Pystyisittekö arvoisat jo remontoineet henkilöt kertomaan, että miten remontinjälkeisen pölyn saisi pois. Oletan, että sitkeästi siivoamalla..mutta.. Kun ei viitsisi joka viides tunti siivota. Jostain sitä pölyä aina laskeutuu. Eilen illalla juuri siivosin ja nyt taas tänään aamulla katsoin pintoja, niin aivan pölyisiä olivat taas. Olisin kiitollinen kaikista vinkeistä.
Apua. Miten remonttipöly pois??
Iik
32170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis ei sitä saa pois kun siivoamalla ;) Painin itse saman ongelman kanssa viime kuussa ja nyt alkaa jo pölyt loppua. Siivosin aluksi ihan turhaan koko ajan niitä pälyjä mutta sitten annoin pölyn laskeutua ja pyyhin pölyjä normaaliin tapaan. Kun talossa asutaan niin pikkuhiljaa joka kaappia ja nurkkaan kolutaan niin viimesetkin roskat ja pölyt lähtee. Meillä asennettiin remontin yhteydessä keskuspölynimuri niin imuroitu pöly menee onneksi ulos saakka. Nyt on pölyttömämpää kuin ennen remonttia!!
Sinullahan erinomainen imuri on. Kerro sen merkki. Minulla jää pöly pönttöön, ja ulos menevä ilma kulkee vielä suodattimen läpi.
No heh heh. Pikaisesti kun vastasin niin pölytkin meni astetta pidemmälle. Kyllä ne pölyt ja roskat jää mullakin imuriin mutta tarkotin sitä puhallus ilmaa jonka mukana hiukkaset? menee takaisin huoneeseen. Sehän on ihan tutkittu juttu, että jo muutaman viikon keskuspölynimuroinnin jälkeen eron huomaa parhaimpaankin tavalliseen imurin imuroinnin jälkeiseen pölyhiukkasmäärään. Tai jotain sinne päin...En ole myyjä, ihan vaan luin jostain joskus.