APUVA!!!epätoivoinen....

Olen tässä ihmetellyt oireitani jo vuoden ajan.
Huimausta ja sydämentytytystä alkoi raskaus aikana.... kun vauva syntyi oli ahdistus miten pärjään. Söin 3kk Cipramil 20mg lääkärin ohjeen mukaan. Kesäkuussa lopetin lääkärin ohjeen mukaan. Nyt on alkanut huimata,sydän tykyttää, masentaa, välillä palantunne kurkussa, ja tunne että vanne on pään ympärillä tosi tiukalla.....HUIMAUS ja Vanne pään ympärillä on tosi kenkkumaisia... tutkittu on ja hutkittu ja mitään ei löydy... lääkäri epäilee fibromyalgiaa , mutta ei minulla pahemmin kolotuksia ja niveljäykkyyksiä ole........Aamulla kun aukaisen silmäni ja pää on taas samallainen OUTO niin kyllä pelottaa.....ja nukkuminen on vaikeaa kun huolettaa.... Olisikohan tämä jotain ahdistushäiriötä...???? Tuntuu , että tätä ei jaksa kyllä kauaa...

Kiitos jo etukäteen
4689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mites sun kilppari voi? Onko TSH ja T4V otettu? Tutkituta noi arvot, sun oireet vois täsmätä kilppariongelmiin.

Äänestä
  • Kyllä on tutkittu kilppari ja korvat ja neurologinen puoli....

    Äänestä

Mulla alkoi vastaavat oireet ekan kerran n. 19-vuotiaana, kun olin päässyt ylioppilaaksi ja opiskelupaikkaa ei heti auennut. Kotonaolo ahdisti, vaikka opiskelin avoimessa yliopistossa jne. Silloin niitä myös tutkittiin, tuloksetta, ei vikaa missään, ei sydämessä myöskään.

Sen jälkeen noita kausia on tullut suurten elämämuutosten yhteydessä! Oireet on prikulleen samat kuin sulla. Uskon itse, että ne liittyvät paniikki- ja ahdistustaipumukseen JA siitä johtuvaan niskalihasten yms. jumiutumiseen. Mitään todellista syytä ei ole löytynyt ja kerran sain tuollaiseen jaksoon buspar-ahistuslääkekuurin, joka auttoi tosi hyvin.

Nyt mulla ekaa kertaa tuli oireita raskausaikana :( ja noilla oireilla on taipumus ruokkia itseään eli kun on oireita, paniikki ja ahdistus ja unettomuus lisääntyy jne. jne.

Luulen, että sulla voisi auttaa fysioterapia myös! Tuo huimaus ja muu voi olla seurausta jatkuvasta ahdituksesta ja jännityksestä!! Lisäksi ehkä lääkekuuri, jos koet tarvitsevasi ja sitten liikunta säännöllisesti ja sydäntä rasittavasti!! Nuo keinot ovat auttaneet mua mutta eivät muutamassa päivässä eli sitkeyttä vaaditaan. Mutta olen paraskin sanomaan....

Yksi harmiton apu mulla on myös ihan beetasalpaaja, joka siis ei ole psyykelääke vaan ainoastaan hillitsee pulssia ja eikä anna siten paniikille valtaa. Voisit kysyä sitä lääkäriltä ja ottaa sitä jonkun aikaa ihan päivittäin ehkäistäksesi ahdistuneen tykytysolotilan synnyn.

Äänestä
  • Mulle läheisen ihmisen kuolema kuusi vuotta sitten aiheutti ahdistenuisuutta-voimakasta sellaista-johon sain Opamox lääkityksen.Siitä olen yrittänyt irti viime syksystä saakka,jolloin iski nää pniikkihäiriöt päälle.Sitä tunnetta ei voi sanoin kertoa,millaista se on,tuntuu vaan et nyt mie kuolen.Menin lääkärille valittamaan epämääräisiä oireitani;sydänkipua,hengenahdistusta,pyörrytystä,poissaolon tuntua ja sain ylimalkaisen kohtelun ja MAHALÄÄKKEET:happovaivoista kun nää tuntemukset johtui lääkärin mukaan.Vasta ystäväni avulla-tunnistin "tautini",mut lääkäriin en sen koommin ole mennyt-pitäis varmaan nyt,kun yritän taas kolmatta päivää eroon Opamoxista ja olo on aivan hirvee...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pirpi kirjoitti:

Olen tässä ihmetellyt oireitani jo vuoden ajan.
Huimausta ja sydämentytytystä alkoi raskaus aikana.... kun vauva syntyi oli ahdistus miten pärjään. Söin 3kk Cipramil 20mg lääkärin ohjeen mukaan. Kesäkuussa lopetin lääkärin ohjeen mukaan. Nyt on alkanut huimata,sydän tykyttää, masentaa, välillä palantunne kurkussa, ja tunne että vanne on pään ympärillä tosi tiukalla.....HUIMAUS ja Vanne pään ympärillä on tosi kenkkumaisia... tutkittu on ja hutkittu ja mitään ei löydy... lääkäri epäilee fibromyalgiaa , mutta ei minulla pahemmin kolotuksia ja niveljäykkyyksiä ole........Aamulla kun aukaisen silmäni ja pää on taas samallainen OUTO niin kyllä pelottaa.....ja nukkuminen on vaikeaa kun huolettaa.... Olisikohan tämä jotain ahdistushäiriötä...???? Tuntuu , että tätä ei jaksa kyllä kauaa...

Kiitos jo etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu