Mielestäni autossa ei pidä olla yli 90 hevosvoimaa missään nimessä, koska etenkin talvella renkaat sutivat helposti. Eteneminen ei ole yhtään nopeampaa vaikka autossa olisi 200 hv. Renkaat vaan kuluvat ja nastat lentelee tehokkaissa autoissa. Oikeastaan tehot tulisi rajoittaa kaikissa autoissa max 74 hv tasolle.
Se olisi myös energiataloudellista, eikä kukaan pääsisi "elvistelemään" BMW:llä, Nissanilla tai KIAn maasturilla.
Se olisi myös energiataloudellista, eikä kukaan pääsisi "elvistelemään" BMW:llä, Nissanilla tai KIAn maasturilla.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei Bemussa nastat lennä, siinä on luistonesto ja lisäksi vielä ajonhallinta, siis uudemmissa.
Yli puolitoistatonninen auto tarvitsee noin 200 hv ollakseen turvallinen ohituksissa ja mukava ajaa.
Ei tarvitse ajaa kaasu pohjassa koko ajan!
nykyautot ovat yllättävän painavia. Tuollainen nimimerkin mukainen autokin painaa jo 1600kg. Sadalla hepalla meno olisi aika tuskaista, turvallisista ohituksista puhumattakaan.
Hyvä pointti, ettei kaasun tarvi olla on - off.
Mulla oli vuonna -84 E30 mallinen 316, siinä oli 66 kW, 14" bmw alut ja alpine kasettisoitin. Oi niitä aikoja...
kupla-wolkkareissa ja vanhoissa diesel mersuissa oli luistonesto. ei ruopaissut missään eikä koskaan. tätä kait alkuperäinen viesti tarkoitti. on meinaan väärällä palstalla.
"Yli puolitoistatonninen auto tarvitsee noin 200 hv ollakseen turvallinen ohituksissa ja mukava ajaa."
Tehoa ja vaihdelaatikon tarvitsee ohituksissa, mutta "mukava ajaa" tarvitsee yli 300 Nm alkaen n. 1800 rpm.
Jos tuo 300 hv on rajapyykki niin varmista että vääntökin alkaa jo n. 1300 rpm kohdalla.
Eikä sitten mitään Japsi nykimistä... Saattaa auto lähteä lapasista ellei kaksin käsin pidä ratista kiinni.
Ellei aja vaan rata-autoilua niin automaatti sen pitää olla.
Esität ihmistä, jolla olisi tuollainen mielipide. Itse olet tosiasiassa bemarifriikki.
...tekee BMW palstalla?
...mielipiteeseesi vaikka selvästikään et ole ajanut talvella yli 200 hv autolla. Pidämme sinua siis todellisena asiantuntijana.
Energiataloudesta puheenollen kuinka selität sen että esimerkiksi 1.8 turbo Passat 150 hv moottorilla kuluttaa vähemmän kuin vaikka 1.6 tai 1.8 litraiset heikompitehoiset vapaastihengittävät moottorit? Olisi ehkä kannattanut kuunnella siellä peruskoulun fysiikan tunnilla vai oletko niin tyhmä ettet oppinut?
Autossani on sutimisenesto, ajonvakautusjärjestelmä ja kaasua voi painaa tarpeen mukaan ei siis ON / OFF.
Minulle riittää kun voin ajaa vain omaa autoani toiset ajakoon omiaan. Elvistelijöille löytyy aina uusia keinoja elvistellä joten annetaan heidän elää tyylillään, kun eivät puutu muiden ajamiseen.
...ei pysty elvistelemään. Bemari onkin sitten jo toinen juttu. Kun ajat uuden Buimurin parkkiruutuun niin alkaa kuhina taloyhtiössä kun kateelliset paskat keksivät vaikka mitä. Ilman kateuttahan elvistely on täysin mahdotonta, vai mitä?
Joo, voi kullannuppua kun yrittää kovasti. Itselläni on 300hv auto ja myös 280hv. Mutta löytyy pihalta kolmaskin 95hv auto.
Ajatelkaa provon tilanne "Lada 110:stä jouduttiin laskemaan tehoa 5hv koska kuljettaja raaseroi moottoritiellä ylinopeutta".
Puntoissa on 50hv ja 70hv, mutta missähän on 90hv?