Menthol-myytti

tupakoitsija

eli semmosta vaan että oisko jolla nyt varmaa tietoa että pitääkö esimerkiksi se huhu että mentholista tulee vettä keuhkoihin paikkansa? olen lisäksi kuullut, että se olisi muutenkin haitallisempaa terveydelle. mites on?

9

2513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höppänä

      Menthol on tupakoimattomallekin tuttu kurkkukarkeista. Yleisesti ottaen hillitsee ärsytystä. Pelastanee monet herkkäkeuhkoiset tupakoimattomuuden kauhuilta. ( minua ei, inhoan mentholia niin röökissä kuin karkeissa! )

      En tiedä tuleeko mentholröökeistä vettä keuhkoihin mutta tervaa ainakin kuten muistakin. Voi olla että mentholin turvin saa kiskotuksi enemmän sauhua sisuksiinsa, josta tietenkin seurauksena suurempi tervakertymä jonka johdosta menthol-röökejä voi pitää vähintään yhtä haitallisina kuin mitä tahansa muitakin röökejä. ...vai onko niin? Polttaisiko ystävämme X vähemmän, jos tarjolla olisi vain ei-mentholröökiä? Arvelen, että ei. Arvelen, että yhtä pohjaan asti vetelisi mentholoimattomatkin sauhut. Ei ihminen osaa kaivata sellaista minkä olemassaolosta ei tiedä.

      • oiturjyhwgf4

        -Polttaisiko ystävämme X vähemmän, jos tarjolla olisi vain ei-mentholröökiä? Arvelen, että ei.-poltankin vain satunnaisesti

        Mä poltan vain ja ainoastaan vihreitä, muut on ihan karseen makusia... Mut mä poltankin vain satunnaisesti. Luultavasti polttaisin vähemmän, jos mentholia ei olisi, tai ehkä jopa en lainkaan


    • R.T

      Eiköhän tuo vesi-juttu ole ihan alligaattori new yorkin viemärissä.Eli urbaania legendaa.
      Menthol-savukkeen haitallisuudesta voi jo ajatella monella tavalla?
      Riippunee menthol-aromin alkuperästä.Tupakka itsessäänhän on täysin orgaaninen ja luonnollinen aine poislukien torjunta-aine jäämtä,ja mahdolliset prosessikemikaali jäämätEsim.kuivatuksesta jne...
      Mutta jos menthol-maku tuotettaisiin synteettisesti,niin siinä voisi olla jotain,jota ihmiskeho ei pysty millään tavalla käsittelemään(vrt.ensimmäisten teollisten margariinien kovetetut rasvat,jotka eivät kaiketi niin vain kehosta poistu).
      Tosin itse en oikeastaan tiedä varmuudella tästä mitään,koska en voi sietää 'vihreää tupakkaa'(paitsi norttia joka ei ole mentholia),enkä siitä oikeastaan halua mitään tietääkään.Ainut jokseenkin välttävän makuinen maistamani vihreä on ollut miedompi vihreä marlboro.

    • mentti myntti

      Methol savukkeita valmistetaan maun vuoksi; satunnaiselle polttajalle miellyttävämmän makuista.

      Myrkyt samat kuin vastaavissa ei-menthol savukkeissa. Ei vesikeuhkoja. Samat vaarat; keuhkosyöpä/ahtauma etc.

      Yleensä säännöllinen tupakoitsija mieltyy muihin kuin menthol savukkeisiin, koska metholin maku niin voimakas. Mutta ei eroa vaarallisuutta ajatellen.

      Röökille....

      • nigga69696969

        Mun tietääkseni menthol-aromi lisätään pääasiassa siitä syystä että se saa aikaan viilentävän tunteen suussa ja keuhkoissa -> vähentää kuuman tupakansavun aiheuttamaa ärsytystä.
        Lisäksi mentholsavuke jättää suuhun raikkaamman tunteen kuin ei-menthol.


    • ei vihreää

      Kyllä siitä vettä tulee keuhkoihin. Kaveri poltti vihreää marlboroa, joutui sairaalaan. Keuhkoista tuli ämpärillinen vettä, siinä oli hengenlähtö lähellä!

      • namnammm

        Itse poltan säännöllisesti vihreää, punainen ei mene millään.


      • Anonyymi

        Kyllähän vihreät savukkeet parhaita ihana maku


    • mallu666

      mmm... Punanen mallu namskista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      56
      2551
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1692
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1650
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1535
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1208
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1061
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      964
    Aihe