Piraijoita?

Rane

Muutaman vuoden on jo ajatus kytenyt mielessä piraijoiden hankkimisesta. Olen käynyt eläinkaupassa kyselemässä, ja punapiraijat ovat yllättävän edullisia ja suht nopeasti saatavissa.
Minkähän kokoinen akvaario olisi sopiva? Ajattelin hankkia ainakin kolme-neljä piraijaa, kahta en koska todennäköisesti vahvempi raatelee toisen kuoliaaksi. Muita hoito-vinkkejä? Mitä ruokaa kannattaisi syöttää, kelpaako tavallinen jauheliha? Entäs sitten akvaarion sijoittaminen, mahdollisimman rauhalliseen paikkaan eikö, kuten yleensä akvaariot sijoitetaan?
Kauanko piraija elää? Kannattaako akvaario kalustaa kuten esim. Amazon joen pohja, eli oksia jne eikä mitään "kultakalamaata" merirosvolaivoineen ja muovikilpikonnineen?

9

4419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep

      Piraijathan on parvikaloja ja tuo mainitsemasi punapiraija kasvaa muistaakseni noin 30cm kokoiseksi.... Altaaksi voisi suositella jotain 1000litrasta. Jos edes riittääkään. Oletkos paljonkin ottanut selvää kyseisestä kalasta? Se vaan on aika pirun säikky kala ja ei TODELLAKAAN aloittelian kala. Parven koosta en osaa kauheasti sanoa muta luulisin sen olevan tuossa 10:n paikkeilla mutta, varmaan on rauhallisempi isommassa parvessa.

    • Riitta

      Voisi melkein sanoa että piraijat elää niin kauan kuin olot on niille hyvät. Parvikaloja pitää tietysti olla parvi, 3-4 on aikas pieni parvi. Akvaarion koosta: niin iso kuin suinkin, ovat liikkuvainen laji. Koska piraijat syövät elävää ruokaa niin likaavat vettä tehokkaasti. Elikkä vaativat tehokkaan suodattimen ja säännöllisen hoidon, vedenvaihdot viikottain, ja vielä sen erikoisruuan. Varoituksen sana: aloittelijaa voi alkaa kyllästyttään muutaman kuukauden kuluttua. Helpommin hoidettavia lajeja löytyy. Et kertonut onko akvaarion hoito muuten tuttua.
      Parempaa ohjetta löytyy varmaan netistä tieteellisellä nimellä hakien. Tai muilta keskustelupalstoilta...

    • Rane

      Kokemusta ei akvaarioista ole, mutta muista eläimistä kyllä. On koira ja on ollut maakilpikonna. Että kyllä minä niitä eläimiä hoidan, ei se siitä ole kiinni ja uskon jaksavani hoivata piraijoitakin.
      Mitäs se erikoisruokavalio sitten on? Eikös ne syö ihan mitä vaan, esim. tavallista jauhelihaa? Näin olen ainakin lukenut.

      • Riitta

        Yhdellä tutullani oli piraijoita 200 litran akvaariossa. En enää muista montako kuukautta ne eli. Mielestäni piraija ei ole akvaariokala.

        Ajattelin kirjoittaessani tuliliskoa, jonka tuttuni hankki piraijoiden jälkeen. Piraijat taitaa olla kaikkiruokaisia, juu. Esim. kesällä kastematoja.


      • Nero

        On erinomainen asia kuulla että olet vastuuntuntoinen eläintenhoitaja. Nyt on vain niin, että on vaatimuksiltaan hyvin erilaisia kaloja. Vaikka halua olisikin hoitaa vaativia ja erikoisia kaloja, se ei aina riitä. Tarvitaan sitä kokemuksen tuomaa varmuutta hoitorutiineihin ja vesikemian tuntemusta, jotta osaa toimia oikein. Lisäksi täytyy kyseisen kalan vaatimukset ottaa selville sekä vesiolojen, että ruokailutottumuksen osalta. Tämä keskustelupalsta ei ole paras mahdollinen tiedon lähde. Jos kuitenkin päätyy foorumeihin tietoa hakemaan, kannattaa käyttää useita eri foorumeita. Foorumeita löytää esim. Googlella.


    • pikki piraija

      ..Omistin taannoin kolme VALTAVAA piraijaa ja koskaan en enää niitä aio hankkia!
      Nämä tulivat minulle avioerolapsina kaikkine akvaarioineen (1000l) ja olivat jo tullessaan ainakin sen 30cm.
      Pelletti muodossa ruokaa upposi ihan mahottomasti ja vesi paskaantu aikas nopsaan...On oltava tajuttoman tehokas suodatin (ulko-sellainen)ja mieluusti mitoitettuna rutkasti suurempaa vesimäärää ajatellen...ja turvesuodatin,mikä tarkoittaa, että vesi on aika tummaa. Sinne altaaseen on herkkiä kotiutumaan kotilot ja piraija ainakin on niin tyhmä kala, ettei se niitä sieltä syö, etkä voi niitä "myrkyttää", koska piraija on myös niin herkkä kala, että kuolisi itsekin.Altaaseen ei myöskään voi laittaa MITÄÄN TOISIA KALOJA,sillä ne tulevat syödyiksi hetkessä, eikä sinne voi oikein laittaa mitään...kasvit lentelee piraijan vauhdissa ja hakojenkin paikallaan pysyminen on niin ja näin.
      Piraijat ei sitten oikein tee muuta, kuin aukovat tympääntyneinä suutaan kokoajan siihen asti,kunnes on ruokailuaika....silloin rupeaa lasit paukkamaan ja rytke käymään...

      Ohhoh...aikani jaksoin (n.3v) ja myin kalat sitten museoon, jossa ne ovat vielä tänäkin päivänä.

      Itse järkkäsin seura-akvaarion ja se on PALJON kivempi!Voi aina sisustellakin sitä uudestaan ja mielensä mukaan jne., eikä tarvii olla kokoajan siivoomassa.

    • Anonyymi

      onks näitä suomessa muistan vaan tetroista jotkut on puhunut.. eikö tetrat oo myös brasiliasta

    • Anonyymi

      Onks Suomessa pirajoita

      • Anonyymi

        On, uimahallissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2213
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1534
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      954
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe