Onko kellään tietoa, mahtaako missään päin Suomea olla afgaanipentuja suunnitteilla? Olemme tutkineet netistä varmaan parin kymmenen kasvattajan sivut, mutta missään ei vaikuttanut olevan pikkuisia tulollaan.
Ja minkä hintaisia pennut yleensä ovat? Sekään ei selvinnyt tutkimalla.
Minkä verran kasvattajat yleensäkin ovat keskenään yhteistyössä? Jos yhdelle soittaa, niin neuvooko hän jonkun toisen afgaani-kasvattajan puheille, jos juuri nyt ei itsellä ole pentuja.
Toivottavasti joku teistä pystyy auttamaan, ettei tarvitsisi ruveta samaa kasvattjalistaa käymään soittamalla läpi. Kiitoksia jo valmiiksi!
Afgaaninvinttikoira
9
4898
Vastaukset
- - K -
Ei näyttänyt olevan yhdistyksen sivulla mitään tietoa astutuksista mutta parilla kennelillä on pentuja.
Käyppä vilkaisemassa
www.saunalahti.fi/safa -> pentuvälitys
t. Kaaleppi - vaikka
Soita Suomen Afgaanit ry:n pentuvälittäjälle, yhteystiedot löytyy www.dlc.fi/~safa
Pentuvälittäjät yleensä tietää myös useimpien kasvattajien pentusuunnitelmista, ja osannee kertoa hinnoista jne. - haitari
hinta 700-1000e
- Hilima
Kiitos teille!
Löysimme jo ihanan afgaanin pörröpennun. Siitä maksoimme 1200 euroa, mutta ei se hinta ole tuntunut hurjalta, koska tuo vintiö on niiiiin huikean söötti!
Se pitää meitä liikkeesä ja siivouksen tuntumassa koko ajan. Kun olemme kotona, se on ihan rauhallinen, koska silloin se seuraa, kuinka siivoamme sen levittämiä kukkamultia ja vessapapereita. ;-)
Meidän pikku lemmikki!
- Affe
Olen itsekin harkinnut afgaanin hankkimista vuoden sisällä, mutta harmi kyllä en tunne yhtään afgaanin omistajaa ja tuntuisi tyhmältä soittaa jollekin kasvattajalle, että voiko tulla katsomaan koiria, ihan vaan tutustumaan rotuun ym, jos ei ole edes pentuja tarjolla ym. :(
Olen pohtinut koiran ostoa jo 12 vuotta ja päätynyt afgaaniin (bm golden olisi toiveväri), mutta en tiedä jääkö vain haaveeksi. Missään ei tunnu olevan keskustelua afgaaneista, vinttikoirakeskustelutkin tuntuvat olevan whippeteistä, italiaanoista, venakoista ym, eikä ketään kiinnosta afgaanit tai sitten affe-omistajat eivät ole kovin aktiivisia nettikeskustelijoita... (huoltavatko turkkia koko vapaa-ajan? ;))- Shanelle
Käypä katsomassa SAFAN sivuja siellä erilaista tietoa ja keskustelupalstakin löytyy!
- Shanelle
Shanelle kirjoitti:
Käypä katsomassa SAFAN sivuja siellä erilaista tietoa ja keskustelupalstakin löytyy!
Eipä taida suoraan ihan tuolla mennä joten helpommin kun googletat Suomen Afgaanit
- Affe
Shanelle kirjoitti:
Eipä taida suoraan ihan tuolla mennä joten helpommin kun googletat Suomen Afgaanit
Hei,
tunnen kyllä SaFan sivut, mutten ole tajunnut, että sielläkin on erillinen keskustelupalsta...olenpa tyhmä! Kiitos vinkistä!
Olen lähinnä surffaillut lemmikkipalstoilla, koirat.com:ssa, kun en ole muita asiallisia ja aikuismaisia koirakeskustelupalstoja löytänyt, ja tuolla koirat.com:ssakin on näitä "miten saan vanhemmat vakuuttuneeksi, että haluan oikeasti koiran", kirjoittaja 9-13-v. Mutta siellä on paljon muuta tietoa myös, kun vaan jaksaa kahlata läpi pentu-, terveys- ja koulutuspalstaa. :)
Mutta kiitos tuosta vinkistä, menen heti katsomaan afgaani-keskusteluja!
- Anonyymi
Hei,
Olen itse Afgaanistanista asunut pitkään suomessa. Voisin tuoda Afgaanistanista afgaanivinttikoira siis pentu. Hinta on sitten 1000€ luokka. Koska rahat menee myös rokotuksiin ja passi hankinseen. Jos joku haluaa laita mulle sähköposti: [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 966366
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283180Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859