Ei se putki, katto, julkisivu - tai ikkunaremontti mikään peikko ole, mutta mutta... Hinnan tulee vastata kuntoa. Niin ei näytä aina nykyisin tilanne olevan. Vedätetään ja suorastaan kusetetaan.
Miksi maksaa asunnosta priiman hinta jos tulossa on monia remontteja? Nyt on kusetus käynnissä. Kaiken kuntoisista yritetään repiä kova hinta. Vanha on vanha ja uusi on uusi. Vanhan hinnassa pitäisi näkyä tuleva putki, katto tai muu kallis remontti - hintaa alentavana tekijänä! KELE.
JB06 - T.R.U.T.H
Miksi maksaa asunnosta priiman hinta jos tulossa on monia remontteja? Nyt on kusetus käynnissä. Kaiken kuntoisista yritetään repiä kova hinta. Vanha on vanha ja uusi on uusi. Vanhan hinnassa pitäisi näkyä tuleva putki, katto tai muu kallis remontti - hintaa alentavana tekijänä! KELE.
JB06 - T.R.U.T.H
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei voi kuin ihmetellä, miten röyhkeästi välittäjät jättävät kertomatta putkiremonteista ensiasuntoa ostaville nuorille pareille, vaikka talo on rakennettu esim. 50-luvun loppupuolella ja putkiremppa täytyy olla edessä muutaman vuoden sisällä.
Käytännössä asia vielä usein niin, että nämä viime hetkellä (ennen isoa remppaa) asuntoaan myyvät ovat juuri niitä, jotka itse vastustavat remontin sunniittelun aloittamista, vaikka taloyhtiössä ollut jo paljon ongelmia putkiston kanssa.
Itse monet monet näytöt kiertäneenä olen havainnut että hyvin usein välittäjät vähättelevät, vaikenevat tai ovat tietämättömiä tai huonomuistisia juuri nuorten parien kysellessä lisätietoja.
Nuori pari lienee välittäjän silmissä keskimääräistä tyhmempi ostaja.
Usein soitto isännöitsijälle auttaa, ja sieltä paljastuu kaikenlaista mitä välittäjä "ei tiennyt" tai "unohti kertoa".
Kyse on kuitenkin useimmille elämän suurimmasta kaupasta. Nämä "myrkkypillerit" vaan ovat surullisia kun niillä siirretään kätevästi menneiden asukkaiden laiminlyöntien maksut uusille asukkaille.. eihän siinä mitään jos ostaja ymmärtää ja hyväksyy kuvion..
Tilanne on se, että remppataloissa olevat asunnot ovat oikeissa hinnoissa, rempatuissa sijaitsevilla on sen sijaan vielä reilusti nousuvaraa.
sanoo tilanteesta hyötyvä
Autonasentajalinjan II-vuosikurssilainen. Ja tämä on tosi.
Amis-heppu pääsee grynderiksi ja välittäjäksi eli Lollo. Näihin hommiin alin taso on AMK, mielellään Dippainssi.
Ps. Taloutemme netto 4500eur/kk.