Mikä mättää: puhdistan ihoni aamuin illoin, kuorin ja käytän naamiota viikottain, mutta silti finnejä ja epäpuhtauksia pukkaa naamaan. Tällä hetkellä käytössäni on Erisan-puhdistusgeeli ja Eucerin-kasvovesi. Molemmat tarkoitettu herkälle ja kuivalle iholle. Ihoni on rasvoittuva ja epäpuhdas, mutta myös herkkä ja pintakuiva. Kärsin myös lievästä suunympärysihottumasta. Yleensä finnejä tulee poskiin ja leukarajaan. Pahempaa akneongelmaa ei kuitenkaan ole. Yöksi laitan mm. apteekin perusvoiteita ja Eucerinin epäpuhtaalle iholle tarkoitettua geeliä (poskiin toista ja muualle naamaan toista). Päiväksi on tällä hetkellä Herbinan mattageelivoide. Mitä mä teen?! Epäpuhtaan ihon tuotteet kuivattavat liikaa ja muut tuotteet rasvoittavat ihoa entisestään. Ehdottakaa jotain hyviä tuotteita, jotka ei kuivata mutta kuitenkin ehkäisevät epäpuhtauksia. Kiitos vastanneille :)
Finnejä tulee
yön aikana :(
2571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse olen kärsinyt aknesta vuosia ja tuntui ettei mikään auta. Tällä hetkellä käytän Colosen tuotteita ja mulle ainakin sopivat kuin nenä päähän. Heillä tuotteita myös erittäin herkälle iholle. Roa-kuurin olen myös syönyt, mutta sen jälkeen on taas alkanut näppyä tulla. Pari kuukautta sitten kosmetologilla käydessäni tämä "kauhisteli" uusia finnejä nassussani (nimenomaa poskilla ja leukapielissä), tietäen roa-kuuristani. Seuraava kysymys häneltä oli, että onko niskani kenties jumissa? Kyllä! Totesi sitten, et kun niskat ovat jumissa, eivät kuona-aineet pääse liikkumaan kunnolla ja tulevat sitten ulos naamasta. Uskon tähän, koska hieronnassa säännöllisesti käydessäni ihoni oli parempi. En vain itse ollut osannut yhdistää niitä toisiinsa. Nyt olen jälleen käynyt hoidattamassa niskojani säännöllisesti ja ihoni on jälleen paranemaan päin. Tämäkin on tietysti yksilöllistä, mutta kokeilemisen arvoista varsinkin jos kärsii kireistä niskoista/ hartioista.
ajatelleeksi :)
Itselläni olleet niskat jo pari vuotta "säänöllisesti" jumissa. Olenkin käynyt hoidattamassa niitä fysioterapeutilla. Tämän pari vuotta on ollut myös akne-ongelma.
Nyt vasta luettuani viestisi tajusin,että niillähän on yhteyttä minunkin kohdallani!
Eli jatkossa vaan pidettävä niskoista huolta. Keppijumpaa teenkin kotona säännöllisesti :)