Hei.Olemme päättäneet ruveta yrittämään lasta, mutta teen itse raskasta työtä (
lapiointia, nostelua, meteli, 3-vuorotyö) ja pelkäänkin että kuinka jaksan työtä tehdä odottaessani lasta.Kuinka lääkärit yleensä myöntävät sairaslomaa raskasta työtä tekevälle??Kertokaa joilla kokemuksia.Kiitos jo ennakkoon.
lapiointia, nostelua, meteli, 3-vuorotyö) ja pelkäänkin että kuinka jaksan työtä tehdä odottaessani lasta.Kuinka lääkärit yleensä myöntävät sairaslomaa raskasta työtä tekevälle??Kertokaa joilla kokemuksia.Kiitos jo ennakkoon.
Vastaukset 4
Vanhimmat
no....itse olen maatalouslomittja ja ny rv.29 hyvin oon jaksellut!ei raskaus ole sairaus.ja lapiointia nostelua ym joka päivä se on ihan itsestään kiinni kuinka asiat hoitaa ja esim nostaa....eri asia jos tulee jotain odotus aikana ja joutuu jäämään saikulle mutta toi asenne "suunnittelemme lasta ja pitäis saada sairaslomaa"heh heh.
no en nyt ihan tuota kyllä tarkoittanut, mutta sama se kuinka kukin haluaa asian ymmärtää.Tekemäni työ on sellaista jota moni mieskään ei ole jaksanut tehdä..vaan on irtisanoutunut, että sillai..
mä en pidä työtäni voimillekäyvänä tai raskaana.
nostelen tuollaiset 200-300 kpl 16-20kg painavia paketteja ja ajan sitten sen päälle 18 tonnista kuormuria 6-8h päivässä (mainitaan nyt sitten sekin että se ei ole pelkkää ajamista vaan myös tavarat pitää viedä asiakkaalle). ja olen raskaana. hyvin jaksan ja lääkäri oli sitä mieltä että jos tulee ongelmia niin sitten saikkua mutta itse en koe tarvitsevani ja pomo lupasi (kävi tuuri että on niin joustava pomo) että jos tarvetta on niin saan pikku apulaisen. tottakai otan raskauden huomioon työssä ollessa ja nostelen asiat ajatuksella mutta ei niin että olisin hysteerinen.hyvin ollaan molemmat voitu myös lääkärin mielestä.
Joskus aikoinaan ja raskausaikana selkä ei kestänyt nostelua.Puolen välin jälkeen raskautta noin 4-5kk:lla jäin s-lomalle loppu raskausajaksi.Lääkäri oli tosi ymmärtäväinen,koska tiesi jo ennestään heikosta selästäni.Kun maha raskauden myötä kasvaa se rasittaa selkää.