Minulla on MUH Ilmava 100 LTO, kone ja siinä on mahdollista säätää sisääntuleva ilma vastuksen kautta jopa 25 asteiseksi. Kuinka hyvin tuo lämmittää esim. keväällä tai syksyllä, jos ei käytä vielä sähkölattialämmitystä päällä? Tuleeko säästöä vai meneekö harakoille?
LTO -koneen esilämmitys
kuinka lämittää
61355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kysymyksessä on jälkilämmitys (ei esilämmitys). Se kannattaa laittaa lähtökohtaisesti 3-5 astteta pienemmälle kuin sisälämpö. Mikäli IV-putkisto kulkee viileässä välipohjassa, niin putkistossa kannattaa kuljettaa vain niin "kylmää" ilmaa kuin siedät.
Ilmastoinnilla lämmittäminen on kalleinta. Vastus on aika pieni normaalisti vain n. 500W, joten ei se paljon mitään kuluta. Ilma jäähtyy putkiston läpi kuljettuaan huoneeseen ilmastointilaitteelta ja säädä lämpötila niin, että ei synny vedon tuntua eli joku 23 astetta lähtevänä on hyvä. Jos sinulla olisi tulisija ja sen päällä poistoilma ja LTO niin tämä jakaisi lämmön ilmaiseksi koko taloon
Ilman kuuluu olla viileämpää kuin sisäilma, jotta se sekoittuu sisäilmaan, 23 astetta on liikaa ja aivan VATIPÄÄN touhua.
Kaikki vatipäät täälläkin antaa ohjeita (minä mukaanlukien)
"säästää" just sen minkä kertoo...hjyvä jutu.
Itse luin lehdestä taisi olla Vantaan energian lehti niin siinä luki jotenkin näin, että se lämmitettävä ilma pitäisi 3-4 astetta vähemmän kuin huoneen lämpö eli tollaset 17 astetta olisi hyvä. Itselläni on 17 astetta ja toimii ainakin minulla.
Tuloilman pitää olla viileämpi kun huoneilman, 2-4 astetta jotta ne sekoittuvat. Lämmin ilma on kevyempi kuin kylmä joten jos tuloilma on liian lämmin se jää katon alle! Mutta ei myöskään liian kylmä, tulee vedon tunne.