Bangkok 3 päivää

Nähtävää?

Hei,

vinkkejä siihen mitä kolmen päivän pikavisiitillä kannattaisi Bangkokissa tehdä - matkalle lähdössä kaksi aikuista.
Retkiä, nähtävyyksiä, ostoskeskuksia, kiinalaiskortteleissa käynti...vai mitä?
Muita hyviä vinkkejä Bangkokin matkalle?

Kiitos avusta!

19

7471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymys!

      Bangkok on ihan samanlainen paikka kuin kaikki muutkin turistin kannalta. Kannatta käydä sellaisissa paikoissa, joista on kiinnostunut ja tehdä sitä, mistä on kiinnostunut.

    • tarkkaan

      Muuten tulee liian paljon ohjelmaa ja mistään ei oikein ehdi nauttia.

      - Jokilaivalla pitkin Chao Phrayaa ja visiitti Royal Grand Palacessa. Samassa yhteydessä voi käydä myös joissainm muissa palatseissa esim vanhimmassa Wat Arunissa.

      - Tietysti Kiinalainen kaupunginosa vie liki koko päivän, jos oikein haluaa siellä kierrellä.

      - Sitten shoppailua: MBG/ World Drade Plaza / Gaysor Plaza. Ja tietysti Chatuchak-viikonloppu markkinat, missä myytävänä kaikki maan ja taivaan välillä.

      • cowboy ja

        patpong,siinä kolmeksipäiväksi ohjelmaa..


      • abcde
        cowboy ja kirjoitti:

        patpong,siinä kolmeksipäiväksi ohjelmaa..

        Tuossa on kolmeksi illaksi ohjelmaa. Päivisin kannattaa käydä tarkistamassa Racthadapisek ja New Petchaburi roadien hieromapaikat.


    • Kannattaa käydä Calypso Kabareessa. Loistava show, esiintyjät siis transuja (paikalliset kutsuvat ladyboy-nimellä). Matkaoppaalta kannattaa tiedustella.

      Toinen hyvä kohde on Safari Park. Siellä riittää nähtävää eri eläinlajien edustajista. Suosittelen lämpimästi! Siellä oli myös hyvä Villin lännen show ja esim. merileijona-show. :)

      Käytiin myös Sky Hotelissa (jos muistin nimen oikein), upeat kaupunkimaisemat korkealta näköalatasanteelta. Sain uskomattoman hyviä kuvia. Retkeen kuului myös syöminen hotellin ravintolassa, todella hyvä seisova pöytä. :)

      Olin itse kavereiden kanssa Bangkok-Hua Hin matkalla 2½ viikkoa, oltiin Bangkokissa 5 päivää.

      • Lisään vielä, että kannattaa ihmeessä kokeilla Sky Trainia. Oli kyllä positiivinen kokemus. Yhen päivän lipun hinta oli 2 € eli 100 Bahtia. Ja tällä Sky Train lipulla sai siis matkustella koko päivän, jos siltä tuntui.


      • pääsee?

        Safari Parkiin?
        Pääseekö sky trainilla?


      • pääsee? kirjoitti:

        Safari Parkiin?
        Pääseekö sky trainilla?

        Ei pääse Sky Trainilla. Meitä oli 6 hlöä seurueessa ja matkaoppaan kautta saatiin järjestettyä oma kuljettaja ja englanninkielinen opas mukaan. Retken hintaan sisältyi syöminen Safari Parkissa, eli siis seisova pöytä (ei kyllä ollut kehumista). Puistossa aikaa meni jotain 2-3 tuntia. Hintakaan ei ollu paha, taisi olla jotain 500-800 Bahtia per nuppi.


      • Khun Janne
        eras_mj-fani kirjoitti:

        Ei pääse Sky Trainilla. Meitä oli 6 hlöä seurueessa ja matkaoppaan kautta saatiin järjestettyä oma kuljettaja ja englanninkielinen opas mukaan. Retken hintaan sisältyi syöminen Safari Parkissa, eli siis seisova pöytä (ei kyllä ollut kehumista). Puistossa aikaa meni jotain 2-3 tuntia. Hintakaan ei ollu paha, taisi olla jotain 500-800 Bahtia per nuppi.

        No tuo on jo halpa, jos hinta oli 800b ruokineen. Pelkkä sisäänpääsy on 600b aikuiselta.
        Itse menin tuonne taksilla, ja hintaa tuli muistaakseni n.200b.


    • Rankaisija II

      Jos edes harkitseekin ostavansa vaatteita tms. rihkamaa niin MBK on mielestäni paras ostospaikka koko Thaimaassa. Moni väittää että laatu olisi huonoa vaan eipä rääsyt kulu sen enempää ostaa ne Suomesta kalliilla tai Thaimaasta halvalla.

      Vinkkejä olisi monia, mutta annetaan 1. Tarkista aina että mittari on päällä taksissa. Tiedä hintataso ennenkuin menet tuktukilla, turistilisä on helposti 400 %:akin normaaliin tingityyn hintaan verrattuna. Thaimaassa tingtään lähes joka paikassa paitsi niissä paikoissa joissa ei ole suositeltavaa tinkiä, minä tosin tingin kaikkialla ja en anna tippiä. Sinä voit antaa tippiä jos siltä tuntuu. Mikään velvollisuus se ei ole. Tipistä on tulossa paha tapa ja kelpaahan se ilmainen raha itse kullekin. Itse en anna tippiä ellei laki siihen pakota.

      Aina kohtelias oltava siellä vaikka kuinka vituttaisi, ei tupakan natsaa kadulle, siitä saa melkoisen ison sakon. Viinaa kannattaa juoda joka kolmas päivä vaan. Välipäivinä singhaa, olutta.

      • kommentit

        Ihan asialinjalla,ja totta.


    • khun bah

      ostareista ilman muuta MBK..ja soi cowboy on tietenkin pakollinen.zoo on ihan okay myös.

    • mano-65
    • Erkki/hki

      Minä menisin Grand Palaceen jossa myöskin Emerald Budha. Vieressä on Wat Pho temppelialue jossa 48 metrinen makaava budha.Markkinoista Chatuchakin viikonloppumarkkinoille tai Suan-Lum yömarkkinoille. Tavarataloista esim.MBK, Siam Discovery Center ja Siam Center, kaikki kätevästi lähekkäin. Illalla jokilaivalle syömään, unohtumaton kokemus sekin. Tässä linkki http://www.loynava.com/. Kolme päivää on vähän niin upeassa paikassa nähtävää ja koettavaa on mittaamattomasti.Hyvä Bangkok sivu:http://www.bangkoksite.com/Index.htm Kateellisena toivotan hyvää matkaa!!

    • Jake.
    • Kielimies

      Panette lihaa tuulensuojaan 3 päivää ja yötä.
      Tiukkaa lihaa löytyy, paljon... ;)

      • poramies2

        Pikku hiilessä ja pikku pinskeissä koko reissu niin kyllä siinä nähtävää on enämpi mitä muija näkee köökin lasista pihalle kotona.


    • hose10

      Taksit(ilmastoituja) halpoja(muista aina pyytää mittari pälle),mutta liikenne kaoottinen.Sopii esim.pidellimmille väleille: lentoasema-keskusta tai Bangkokista rantakohteisiin(Pattaya,Hua-hin ym).Etukäteen muista aina tinkiä , koska hinta putoaa yleensä paljon,tai käänny kilpailijan puoleen.Itse kaupungissa nopeimmat yhteydet Skytrainilla,metrolla tai jokibusseilla(jotka tosi halpoja) ja niiden asemilta joko tuk-tukilla tai taksilla eteenpäin(huom.1 km taksilla voi kestää 1/2tuntia).Ota ilmainen kaupunginkartta lentoasemalta matkalaukkujen odotustasolta niin kulkeminen ym. yleisillä kulkuneuvoilla on huomattavasti helpompaa.Rohkeasti vaan mukaan , niin homma sujuu yllättävän heposti.Bangkok on helppo ja looginen suurkaupunki,jossa kaiki pelaa loistavasti myös turisteille.Nähtävyyksistä sen verran , että niitä riittää loputtomasti.Chatuchakin viikonloppumarkkinat(la-su) Skytrainin pohjoisella päättärillä ehdottomasti shoppailijoille(hinnat yleensä kohdallaan),mutta n.10 000 kojun alue vie vähintään päivän.Perinteiset Kuninkaan palatsialue,temppelit ym. toisen.Chinatown kannattaa jättää seuraavaan kertaan ,mutta maailmanpyörän alla oleva Suan Lumpin ilta- tai yömarkkinat tarjoavat lisäksi live musiikkia ravintola-aluellaan.Jokibusseilla halvin sightseen-risteily(n.tunti päättärille)ja toinen takaisin (13 baht/hlö/suunta) ,tai sitten ilta luxusta upeilla jokiravintolalaivoilla(halvinta ostaa esim Taxinin sillan alla olevilta kioskeilta).Tavaratalot eivät lopu kesken ja niitä on kymmeniä ellei satoja.Suurimmat ja komeimmat(kannattaa käydä)SiamParagon ja WorldPlaza ovat seinänaapureita ja MBK vielä ihan kävelyn päässä.Vielä lopuksi sanoisin , että syöminen on yhtä turvallista 100 bahtin katukuppilassa tai hotellin 1000 bahtin ravintolassa.Ruoka on aina yhtä hyvää ja turvallista.

    • -natalian-

      - kanavaristeily köyhempään osaan Bangkokkiin. (elämys)

      - Lumpiinin puisto. Siellä paikalliset kuntoilevat ja retkeilevät koko suvun voimin aamusta alkaen, jolloin siellä kannattaakin käydä. keskellä Bangkokin keskustaa, Silom kadun lähellä muistaakseni.

      - MBK, mahtava ostoskeskus paratiisi, jossa menee monta tuntia! Pääsee kätevästi ilmaratajunalla Silom kadulta.

      - Marmoripalatsi ja temppelit!

      - Chinatown! Hieno näkemys

      - Patpong, iltatori elämää

      - thaiboxing

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      73
      3153
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      35
      2011
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      292
      1673
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      118
      1655
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      281
      1271
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      30
      1175
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1140
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1064
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1060
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1043
    Aihe