Ragdoll-pennusta (pieni värivirhe joten ei näyttelykissa eikä siitokseen, vaan puhdas lemmikkikissa) pyydetään 650 euroa. Vastaakohan tämä hinta normaalitasoa...?
Rekisteröity kasvattaja, pennun vanhemmilla hyvät sukupuut; hinta sisältää sterilisaatioleikkauksen ja kolmen vuoden takuun geneettisten sairauksien varalta.
Rekisteröity kasvattaja, pennun vanhemmilla hyvät sukupuut; hinta sisältää sterilisaatioleikkauksen ja kolmen vuoden takuun geneettisten sairauksien varalta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hinta on ihan kohdallaan...varsinkin kun siihen sisältyy vielä leikkauskin : ) Ja varmasti myös rokotukset tai ainakin eka niistä. Olempa tuommoisesta pennusta kuullut pyydettävän enemmänkin ilman tuota leikkauksen sisältymistä hintaan.
Moi
Itse oon kohta ragdollin ottamassa, ja olen asian tiimoilta ollut yhteydessä valehtelematta ainakin 15 eri kasvattajaan. Hinta "lemmikkitasoisella" eli sillä näyttelyihin tai siitokseen kelpaamattomalla ragdoll-pennulla vaihtelee tätä nykyään noin 600 eurosta aina 800 euroon asti, eli 650 on ihan täysin normaali hinta. Erikoiset uudet värit esim. punainen ovat kalliimpia kuin perinteiset, esim. siniset ja ruskeat väritykset.
Oletko varma tuosta leikkauksesta? Sillä itse en ole kertaakaan tuollaiseen diiliin törmännyt. Sen sijaan lähes jokainen kasvattaja sisällyttää myyntisopimukseen säännön, että lemmikkitasoinen pentu tulee leikata ennen yhden vuoden ikää. Ja siis leikkauksen maksaa kissan omistaja, ei kasvattaja. Kannattaa varmistaa ettet ole ymmärtänyt väärin.
Onnea kissan hankintaan, se on ihana rotu! =)
Juu, itse asiassa tuo leikkaus tapahtuu jo ennenkuin pentu luovutetaan, eli noin 12-viikkoisena. Tuolla alempana kyselinkin tietoja tästä, kun en ollut koskaan kuullut että pentuja steriloidaan, mutta näyttäisi olevan ihan ok, eli pentu paranee nopeammin kuin aikuinen kissa, yms. hyviä puolia.
Pentu siis luovutetaan valmiiksi leikattuna ja siksi leikkaus sisältyy kauppahintaan.