Mitä näkyy, kun katsot ikkunastasi?
Pidätkö näkymästä?
Mulla näkyy Vaasanpuistikkoa ja hallinkujaa, talojen kattoja yms.
Ainakin nyt näkymä on siisti; ei rojua tai roskaa, autotkin on tuossa siististi rivissä parkissa ;)
Pidätkö näkymästä?
Mulla näkyy Vaasanpuistikkoa ja hallinkujaa, talojen kattoja yms.
Ainakin nyt näkymä on siisti; ei rojua tai roskaa, autotkin on tuossa siististi rivissä parkissa ;)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaksi koivua, tuomi, viinimarjapensas sekä grillikatos.
Kyllä jokseenkin pidän.
Ikkunoita on kahteen suuntaan. Etelän puoleisista ikkunoista lähimpänä on kirsikka- ja luumupuu, joissa ei nyt ole lehtiä. Kirsikka- ja luumupuu kukkivat toukokuussa, jolloin niihin tulee valkoiset kukat. Näkyy myös paljon muita puita ja pensaita, en tiedä kaikkien nimiä. Jokunen kerrostalo taustalla.
Pohjoisen puolella jokseenkin samanlaiset näkymät: kerrostaloja, puita ja pensaita: joitakin vaahterapuita. Pidän kyllä kesällä näkymästä.
näköalat ikkunastani:
Helsingin kaupungin valot (jos on ilta/yö). Tuomiokirkko, meri. Riippuu vähän mihin suuntaan katsoo mutta laaja näköala yli Helsingin kaupungin.
Vasemmalla kaukana näkyy Herttoniemeä, oikealla Pukinmäkeä. Ja suoraan edessä Tuomiokirkot ja meri ja laivat kun ne seilaa satamaan tai lähtee Ruotsiin, Merihaka, Sörkkää jne.
Tämä on kyl paras asunto näköalaojen suhteen mitä ikinä ollut mulla. Korkean kukkulan päällä oleva kerrostalo ja asuntoni 7. kerroksessa. Vaikka tästä on matkaa linnuntietä muutama kilometri meren rantaan niin näkymä on kuitenkin selkeä ja mahtava.
Meikäläisellä näkyy olohuoneen ikkunasta meri (ei, en asu Rantakadulla).