Onko ihan normaalia, että öisin puutuu paikat? Tai lähinnä molemmat kädet, niin että heräilee siihen, kun tunto lähes niistä pois? Vaikuttaako tämä vauvan hapen saantiin??
puutuminen
tietääkö joku
6649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
..että mulla on alkanut jalat puutumaan ihan vain normaalista selällään makaamisesta ja eilen puutui hieman myös toinen käsi. Eikä mulla ole viikkoja kuin 19 2 nyt mutta kai se massu silti on sen verran iso että painaa jo strategisiin paikkoihin. Enkä usko että se vauvan hapensaantiin vaikuttaa, lähinnä vauva ja kohtu painaa vaan äidin hermostoa ja verisuonistoa ja aiheuttaa puutumista.
siitä että elimistöön kertyy nestettä, mikä aiheuttaa puutumista. minä kanssa saan herätä käsien ja jalkojen puutumiseen joka yö..
Viikkoja vasta 8 mut silti on käet ollu nyt muutamana yönä ihan puuduksissa. Kaippa se on ihan normaalia. Ikävää vaan.
myös.. mulla on vasen käsi kokopäivän puuduksissa ollut jo muutoman viikon ja yön jälkeen kädet ovat tunnottomat eikä niitä saa edes nyrkkiin!! Lääkäri sanoi että vasen rannekanava on tukossa helpottaa synnytyksen jälkeen!!
ennen raskautta,mutta nyt puutuminen ihan mahdotonta. Käsiä ja puutuneita sormia kipeästi ihan kirvelee ja siihen herää öisin. Vaikea löytää asentoa jossa ei puudu.Rv 16 6
Mulla oli usein takapuoli ja -reidet puuduksissa. Ajattelin että se johtuu siitä kun opiskelijana istun paljon. Koska puutumiseen liittyi myös kipua , kävin kiropraktikolla joka havaitsi SI-nivelen olevan jumissa (lonkan ja selkärangan yhtymäkohta takapuolessa). Kolme kertaa oon nyt käynyt sitä naksaututtamassa ja pee on kuin uusi.
Kallista oli mutta suosittelen muillekin tutkituttamaan ja hoidattamaan vaivat asiantuntijalla. Tuo SI-nivel on semmoinen että se kannattelee kasvavan mahan painoa ja on juuri niitä mitkä joustaa synnytyksessä jotta vauva mahtuu ulos.
Olen itse kiitollinen että en antanut tulla kovin pahoja oireita ennenkuin alettiin hoitaa vaivaa... Olisi voinut olla kivuliasta loppuraskaudesta.