo standardiksi muodostuneen ärrähuone efektin! Harmaakallioon liittyvät kysymykset olivat todellakin asiallisia, perusteltuja ja perin aiheellisia. Asiallisiin lisäkysymyksiinkään ei saatu kunnon vastauksia. Vihonviimeinenkään kysyjä ei saanut mitään vastakaikua. Tällainen meno on häpeällistä ja valtuuston istunnot ovatkin pelkkää demokratiateatteria!

Kävi selväksi, että "Alkuasukasvain" on todellisessa Johtajauskossa tai peräti himself. Hän on tahattomasti tai tahallisesti ymmärrykseltään "Alkeellinenvain" ja yrittää lietsoa sitä ehtaa pelon ilmapiiriä. Kyllä sen tavallaan ymmärtää, että moni kommuunissa jossain napanuorassa roikkuva pelkää; Naamat kiinni, muuten menee pisnekset tai käy muuten vain vastaavat tiinat!

Niitatkaa ne itselle tai kaverille haetut mitalit pysyvästi kiinni edustuskostyymiin ja kehukaa toisianne! Kosketelkaa prenikoita! Siinä psykhe saa tarvitsemaansa rooppinkia ja itseluottamus nousee min. 100 %!

Äänestä

Johtajasopimuksen perusteella kaupunginjohtajan työn erityiset painopistealueet muun muassa ovat:

- myönteisen väestökehityksen aikaansaaminen
- elinkeinopolitiikan tuloksellisuus

Johtajasopimuksen kohdassa 3 on niin ikään sovittu työn arvioinnista: Kaupunginhallituksen puheenjohtajisto käy kerran vuodessa kaupunginjohtajan kanssa kehityskeskustelun jossa arvioidaan edellisen vuoden työn saavutuksia ja sovitaan tulevien vuosien painopistealueista.

Julkisuudessa olleiden tietojen perusteella voidaan vahvasti epäillä ettei johtajasopimuksen tarkoittamia kehityskeskusteluja ole koskaan käyty ja työn saavutuksia ei ole arvioitu? Eikö sopimusta ei ole näiltä osin toimeenpantu? Voidaan suurella varmuudella väittää, että sen sijaan sopimuksen kohdassa 4 määriteltyjä palvelusuhteen etuja on kyllä toimeenpantu. Esimerkiksi näitä kohtia:

- Kaupunginjohtaja saa normaalit kunnallisen virka- ja työehtosopimuksen mukaiset yleiskorotukset palkkaansa
- Kaupunginjohtaja harkitsee loma-ajan kokonaisuuden kannalta parhaaksi katsomana ajankohtana
- Kaupunginjohtajalla on tämän johtajasopimuksen nojalla mahdollisuus saada pitää palkallisia vapaapäiviä korvauksena ylimääräisistä töistä ja edustamisista jotka tapahtuvat esimerkiksi viikonloppuisin taikka ovat erityisen työllistäviä

Poimitaanko sopimuksesta niin sanotusti rusinat pullasta? Onko tabu keskustella työn saavutuksista, vaikka se on sovittu oikein sopimustekstissä? Ilmeisesti on. Väestönkehitys ei ole ollut myönteistä. Elinkeinopolitiikassakaan ei ole nähtävissä mitään tuloksellisuutta. Ei siis kovin mairittelevaa kaupunginjohtajan työn saavutusten kannalta.

Ainakin nimimerkki ”Alkuasukasvain” takuulla luokittelee omassa arvo-maailmassaan sopimuksen kohdan 3 pelkäksi pottuilu- ja vainopykäläksi. Luottamuksen mittarina on yhä suuremmassa määrin se, miltä toiminta näyttää kuntalaisen silmin ja tämä pitäisi myös luottamushenkilöiden ottaa huomioon. Yleinen etu vaatii kaupunginjohtajan työn arviointia. Kyse ei ole nimimerkin Alkuasukasvain epätoivoisesti pauhaamasta p-jauhannasta, repimisestä tai vinoilusta, vaan sopimuksen toimeenpanosta.

Olisi mielenkiintoista lukea nimimerkin Alkuasukasvain tekemä arvio kaupunginjohtajan työn saavutuksista.

Äänestä

Sopimusta pitäisi todellakin toteuttaa muutenkin kuin vain palkankorotusten ja lomien osalta.

Harmaakalliota koskeva valtuuston kyselytunti oli osa julkista kaupunginjohtajan työn arvointia. Kaupunkilaisilla on oikeus saada tietää miten heidän veroeurojaan käytetään! Kyselytunnin julkisuus on todenäköisesti erittäin epämieluinen asia kaupungin johdolle. He haluavat käydä keskusteluja vain suljetuissa kabineteissa ja kuulla ainoastaan lapsellista "rakentavaa kritiikkiä" mitä se sitten tarkoittaakin.

Alkuasukasvain piti kyselytunnilla esitettyjä kysymyksiä lapsellisina! Ihan aikuisten oikeasti sanottuna: Ne kysymykset olivat enemmän kuin aiheellisia. Sen sijaan lapsellisia ja toteuttamiskelvottomia ovat Harmaakallion lisäkaavoitus ja Sahaniemen kaavoitushanke! Kohta varmaan esitetään parkkiluolaa torin alle!

Äänestä

Onko tietoa niistä suunnitelmista, että Sahaniemeen miljööseen rakentaa 30 kerros asuintaloja ja yhtä korkea vattentorni new free-solo, jonne huipulle KH:n ambassadi? Voiko se olla totta!

KH:n esityslista tulee torstai, ventaa mielenkiintollo esitystä.

Äänestä

Justså, lumiuko ja Brajävelåbo=eikös ne olleet 66 kerrosasuintaloja. mitä sitä pidättelemään jos valehtelun tielle lähtee. Tästä suomi24 palstasta on tullut todellinen törkyhemmojen örvellyspaikka joka on ainoa jossa saa enää nimettömänä käydä ajatuksiaan ulostamassa. eipähän täällä korvessa liki kukaan enää käy.

Äänestä

Vääntääkö tällä ulostuspalstalla Tortta på tortta ihan viran puolesta torttaa kun ei parempaan työssään pysty. Välillä sitä ollaan ihan herkistynyt Alkuasukasvain. No, kyllä tori työnäkymänä on aika tylsä, ihan tulee jano ja sitten täytyy tuottaa tortta taas yöllä. Justså alkaa vi...taa. Eiks oo just så?

Äänestä

Toivottavasti reaktorin turvallisuus ei uhkaudu kun huomio on muissa kuin työn asioissa.

Äänestä

Tuleeko tosiaan Harmaakalliolle reaktori? Oikein Ruotsinmatkalta tuttu. Kannattaisi rakentaa liikuntahallin paikalle kun alueella on taloissa hometta, reaktori hoitaisi homman kerralla kuntoon. Aluella on jo määritelty kunnan asukkaille kulkurajoitukset ja suoja-alueet. Ei tarvite muuta kun laatia tai päivittää kaupungille kattava pelastussuunnitelma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eteneekö homma?? kirjoitti:

Loviisa.fi sivuilta saa jotain infoa asiasta, mutta eteneekö asia mitä vauhtia?? Onko sisäpiiriläisiä kertomassa, milloin tonteille pääsee kenties rakentamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu