Myyntiaikataulu

Olemme myymässä taloa, kuolinpesässä on 8 osakasta.Perunkirjoitus tehty.Voiko 2 osakasta vaatia, että talo laitettava myyntiin heti, jos me muut haluamme, että vasta kevään aikana.Emme vastusta myyntiä, mutta haluaisimme rauhassa tehdä talon tyhjentämisen ym.
6557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä voivat.
Jos yksikin perillinen vaatii osuuttaan mahdollisimman pikaisesti ei muilla ole oikeus sitä viivyttää.

Äänestä
  • Talohan voidaan jakaa että kaikki saavat 1/8 talosta ja lainhuuto siihen niin jako on suoritettu eikä senttiäkään ole perilliset saaneet ja lain kirjain täyttyy ja talo on edelleen myymättä ja pysyy myymättä niin kauan että kaikki haluavat luopua siitä.

    Äänestä

  • ------------ kirjoitti:

    Talohan voidaan jakaa että kaikki saavat 1/8 talosta ja lainhuuto siihen niin jako on suoritettu eikä senttiäkään ole perilliset saaneet ja lain kirjain täyttyy ja talo on edelleen myymättä ja pysyy myymättä niin kauan että kaikki haluavat luopua siitä.

    Menettely ja kustannuksetkin on suunnilleen pesänselvityksen kaltaiset, mutta puhutaan yhteisomistuksen purun hakemisesta, jossa olellista on, että myös se käynnistyy yhden osakkaan hakemuksesta.

    Äänestä

  • Taas täällä jotkut amatööri kirjoittavat tietämättä asioista yhtään mitään. Jos talo omistetaan yhdessä tarvitaan yksimielinen päätös siitä, milloin talo laitetaan myyntiin ja yksimieleinen päätös siitä, kenelle talo myydään ja millä ehdoilla. Jos ette tiedä mitään näistä asioista,voisitteko siirtyä kirjoittelemaan vaikka demi.fi palstalle.

    Äänestä

lukemistani aikaisemmista viesteistä:
Mutta jos sopua ei synny asiasta kaikkien 8 osakkaan kesken, että talo myydään heti, niin 2 osakasta joutuu viemään asian käräjäoikeuteen ja laittamaan ulkopuolisen henkilön jakamaan perintöä. Hän yrittää sopua talon myynnissä ja jos sitä ei synny, niin sitten myydään väkipakolla. Ja siinä kuluu jonkin verran luonnollisesti aikaa ja jos te 6 haluatte lisää aikaa talon myyntiin, siin sen saa sillä konstilla. Mutta sitten ette välttämättä pääse itse tyhjentämään taloa, jos niin haluatte. Arvelisin, että sen varmaan tekee se ulkopuolinen perinnönjakaja huutokaupalla tms. Mikä sitten onkin tapana. Mutta jos asia menee riidaksi, niin kyllähän se varmaan saatetaan estää, että taloon pääsee käsiksi.

Äänestä

Saitkin jo vastauksen, että yksikin osakas voi vaatia, mutta suoraan myyntiin vaatimus ei johda ja todennäköisesti kevät ehtii ennen myyntiin asti etenemistä, sekä rahaa kuluu pesästä.
Hätäisin osakas voi siis hakea käräjäoikeudelta omalla kustannuksellaan pesänjakajan tekemään virkajaon. Mikäli joku osakas vaatii, niin jakajan sijaan pesään on määrättävä ensin pesänselvittäjä, joka on usein sama juristi.
Pesänselvittäjän luovuttaessa pesän (paperilla) jakokunnossa pesänjakajalle, niin lain mukaan jakaja kuulee osakkaita ja yrittää sopujakoa. Ellei sopua löydy myös talon myyntiin, niin aikanaan jakaja hakee käräjäoikeudelta luvan kiinteistön myynnille, myy sen ehkä jo keväällä tai seuraavana keväänä eniten tarjoavalle ja tekee pesän jaon jäljellä olevat rahat jakamalla.
Oleellista on se, että pesän selvityksestä ja jakamisesta aiheutuneet varsinaiset kustannukset otetaan pesästä ennen perinnönjakoa, eikä ko. osaajat ole halpoja harrastelijoita.
Suosittelen, että pohditte ensisijaisena asian hoitoa yhteisymmärryksessä, keskittymättä eom. siihen kenellä on laissa mitäkin oikeuksia, niin teille jää varmimmin jotain jaettavaakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aune kirjoitti:

Olemme myymässä taloa, kuolinpesässä on 8 osakasta.Perunkirjoitus tehty.Voiko 2 osakasta vaatia, että talo laitettava myyntiin heti, jos me muut haluamme, että vasta kevään aikana.Emme vastusta myyntiä, mutta haluaisimme rauhassa tehdä talon tyhjentämisen ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu