Pitäisi saada kissa vaan..

..millainen kissa. Rotukissa vai maatiainen.
En oikeastaan tiedä roduista mitään.
Kissan pitäisi tulla toimeen koiran kanssa. Joten onko rotu siinä suhteessa muita parempi.
Ehkä kuitenkin pitäisi olla eläinystävä ja ottaakin löytökissa.
Jos joku nyt haluaa tarjota omaansa, niin en voi kaukaa hakea. Asun Liedossa.

6

681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apina

      rotukissat maksaa aika paljon..ainaki 600€ saat pulittaa.jos halvempi ni sit on pentutehtailija joka vaa sekottaa rotukissan ja maatiaiskissan ja väittää et on muka rotukissa..maatiaisia taas saa vaikka ilmaiseksi.kannattaa ottaa pentu jos koirakin talossa.aikuinen ei välttämättä hyväksy.en kyllä tiedä että joku rotu tulisi paremmin koirien kans toimeen kuin toinen..meillä kyllä kotona aikoinaan kun siellä asuin, oli koira ja otettiin kaks kissanpentua.pari viikkoa tappelivat mutta sitten kissat nukkuivat koiran kainalossa ym.löytöeläintalosta kannattaisi ottaa, mutta sieltä ei välttämättä heti pentua löydä.itselläni kävi kyllä tuuri kun löysin heti ekasta löytöeläintalosta kissanpennun, joka vielä oli rotukissa.mutta harvemmin näin käy.

      • Kati-74

        löydät tietoa eri kissaroduista
        http://www.kissaliitto.fi/etusivu.php

        Meillä on ollut maatiainen joka ei ollut koiraa nähnytkään kun meille tuli koira kissan ollessa 6-v. Kissa teki heti selväksi kumpi on pomo ; )

        Vastaavasti meidän Ragdoll näki viime kesänä koiran ekan kerran ja oli heti uteliaana tutustumassa. Mutta meidän nykyinen maatiainen tuli meille vanhasta kodistaan siksi kun sinne muutti koiranpentu ja kissa muutti asumaan sängyn alle.

        Eli vaikea sanoa mikä kissa parhaiten sopisi koiran kanssa. Ragdoll on ainakin sosiaaalinen ja tulee yleensä toimeen koirankin kanssa.

        Mutta kurkkaa tuolta kissaliiton sivulta eri rotuisten luonnekuvauksia ja josko valitset maatiaisen niin ehkä löytäisit pennun joka on jo tottunut koiraan/koiriin.
        Onnea valintaan.


      • catmania

        Kyllä rotukissan voi saada 500. eurollakin. Itselläni siamilainen ja itämainen, varmasti puhdasrotuisia ja näyttelykelpoisia eikä varmasti pentutehtailijoilta!


    • ...

      varminta joko pentu tai kissa joka on jo tottunut koiriin, löytötalossakin saattaa sellainen olla jo valmiina esim omistaja kuollut tms. Myöskin löytötaloon voi aina palauttaa helpommin jos koira ja kissa ei tulekaan keskenään toimeen.

      • Niin onhan 500-800 euroa paljon rahaa, kun se kuitenkin on epävarma sijoitus. Ihanan näköisiä kuitenkin nuo rotukissat, esim. se Ragdoll, aivan ihana. Tosin maatiaisiassakin on tosi kivan näköisiä.
        Eikös se ollut niinpäin, että kun kissa tulee myöhemmin taloon, tulevat paremmin keskenään toimeen?


    • käyttäytyy kuin koira

      Ragdoll on aivan ihana rotu. Käyttäytyy itsekin kuin koira. Lähtiessäni kotoa jää eteiseen odottelemaan ja on vastassa, kun tulen kotiin. Meillä ei ole koiraa, mutta kuulemani mukaan tulee hyvin toimeen koirien kanssa. Etsi tietoa esim. netistä ragdoll- kissoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5107
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      24
      3456
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      34
      2785
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1810
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      247
      1370
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1362
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1058
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1005
    Aihe