Yritin ladata msn messengerin ja sen lataus onnistui ok. Tunnukset laitettiin ja ohjelma rupesi etsimään yhteyttä....ei löydy millään. Vähän ajan päästä jostain putkahti joku ikivanha messenger ja se toimi ok. Sitten päätin poistaa koko ohjelman ja kone ilmoitti että on poistettu. Tänään aukaisin koneen ja kas kummaa, se ikivanha messenger on edelleen koneella. Yritin etsiä sitä ohjelmistolistasta, mutta sitä ei ole siellä.
Eli miten saan tuon vanhan messengerin pois ja uuden tilalle? Ja löytyykö tuohon yhteys ongelmaan joku ratkaisu (voi etsiä monta päivää yhteyttä)?
Lisäksi outlook express on alkanut temppuilemaan; kesken viestien sisääntulon ohjelma hyytyy ja tulee ilmoitus "ohjelma ei vastaa". Vinkkejä? Vai onko edessä uuden koneen osto.
Kaikista vinkeistä kiitollinen.....
Eli miten saan tuon vanhan messengerin pois ja uuden tilalle? Ja löytyykö tuohon yhteys ongelmaan joku ratkaisu (voi etsiä monta päivää yhteyttä)?
Lisäksi outlook express on alkanut temppuilemaan; kesken viestien sisääntulon ohjelma hyytyy ja tulee ilmoitus "ohjelma ei vastaa". Vinkkejä? Vai onko edessä uuden koneen osto.
Kaikista vinkeistä kiitollinen.....
Vastaukset 5
Vanhimmat
On kaksi messengeriä koneesi käyttöjärjestelmään kluuluva jota sinä todennäköisesti sanot ikivanhaksi, sitten MSN-messenger joka pitää itse ladata netistä, jolle sinun pitää myös antaa lupa päästä nettiin.
>Lisäksi outlook express on alkanut temppuilemaan; kesken viestien sisääntulon ohjelma hyytyy ja tulee ilmoitus "ohjelma ei vastaa". Vinkkejä?<
-Outlook Expressin ongelma johtuu siitä messengeristäsi eli jompin kumpi messenger yrittää päästä nettiin ja kun ei pääse tulee ilmoitus ohjelma ei vastaa.
Älä yritä poistaa sitä vanhaa käytikseesi kuuluvaa, asenna sen lisäksi se MSN-messenger
Ja mitenhän se tapahtuu? Kun yritän ladata uuden, niin se ei "avaudu" eli etsii yhteyttä koko ajan. Ja sitten jossain välissä tuo vanha putkahtaa esiin.
että vanha messengeri ehdottomasti pois häiriköimästä!
Ohjauspaneeli > Lisää poista sovellus > vasemmassa reunassa on: Lisää poista Windowsin osia.. Sieltä otat ruksin pois Messengerin kohdalta.
Siellä ei ole ruksia......
Eli ongelma ei selvinnyt vieläkään :-(
sama ongelma. Tää vanha messengeri kummitteli vaan vaikkei sen olis enää pitäny käynnistyä, kun ei oo ruksia..
Sitten tein niin, että poistin sieltä Program filles/Ohjelmatiedostot kansiosta kansion missä lymyili tää vanha messenger. Sitten lopetti vanha mese kummittelun.
Jos sulla on tällä hetkellä asennettuna MSN Messenger poista se normaalisti lisää poista sovellujsen kautta. Tämä siitä syystä, ettet vahingossa poista väärää kansiota sieltä Program filles/Ohjelmatiedostot kansiosta, kun se "oikea" kansio on poissa häiritsemästä.
Sitten haet sen vanhan messenger kansion (Program filles/Ohjelmatiedostot kansiosta) ja poistat sen.
Ja asennat normaalisti uudestaan sen MSN Messengerin.
Nyt homman pitäisi olla kunnossa. Itsellä ei oo tuo vanhempi versio tuon jälkeen kummitellut. Ja itse MSNmese on toiminut moittetta, kuten myös muukin kone.