Minulla on ollut erään läheiseni kanssa kovasti vaikeuksia ja olen viimeisen vuoden ajan yrittänyt ymmärtää häntä ja pysyä mukana siinä tunteiden vuoristoradassa.
Se on ollut lähes mahdotonta ja olenkin nyt puhunut ongelmistamme ulkopuolisen ihmisen kanssa.
Nyt olen sitten aivan poissa tolaltani kun tuo ihminen, joka on terveydenalan ammattilainen antoi minulle luettavaksi tietoa narsismista ja pyysi miettimään löydänkö sieltä tämän läheiseni.
Minä löysin ja nyt en tiedä mitä pitäisi tehdä,
heillä on pieni lapsi ja ero tulossa.
Jos tuo lapsi jää hänelle, miten lapsen käy.
Ainakin oman puolisonsa ja minut hän kykeni "hajoittamaan" lyhyessä ajassa, miten käy pienen lapsen joka on aivan täysin hänen armoillaan suuren osan elämästään.
Mitä minun pitäisi tehdä ? Tuntuu että minulla on lähimmäisenä velvollisuus yrittää auttaa mutta toisaalta onko minulla oikeutta puuttua näin vaikeaan ja minulle hallitsemattomaan asiaan.
Tilanne on todella vaikea.
Nyt kuitenkin ymmärrän mistä hänen käsittämätön käytöksensä johtuu, mutta se ei todellakaan lohduta vaan päinvastoin lisää huoltani entisestään.
Se on ollut lähes mahdotonta ja olenkin nyt puhunut ongelmistamme ulkopuolisen ihmisen kanssa.
Nyt olen sitten aivan poissa tolaltani kun tuo ihminen, joka on terveydenalan ammattilainen antoi minulle luettavaksi tietoa narsismista ja pyysi miettimään löydänkö sieltä tämän läheiseni.
Minä löysin ja nyt en tiedä mitä pitäisi tehdä,
heillä on pieni lapsi ja ero tulossa.
Jos tuo lapsi jää hänelle, miten lapsen käy.
Ainakin oman puolisonsa ja minut hän kykeni "hajoittamaan" lyhyessä ajassa, miten käy pienen lapsen joka on aivan täysin hänen armoillaan suuren osan elämästään.
Mitä minun pitäisi tehdä ? Tuntuu että minulla on lähimmäisenä velvollisuus yrittää auttaa mutta toisaalta onko minulla oikeutta puuttua näin vaikeaan ja minulle hallitsemattomaan asiaan.
Tilanne on todella vaikea.
Nyt kuitenkin ymmärrän mistä hänen käsittämätön käytöksensä johtuu, mutta se ei todellakaan lohduta vaan päinvastoin lisää huoltani entisestään.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Liian usein mielenterveysasioita käsitellään kuin rikosta siten, ettäkö olisi välttämätöntä puuttua mitä pienimpiinkin asioihin. Vaikka esim. rattijuoppo kerkiää ajamaan satoja taikka tuhansia kilometrejä usealla eri kerralla yennen ensimmäistä kiinnijääntiään, niin sille ei sitten enää löydy hyväksyttävää selitystä miksi mittari nousee yli sallitun kun puhallutetaan. Tuolloin ei ole muuta mahdollisuutta kuin puuttua asiaan. Miksi mielenterveydenhoito ei kykene vastaavanlaiseen menettelyyn jossa ensimmäisestä konkreettisesta eripurasta otetaan asia pöydälle ja toimita konkreettisten todisteiden valossa jossa "puhallutus" saattaakin tuottaa hyväksyttävän tuloksen. Toisaalta on myös esimerkkejä joissa humalainen mies on huoltajuusasaiasta suuttuneena ilmoittanut lapsien äidistä pätöttömyyksiä ja lapset ollaan otettu huostaan sillä verukkeella, että vessan seinässä on ollut ulostetta vaikka tämä uloste on käytännössä ollutkin naisen hiusväriä. Ehkä on helpompaa siis, että jokainen elää omaa elämäänsä ja asiat käsitellään asianmukaisesti silloin kun on konkreettista s7yytä jotakin käsitellä.
Miten te luulette voivanne tehdä diagnoosin jonkun kirjan tai muun kuulemanne perusteella.
Ei tarkoitettu pelkästään ap:lle.
