EMPIIRISET LISTAT

mies35v

Hei kaikki!

Eri ihmisille sattuvat erilaiset hoitokäytännöt tupakasta vieroittumiseen. Palstoilla usein kysellään muiden kokemuksia esim. erilaisista korvaushoidoista mutta vastauksen saaminen on eri juttu.. ajattelinkin tehdä tällaisen kootun keskustelun mistä löytyy eri hoitomuodot ja mahdollisia linkkejä mielenkiintoisille sivuille aiheena tupakointi, riippuvuus jne.

Toivon että mahdollisimman moni kertoisi kokemuksensa oikeassa alakohdassa. Yritetään säilyttää ketjun rakenne mahd. selvänä!! Kiitos kaikille osallistujille, toivottavasti mahd. moni saa haluamiansa vastauksia täältä.

21

2536

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xx

      VASTAA tähän jos lopetit käyttäen pääasiallisena korvaushoitona nikotiini-inhalaattoria. Kuvaile tuntemuksiasi, vieroitusoireita ja korvaushoidon vaikutusta ja kestoa. Kaikkea mitä tunnet tarpeelliseksi kertoa =)

      • Soili

        34 päivää polttamatta. Inhalaattori apuna, ainoana sellaisena. Käytin sitä säännöllisesti parin viikon verran, käyttö muuttui satunnaiseksi, koska aamuisin alkoi huimaamaan kun "vedin hatsat". Eli ihan samalta tuntui kun tupakan polttaminen pitkän tauon jälkeen! Nyt inha kulkee aina mukanani, ja lussutus on mahdoton enää vain kuppilatouhuissa.

        Suosittelen apukeinoksi niille, joille on tärkeää se sosiaalinen polttaminen (voi vaikka mennä kavereiden mukaan "tupakalle") sekä itse se imemisprosessi. Inhasta on helppo irrottautuakin, nykyään en vaihda patruunaakaan joka päivä, vaan imen tyhjää holkkia. Heh.


    • xx

      VASTAA tähän jos et käyttänyt mitään nikotiinikorvikkeita lopettaessasi tupakoinnin. Kuvaile lyhyesti tuntemuksiasi ja niiden kestoa. Miten oikeastaan selvisit? Painonnousu? Ravinto? Makeiset? Mitä mieleen tulee=)

      • Läppä

        Lopetin polttamisen 2.1.2003.
        Yksi vkonlopun aikana tapattunut retkahdus on.

        En ole käyttänyt mitään korvaushoitoa, jäystänyt pirkkapurkkaa ja jätskiä litrakaupalla.
        Paino on noussut about 2kg.
        Käyn säännöllisesti kuntosalilla 3 kertaa kuukaudessa.
        Parhaan tuen oon saanut tupakkakeskustelu palstoilta. Niillä käyn päivittäin, varsinkin lounaan jälkeen. Ja on mulla netissä virtuaalitupakkakin joka palaa mua myrkyttämättä.
        Mun riippuvuus on ollut psyykkistä plaatua, tietyt tilanteet, erinoten kotona yksin parvekkeella.
        Läppä


    • xx

      VASTAA tähän jos lopetit laastarin avulla. Saitko iho-oireita? Kuvaile lopettamistasi omin sanoin=)

    • xx

      VASTAA tähän jos sait lääkäriltä reseptillä nenäsumutetta. Kerro omin sanoin oireet, kesto, sumutteen vaikutus jne. Koko tarinasi=)

    • xx

      VASTAA tähän jos lopetit käyttämällä nikotiinipurukumia. Kerro tarinasi, joku voi hyötyä siitä=)

    • xx

      VASTAA tähän jos lopetit käyttämällä korvaushoitona nikotiinitabletteja "nitroja". Minkälaisia tuntemuksia koit korvaushoidon aikana? Mikä on olo nyt? Kerro omin sanoin niin paljon kuin katsot tarpeelliseksi=)

    • xx

      VASTAA tähän kohtaan jos käytit zybania tai muuta vastaavaa lääkettä. Mahdollisimman tarkka selvitys=)

    • xx

      VASTAA tähän jos pääsit eroon tupakasta hypnoosin avulla. Montako hoitokertaa. Minkälaisia tuntemuksia ennen ja jälkeen istunnon? Kerro omin sanoin mahd. tarkasti =)

    • xx

      VASTAA tähän jos käytit usean kohdan yhdistelmää. Mikä yhdistelmä ja millaisia määriä? Kuinka kauan mitäkin? Selvitä mahd. tarkasti sekä miten yleensä koit lopettamisen.

      • mies35v

        Takana monta lopettamisyritystä, aina kaatunut alkoholin yhteydessä. Analysoin tekemäni mokat ja odottelin rauhassa että työ- ja muu paskastressi helpottaa. Nyt hieman viisaampana ja kokeneempana, levänneenä uuteen nousukiitoon =) Eka savuton päivä 12.1.2003. Ensimmäiset puolitoista viikkoa käytin 21mg/16 tuntia nikotiinilaastaria microtabseja. Tabletteja menikin eka viikolla noin 15 kpl/vrk, huhhuh, mutta olen tottunut suuriin nikotiiniannoksiin koska olen joskus käyttänyt nuuskaa. Laastari on nyt jäänyt pois ja olen tablettien varassa, käyttö vähentynyt noin 10 tablettia/vrk. Helpolla olen tällä kertaa päässyt, varsinaisia vieroitusoireita ei ole ollutkaan..pikkuhiljaa tablettien vähentämiseen. Sen verran viisaampi että viinanjuonti on toistaiseksi narikassa enkä enää lankea siihen "maistaisko yhdet savut menneitten kunniaks"-juttuun. Tupakka mielessä yhä päivittäin mutta joka päivä harvemmin.

