kerroit eräässä viestissäsi että sinulla on jokin sairaus jne... onko se mielen sairaus vai joku muu?
itselläni on mielen sairaus ja kaipaan vertaistukea. oletko vl?
itselläni on mielen sairaus ja kaipaan vertaistukea. oletko vl?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sairauteni on puhtaasti muuta kuin mielensairaus. Sairauteni on vakava oirekuvaltaan vaihteleva toisinaan työkyvyn vievä ja olen kuntoutunut pitkään. Tiedossa ei ole löydetäänkö minulle keinoja jotka pidemmän päälle auttaisivat ja kaikki on edelleen "vaiheessa".
Olen vl vaikka monet täällä minusta muuta sanovat... Ymmärrän tuon vertaistuen tarpeen sikäli että omassa tilanteessani sellaista ihmistä joka olisi samassa tilanteessa on todella vaikea löytää....
saan onneksi kyllä vertaistukea mutta olisi vielä hienompaa löytää joku vl-äiti jolla olisi sama sairaus kuin minulla! :)
ja puhumaan?
ei jo nyt puhuisi täällä ihan tarpeeksi :D
mikä sairaus sinulla on? Itsellä uupumista,masennusta.
en ole ihan varma on järkevää sanoa se täällä.....uskallanko? jos tutut sitten tunnistaa että jaahas sitä täällä kirjoitellaan. mutta masennusta ja uupumista on minullakin!
diagnooseista välittämättä olisi kyllä mukava jos vl-äideille joilla on mielenterveysongelmia olisi joku oma keskustelufoorumi.
päässeeni pahimman yli, mutta näyttää ettei tästä kuopasta niin vain selvitäkkään. Meitä uupuneita äitejä on oikeasti aika paljon. Ja ei tietysti ihme ole. Mutta pitäisi muistaa sekin ettei masennus ole kiinni lapsi lukumäärästä. Perheetönkin voi sairastua. Asia mikä minua tietysti eniten puhututtaa ja mietityttää on tietysti tämä lapsi asia. Onko tämä vain uskoni vähyyttä? Enkö luota Jumalan huolenpitoon? Eikö Jumala näe voimieni vähyyttä? Pahinta ehkä kuitenkin tällä hetkellä on, että uskoni meinaa loppua. Tunnen sen. Mutta tosiasia on, että elämäni on ollut viime vuodet tosi rankkaa. Psykiatrinen sairaanhoitajani sanoi, että sille tulee jo hiki siitä mitä minä kerron. Ja sitten minä koen huonommuutta kun en kestä tässä kelkassa!
Miksi et usko syntejä anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä ja myönnä se että sinusta ei ole syntytä ja pelasta opilla taivaaseen menijäki?
Ihminen ei synnyttämällä pelastu vain uskon kautta?
Syntiä on tämä oppi jos se meiltä uskon vie? Kaikki mikä meitä vie pois Jumalan tyköä on saatanasta.
Lapset ovat lahjoja mutta se laspi ei kelpaa tekojesi sovitukseksi uhriksi?
Älä tee syntiä rikkomalla lapsiasi puolisoasi ja itseäsi vastaan sillä että kasaat pällesi kuormia joita on mahdoonta kantaa. Anna itsellesi aikaa toipu ja armahda itsesi!
Lapsi on laja sen ymmärrämme mutta lapsi ei ole laja jos se saataa meidät mahdottomien tilanteiden eteen jossa teemme syntiä synnin päälle.
Jumala ei vaadi meiltä uhria vaan uskoa. Miksi jätät sairautesi hoitamatta ja uskot kohtalon sijasta Jumalaan! Minun taakkani on keveä kantaa... Käsrimys ja koettelemus ei vie meitä yhtään sen lähemmäs taivasta!
Lapsiasia ahdisti minuakin ihan hirveästi mutta ei enää. olemme ottaneet ehkäisyn käyttöön siksi aikaa kunnes sairauteni saadaan talttumaan. sairauden hoito on onneksi sallittua eikä sen takia tarvitse uskoaan menettää!
paljon lohdutat minua! Eilen juttelin mieheni kanssa ehkäisyn käytöstä ja hän sanoi että ei pystyisi olemaan hyvällä omallatunnolla jos nyt saattaisi minut raskaaksi. Silti minä epäilen teenkö oikein.
minulla on sellainen erilaisuuden tunne ja ulkopuolinen olo nyt. on tavallaan ihan eri tilanteessa kuin vl-äidit suurimmaksi osaksi. ja kun asiasta ei todellakaan voi puhua ääneen!
ehkäisyn käyttöä on vaikea ymmärtää sellaisen joka ei itse ole sairas, siksi kannattaa pysyä siitä hiljaa ettei tarvitse turhaan pahoittaa mieltään muiden ymmärtämättömien kommenttien takia.
(on minun lähipiirissä sellaisiakin henkilöitä jotka laittasivat vain kädet ristiin jos lääkäri sanoisi että seuraava raskaus voisi olla hengen vaarallinen. tiedäpä sitten menisikö sormi suuhun jos tulisi oikeasti se tilanne eteen.)