Olen myyjänä "tarvittaessa töihin kutsuttavana" ja sellainen sopimus on vuoden 2006 loppuun. Jatkosta ei ole tietoa. Nyt ilmeisesti saisin työpaikan joka alkaisi 1.12. joten mikä on mun irtisanomisaika? Olen ollut vuoden samassa firmassa.
IRTISANOMINEN
POIS POIS
51267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
,,,,,,,,,,,,
ELi siis???
Jos olisin sinä, antaisin piut paut sille vanhalle duunille, jos se kerran on 'tarvittaessa kutsuttava'. Sanot vaikka että olet sairas tms jos soittavat/pyytävät sinne duuniin. Ihan kohtahan on jo 1.12, eli sinne vaan töihin.
Kaikki Työehtosopimukset löytyvät netistä nykyään.
Ei muuta kuin googlettamaan. Helpoimmalla pääset kun ilmoitat työnantajalle aloittavasi toisen työn 1.12.
Ja _yleensä_ työnantaja on vain kiitollinen kun ilmoitat asiasta. Itse työnantajana kunnioitan ihmisiä jotka ilmoittavat asioista mahdollisimman pian ja annan vielä hyvät suositukset. Muista että jos haluat tulevaisuudessa nykyiseltä työnantajaltasi suosituksia niin he luultavasti antavat sen mielellään jos nyt ilmoitat lopettamisestasi hyvissä ajoin. Mutta jos jätät ilmoittamatta niin voit olla varma että suosituksia ei tipu.
hyvillä mielin.
Sillä "extra" sopimuksethan ovat jokainen kutsuna oma sopimus joka on vain kertaluontoinen.
Onnea uuteen työhön.