Mistä te kaikki gootit ostatte vaatteenne? Onko kuopiossa yhtään goottivaateliikettä tai jotain sen suuntaista? Teettekö vaatteitanne itse ja jos teette niin miten ja olisiko kellään hyviä ohjeita? Ja voiko esim. tavallisesta mustasta hupparista tai T-paidasta muokata goottityylisen?? ja millä tavalla? Kuuluvatko sellaiset piikkikaulapannat gooteille vai? Ja minkälaisia koruja tms. te käytätte?
Kiitos jo etukäteen vastauksistanne!
Kiitos jo etukäteen vastauksistanne!
Vastaukset 12
Vanhimmat
PUKEUDU ITSESI MUKAUSESTI ÄLÄKÄ MUIDEN!! AARRGGGHHHH!!! tympii tällaset!
Puhutko tsygooteista vai kuolleesta barbaarikansasta?
En puhu siitä barbaarikansasta;) Tietenkin pukeudun oman tyylini mukaisesti mutta jos se on goottina oleminen niin mitä vikaa siinä on? ja sitäpaitsi en kysynyt pukeutumisvihjeitä vaan ohjeita??? Tuskin kukaan gootti on täysin samnlainen kuin joku toinen jos katsoo tarkkaa. Tämä on minun mielipiteeni ja sinulla on omasi joten turha väitää vastaan. Etsin vain vastauksia ja olisi ihan kiva juttu jos joku vastaisi ihan kohteliaasti eikä haukkuisi pystyyn.
En oikein käsitä, mitä eroa tässä viesissä on pukeutumisvinkillä ja ohjeella. Selitä. "tietenkin pukeudun oman tyylini mukaisesti" -niin oman ja ihan helvetin monen muunkin tyylin mukaisesti.
ei voi olla nuin vaikeaa vastata yksinkertaiseen viestiin.. Haluaisin vaan vastauksen kysymyksiini enkä mitään muuta. olis kiva jos joku vois vastata tähän ilman mitään lisäkyselyjä. ja mitä se teille kuuluu miten MINÄ pukeudun
Näköjään teet sen meille kuuluvaksi, kun tuollaista viestiä pistät.
jos haluat neuvoja ja yhtäkkiä et halua..hääh? sanohan:mik sua kiinnostaa gooteissa? ainoastaanko pukeutuminen? tiedätkö yhtään mitään gooteista ylipäätänsä? joo hei,musta huppari ja housut sekä piikkikaulapanta tekee susta varsinaisen gootin. ehkä sua pitäis kiinnostaa goottibändit ja kaikki muu.
Tiedän ainakin omasta mielestäni melko paljon gooteista mutta "pukeutumistietoa" en ole mistään löytänyt joten ajattelin kysäistä täältä jos joku viitsisi kertoa mulle jotain.. gootit on kiinnostanu kokonaisuudessaan mua 5 vuotiaasta lähtien. ja mä naan kysyin et VOIKO tavallisesta hupparista tehdä "goottityylisen" niin ei voi olla noin vaikeeta vastata yhteen kysymykseen. piste
Pyh. En usko sanaakaan.
Samoin.
Paskaa puhuu että varmaan siihen jo tukehtuikin.
mutta alkoi ahistaa kun sait niin paljon lokaa niskaasi tyttö(?)parka.
Vaatteiden tekeminen ei ole kovin vaikeaa. Ompelukone on avuksi. Sitten vaan luovuutta kehiin.
Hame on helppo tehdä, sivusaumat kiinni ja käännetään ylhäältä ja alhaalta reunat, hameen saa pysymään päällä vetoketjun tai yksinkertaisen nyörin avulla. Goottityylisen saat hameesta väreillä ja materiaaleilla: sametti esim. voisi toimia. Mustaa, punaista, violettia? Mene kangaskauppaan ja valitse! Hameeseen voit lisätä pitsiä helmaan tai tehdä alushameen.
Huppariin voisit laittaa pitsiä hihoihin koristeeksi. Tai riippuu mihin kaikista goottisuuntauksista juuri sinä olet suuntaunut. Pääkallo koristukset ja reiät menee jo enemmän punkin puolelle, minun mielestäni... mutta miksei... niittejä ja hienoja nappeja? nauhoja?
T-paitaan voi painaa jonkun bändin kuvan tai logon, siihen voisi ommella jotain ruusuja tai muita koristeita, kangaskaupasta löytyy näitäkin. Sellaisia mitä käytetään kilpatanssipuvuissa. Ja t-paidan hihoihin ehdottaisin taas sitä pitsireunaa.
Piikkikaulapanta voi olla ihan gootille käypäinen, senkus pidät jos tunnet sen mukavaksi.
Kiitos sinulle innokas ompelija!