Kyselin täydellisesti puhtaan veden perään, enkä saanut tyydyttävää vastausta.
Tämä kysymys on oleellinen homeopatiassa, jossa vaikuttavaa ainetta laimennetaan niin "ettei molekyyliäkään alkuperäisestä aineesta ole enää jäljellä" vaan vaikutus perustuu "veden muistiin".
Kuinka homeopaattinen valmiste sitten valmistetaan jos käytettävän veden puhtaudesta ei voida olla täysin varmoja? Siis kuinka taataan, ettei siinä ole "vääriä muistijälkiä tai molekyylejä?" ja että se siten olisi homeopaattisesti neutraalia.
Kun homeopatiassa laimennussuhde on hyvin suuri niin kuinka juuri oikeat muistijäljet ovat vedessä tallella?
Jokaisessa laimennuksessahan lisätyn veden mukana valmisteeseen siirtyy lukematon joukko muita muistijälkiä...veden aiemmasta historiasta puhumattakaan.
Miten juuri tämä tai tuo homeopaatti on onnistunut luomaan sellaisen ihmeellisen puhtaan seoksen, jossa vain oikeat muistijäljet ovat olemassa.
Tässä on homeopatian SELITYKSEN kompastuskivi: looginen epärehellisyys vaikutusmekanismeista!
puhdasta vettä ja homeopatiaa
4
830
Vastaukset
- Ammattilainen
homeopatiasta. Luuletko oikeasti, että homeopaatit valmistavat itse aineensa. Ei, kyllä ne tulevat lääketehtaasta. Ota yhteyttä vaikka DCG:hen Ruotsissa. Kun tulee selvästi kysymyksiä, jossa ei olla aidosti kiinnostuneita vaan tarkoitus on alkaa pilkkalinjalle eikä ole harmaintakaan aavistusta koko asiasta, ei kukaan viitsi vastata.
- H2O:sta
Ei ollut tarkoitus pilkata ketään, yritän vaan ymmärtää mitä homeopaatit tarkoittavat veden muistilla ja kuinka se toimii. Sen, että sanotaan jonkin asian toimivan tietyllä tavalla ja perustuvan johonkin täytyy kestää myös kriittinen tarkastelu ja avoin keskustelu, muuten mennään vahvasti kulttien ja uskonnon puolelle.
Edelleen: onko olemassa "muistista vapaata vettä" ? Ja mikä lääketehdas sitä valmistaa? - Ammattilainen
H2O:sta kirjoitti:
Ei ollut tarkoitus pilkata ketään, yritän vaan ymmärtää mitä homeopaatit tarkoittavat veden muistilla ja kuinka se toimii. Sen, että sanotaan jonkin asian toimivan tietyllä tavalla ja perustuvan johonkin täytyy kestää myös kriittinen tarkastelu ja avoin keskustelu, muuten mennään vahvasti kulttien ja uskonnon puolelle.
Edelleen: onko olemassa "muistista vapaata vettä" ? Ja mikä lääketehdas sitä valmistaa?sanoisin, että kannattaa ottaa yhteyttä vaikka DCG:een Ruotsissa tai vaikka Heliokseen Britanniassa. HEillä on lääketehdasoikeudet ja valmistavat homeopaattisia lääkkeitä. Huomauttaisin myös, että on esitetty ARVELUJA veden muistista. Harvassa on ne homeopaatit, jotka tätä totuutena puhuvat.
- oikea ammattilainen
Ammattilainen kirjoitti:
sanoisin, että kannattaa ottaa yhteyttä vaikka DCG:een Ruotsissa tai vaikka Heliokseen Britanniassa. HEillä on lääketehdasoikeudet ja valmistavat homeopaattisia lääkkeitä. Huomauttaisin myös, että on esitetty ARVELUJA veden muistista. Harvassa on ne homeopaatit, jotka tätä totuutena puhuvat.
Ei heilläkään siihen juuri lisättävää ole. Tislattua vettä käyttävät. Haluaisin tässä nyt vielä muistutta homeopatian olevan YLILUONNOLLINEN hoitokeino, (kutsukaa sitä vaikka taikuudeksi jos haluatte), eikä sitä voikaan järjellä tai tieteen keinoin selittää.
Tuollainen kyseleminen ja kyseenalaistaminen on täysin turhanpäiväistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15413525Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t749804Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h999172Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218149Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk406783Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1506195Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua684297Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243415Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy392877En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3981285