Lastensuojeluviranomaisille tehdään tutkintapyyntöjä turhemmistakin.
Mikäli lapsen ainut huoltaja todella sairastaa psykopatian lievää muotoa eli narsistista persoonallisuushäiriötä, siis sitä mitä sinä aloittaja et voi varmuudella tietää, voi ainakin seurata tilannetta ja toimia sen mukaan.
Helppoa ei tule olemaan. Narsut ovat hyviä asettumaan uhrin rooliin. Jopa alan pitkältä ammattilaiselta voi mennä aikaa diagnoosin tekoon.
Jäljet & arvet se kyllä lapseen jättää, sen voin omasta kokemuksesta kertoa. Näin aikuisena ja terapian läpikäyneenä vieläkin on silloin tällöin käynyt mielessä se miksi kukaan toiminut, miksi kukaan ei tehnyt mitään. Ikäänkuin sukulaiset olisivat tienneet mutta sulkeneet silmänsä kaikelta kauheudelta. Narsistin alaisuudessa kun tapahtuu asioita joita ei voi kelleen kertoa, koska kukaan ei uskoisi.
Sitten on sellainen seikka että jos kyseinen henkilö saa tietää sinun toimineen asiassa ja hän todella on se mitä luulet, hän tulee vaikeuttamaan elämääsi suuresti, tai ainakin yrittämään sitä. Ovat erittäin uskottavia siinä.
terveisin
8-vuotiaana varas ja juoppo
20-vuotiaana huora ja narkkari
...muka.
En todellakaan voi sitä tehdä ja rukoilen hartaasti, että olen väärässä.
Voisitko kertoa kun tunnet asiaa paremmin, mikä voi aiheuttaa luonteeseen tuollaisen vääristymän. Mistä se voi johtua ja miten sellaiseen ihmiseen pitäisi suhtautua, miten puhutella ja miten toimia jos huomaa että tuollainen ihminen lähipiirissä on ?
Koska yhtä vastausta ei ole.
Tässä kuitenkin vaihtoehtoja peliin miten voisit jatkaa omaa elämääsi.
1. pistä toisen jutut yhestä korvasta sisään ja toisesta ulos - siis jos pystyt (luulen ettet)
2. ui narsun liiveihin, leiki samaa leikkiä ja katos kun muutut käytöskuvioiltasi samankaltaiseksi
3. pysy erossa koko tyypistä
4. tee ilmoitus ja pysy erossa koko tyypistä
(suosittelen nro kolmosta - nelosta suurella varauksella kas se muksu saattaa saada selkäänsä siitä)
on tapana suhtautua jos lähipiiriss on ongelmia ?
En voi uskoa tuota.
kohdat 1 ja 2 mahdottomia koska itse olen päinvastaista tyyppiä.
kohta 3 en kykene koska kyseessä minulle läheinen ihminen
kohta 4 en edelleenkään pysty pysymään erossa mutta mietin jo pitäisikö minun todella ilmoittaa jonnekkin mistä voi saada apua.
suluissa olevaa en ikinä suostu uskomaan, lapseen hän ei kajoa pahassa mielessä.
Jos puhutaan siitä miten narsisti suhtautuu ympäristöönsä ja ihmisiin siinä niin voin sulle näin luottamuksella kertoa että se on kylmää peliä eikä siinä auta muu kuin yhtä kylmä peli.
Sano nyt syyntakeettomalle että hän on syyntakeeton. Mitä luulet että hän vastaa?
Oikeassa tai väärässä ei sillä ole väliä.
Siis tässä maassa on todellakin ihmisiä joilta pitäisi lasten teko kieltää(miten?).
Eivät osaa huolehtia edes itsestään.
Mitä voit tehdä?
Ilmoittaa sosiaaliviranomaisille että: 'tämä ihminen on narsisti ja saa lapsen. On tuhonnut myös miehensä ja minun elämän. Nyt tuhoaa lapsensa elämän.'
Joo, hyvä idea. Hyvässä lykyssä pääset itse hoitoon. Usein käy niin, että kun alkaa toisia epäilemään onkin itse sairas. Se on sitä vainoharhaisuutta.
Et voi tietää kuka on tuhonnut kenenkin elämän. Ihminen tekee itse valinnat.
narsisti ei ole psykopaatti.