Tuleeko luonnontieteilijöistä vain opettajia ja tutkijoita?

tietemies

Olen kiinnostunut luonnontieteistä, mutta minuun on iskostunut käsitys, että luonnontieteilijät työllistyvät joko opettajiksi tai huonosti palkatuiksi, pätkätöissä kärvisteleviksi tutkijoiksi, ja kaikki muut työt ovat sitten kiven alla ja melkein mahdottomia saada ilman suhdeverkostoa.
Voisitteko kertoa, mitä TODENNÄKÖISIÄ työllistymisvaihtoehtoja (ei pätkätöitä!) eri luonnontieteet tarjoavat.

8

1567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymykseen

      Kyllä suuri osa päätyy tutkijoiksi, osa omasta tahdostaan ja osa alalla olevan työttömyyden takia. Kutsumusala aikalailla...

    • Luonnontieteilijä

      Jotain teoreettista fysiikkaa tai tähtitiedettä lukevat sijoittuvat varmasti lähes poikkeuksetta tutkijoiksi. Kokeellisen fysiikan puolelta valmistuneita työskentelee käsittääkseni taas ihan kohtuullisesti yksityisellä puolella hyvilläkin liksoilla. Esimerkiksi HY:n fysiikan laitoksella on olemassa erikseen teollisuusfysiikan linja, josta valmistuneet sijoittuvat pääosin kai yritysmaailman palvelukseen.

      P.S Opettajalinjat ovat olemassa luonnontieteissäkin erikseen.

    • R. feynman
    • vaiks näin

      Bilsalta voi päätyä tiedottajaksi, tiedetoimittajaksi, ympäristösihteeriksi, yksityisyrittäjäksi. Varsinkin labrapuolella tuo yritysmaailma on ilmeisesti aika kova juttu nykyisin. Jos ei oma yritys, niin sitten töihin jonkin toisen firmaan. Kivaa ja siistiä, eikä tarvitse viedä töitä kotiin, kuten opettajian ja tutkijoiden. Jos ei labrasta tykkää, löytyy kumisaapaspuolelta ihan varmaa hommaa lajiston kartoittajana, koska lajintuntemus on biologien keskuudessakin nykyisin ihan paskaa. Tietysti vähän kesäpainotteista, mutta sellaista se ekologia on.

      Se, mikä sinusta tulee, riippuu ihan siitä, mitä luet sivuaineena. Joku ympäristöpolitiikka tai liiketalous tuo vähän eri tuloksen kun se perus perimä-biokemia-fysiologia -pakkaus. Tai se kumisaastelijoiden vastaava ekologia-lasvi-fysiologia. Kannattaa harkita tarkkaan sivuaineet!

      • harkita tarkkaan

        koko biologian opiskelua, itse kyllä hankkiutuisin kiireen vilkkaa toiselle alalle. Tällä hetkellä ylikoulutettu ala ja erittäin hankala löytää vakkariduunia.


      • opinnot
        harkita tarkkaan kirjoitti:

        koko biologian opiskelua, itse kyllä hankkiutuisin kiireen vilkkaa toiselle alalle. Tällä hetkellä ylikoulutettu ala ja erittäin hankala löytää vakkariduunia.

        Yhdyn edelliseen.En suosittele luonnnotieteistä ainakaan biologian opintoja, mikäli vakituinen työpaikka ja palkkaus ovat tärkeimpiä asioita ammatissa.Toisaalta opinnot ovat kiinnostavia, mutta voihan biologiaa lueskella vaikkapa avoimessa yliopistossa harrastuspohjalta.


      • tuleva biologi
        opinnot kirjoitti:

        Yhdyn edelliseen.En suosittele luonnnotieteistä ainakaan biologian opintoja, mikäli vakituinen työpaikka ja palkkaus ovat tärkeimpiä asioita ammatissa.Toisaalta opinnot ovat kiinnostavia, mutta voihan biologiaa lueskella vaikkapa avoimessa yliopistossa harrastuspohjalta.

        Olettepa typeriä kun tuommoisia menette kirjoittelemaan. Minulle biologian parissa työskentely on ainoa, mitä voisin kuvitella työkseni seuraavat 40v tekeväni! Se on innostava, mielenkiintoinen ja koko ajan kehittyvä tieteenhaara, ja minulle täysin kutsumusala. Kyllä biologit töitä löytää, jos osaamista riittää. Palkkaus ei todellakaan ollut ensimmäisenä (eikä toisenakaan) mielessäni, kun alavalintaa tein. Voin vain kuvitella sellaisten tyyppien motivaation tason, jotka miettivät AINOASTAAN alan palkkaustasoa uravalintaa tehdessään... Säälittävää.


      • turhaako?
        harkita tarkkaan kirjoitti:

        koko biologian opiskelua, itse kyllä hankkiutuisin kiireen vilkkaa toiselle alalle. Tällä hetkellä ylikoulutettu ala ja erittäin hankala löytää vakkariduunia.

        itse olen kiinnostunut biologiasta, ja myös palkasta, en tosin siitä niin paljon.. mutta kumminkin. haku olisi ihan kohta edessä.. mitä tehdä..? siis haluaisin biologian ja maantiedon opettajaksi.. onko sillekkin alalle huonot työmahdollisuudet/ palkkaus?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe