Milloin silmäoireet ovat teille ilmenneet ja miten ovat alkaneet? Itselläni ei vielä silmäoireita, mutta raju liikatoiminta päällä T4V yli 100. Nyt peloissani odottelen että tulee jossain vaiheessa kamalia silmäoireita.
Onko ketään jolla ois ollu raju Basedow ilman silmäoireita missään vaiheessa?
Onko ketään jolla ois ollu raju Basedow ilman silmäoireita missään vaiheessa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itselläni silmäoireet tulivat jo T4V:n ollessa noin 30.. uskoisin että jos meinaisi tulla sinulle, olisi varmaankin jo tulleet.
Liikatoiminta (Basedow) on aina yleensä tullut silmäoireiden kera yhtäkkiä, ehkä hieman hektisenä elämän vaiheena.
Olen jostain lukenut silmien "ulkonemisesta", mutta itselläni oireet ovat olleet lähinnä:
-kaksoiskuvia (varsinkin lähelle katsoessa)
-silmien kuivuutta
-silmien ärtymistä esim. piilareista, uimisesta yms.
Tsemppiä sulle!
Vasta-aineet ovat koholla ja TSH alhaalla mutta T4 ja T3 kunnossa....Eka oire oli silmissä ja siitä keksittiin koko kilpparivika.
mulla 3 vuotta rajut silmä oireet ollu, eikä tahdo parantua millään konstin, punaiset, vetiset, pullotaa kovasti.. ärtyy kaikesta tuulesta ilmastoinista, kemikaaleista kaikesta mahdollisesta. Tosi kurjaa mutta taistelu jatkuu vielä ja joskus tämän pitäisi olla ohi, ainakin toivon niin.