        En siis ole vielä varsinaisesti kuivilla mutta pistin tämän jutun malliksi muille että minkälaista stooria vois kirjoitella..kun tähän hommaan kerran ryhdyin. Anyway, hienosti homma etenee, toivotan kaikille voimaa ja valtaa=)


      • jo-anna

        Moi!
        Lopetin n. 4.5kk sitten 14 vuoden tupakoinnin Nicotinell lakrits 4mg laastareilla ja nicorette microtabs 2mg:llä. Ensin käytin purkkaa miltei jatkuvalla syötöllä, vähintään sen suositellun määrän päivässä ja illalla laitoin kielen alle microtabsin estämään hereillä pyörimistä ja tupakan ajattelua. Microtabs livahti suuhun myös yöllä jos/kun heräsin kesken unien ( alkuvaiheessa mulla oli nukkumisvaikeusia ).N. 2kk:en jälkeen vaihdoin miltei vahingossa 4mg purkan kahteen milliin kun apteekista olivat neloset loppu. Aloin pari viikkoa sitten tekemään pesäeroa purkkaan käyttämällä ainoastaan microtabseja mutta koin sen vielä tässä vaiheessa liian uhkapeliksi, olen nimittäin aloittanut myös laihdutuksen muutama viikko sitten. Pari viikkoa ennen lopettamista aloitin aerobicin huomatakseni selvän eron kunnon paranemisessa lopettamisen jälkeen ( tsemppaa paljon ) ja tällä hetkellä olen tupakan suhteen jo voiton puolella.Jos saisin valita tupakan ja kerroshampurilaisen välillä, ottaisin miljoona kertaa mielummin hampparin! Aion jatkaa purkan ja microtabsien käyttöä niin pitkään kuin hiukankin tunnen niitä tarvitsevani koska ed. mainittujen käyttö on älyttömän paljon terveellisempää kuin tupakointi enkä enää ikinä halua sortua polttamaan. Onnea ja menestystä kaikille lopettamisen suhteen!!!!


      • jo-anna
        jo-anna kirjoitti:

        Moi!
        Lopetin n. 4.5kk sitten 14 vuoden tupakoinnin Nicotinell lakrits 4mg laastareilla ja nicorette microtabs 2mg:llä. Ensin käytin purkkaa miltei jatkuvalla syötöllä, vähintään sen suositellun määrän päivässä ja illalla laitoin kielen alle microtabsin estämään hereillä pyörimistä ja tupakan ajattelua. Microtabs livahti suuhun myös yöllä jos/kun heräsin kesken unien ( alkuvaiheessa mulla oli nukkumisvaikeusia ).N. 2kk:en jälkeen vaihdoin miltei vahingossa 4mg purkan kahteen milliin kun apteekista olivat neloset loppu. Aloin pari viikkoa sitten tekemään pesäeroa purkkaan käyttämällä ainoastaan microtabseja mutta koin sen vielä tässä vaiheessa liian uhkapeliksi, olen nimittäin aloittanut myös laihdutuksen muutama viikko sitten. Pari viikkoa ennen lopettamista aloitin aerobicin huomatakseni selvän eron kunnon paranemisessa lopettamisen jälkeen ( tsemppaa paljon ) ja tällä hetkellä olen tupakan suhteen jo voiton puolella.Jos saisin valita tupakan ja kerroshampurilaisen välillä, ottaisin miljoona kertaa mielummin hampparin! Aion jatkaa purkan ja microtabsien käyttöä niin pitkään kuin hiukankin tunnen niitä tarvitsevani koska ed. mainittujen käyttö on älyttömän paljon terveellisempää kuin tupakointi enkä enää ikinä halua sortua polttamaan. Onnea ja menestystä kaikille lopettamisen suhteen!!!!

        sorry


    • xx

      VASTAA tähän ellei mikään vaihtoehto sattunut. Mikä? Miten? Milloin? Kerro tarinasi mahd. tarkasti=)

    • xx

      Luitko mielenkiintoisen artikkelin? Hyvä tarina? Uusia tutkimustuloksia? VASTAA tähän jos tiedät hyvän linkin ja arvelet että joku muukin voisi olla kiinnostunut siitä.

      Linkin saat kätevästi kun menet ko. sivulle, viet hiiren kohdistimen URL/Osoite-riville ja painat hiiren oikeaa, valitset "kopioi". Sitten kohdistin tähän tekstilaatikkoon ja hiiren oikeaa, valitset "liitä" ja kas, sinulla on uuteen ikkunaan automaattisesti aukeava linkki esim. http://keskustelu.suomi24.fi/write.cgi ainakin mikäli käytät IE5 tai uudempaa.

      Pistä otsikoksi jokin linkin sivun aihetta kuvaava sanayhdistelmä ja viestitekstissä kannattanee lyhyesti kuvailla mistä on kysymys. Ainakin itseäni gprs-modeemin käyttäjänä hieman potuttaa surffailla turhaan, on meinaan aika hidasta heh..

      • mies35v

      • No smoking

        http://www.serialkiller.fi/wanted_smoke.html


    • Moneyman
    • Anonyymi

      Vanha viestiketju, mutta aihe tuore.Moni haluaa lopettaa tupakoinnin.Kertokaa vertaistueksi muille miten onnistuitte tai epäonnistuitte, mutta niile jotka haluavat tupakasta lopullisesti eroon ja ei vielä toteutunut niin päämäärään tähtääminen jatkukoon edelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      138
      907
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      117
      588
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      588
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      530
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      493
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe