takia sitä niin vastustetaan? Kuin se olisi joku paholaisen keksintö tai rahat-pois-huijaus.
Minä olen jo yli vuoden katsonut sekä kaupungissa että maalla pelkkää digitelevisiota. Telkkareissa ei ole enää edes antennijohdot kiinni, että analogisia näkisin. Eikä mitään merkittäviä ongelmia ole ollut.
Kaupungissa parani tallennus ihan toiselle tasolle hankalaan videonauhuriin verrattuna ja maalla taas parani kuva ihan uudelle tasolle. Ja kanaviakin tuli paljon lisää.
Analogiset kanavat ovat enää pelkkä rasite, jotka vievät turhaan resursseja ja taajuuksia.
Minä olen jo yli vuoden katsonut sekä kaupungissa että maalla pelkkää digitelevisiota. Telkkareissa ei ole enää edes antennijohdot kiinni, että analogisia näkisin. Eikä mitään merkittäviä ongelmia ole ollut.
Kaupungissa parani tallennus ihan toiselle tasolle hankalaan videonauhuriin verrattuna ja maalla taas parani kuva ihan uudelle tasolle. Ja kanaviakin tuli paljon lisää.
Analogiset kanavat ovat enää pelkkä rasite, jotka vievät turhaan resursseja ja taajuuksia.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Digitekniikka on sielunvihollisen, Lucifeeruksen päähänpistoja!
No tuo edellinen vastaaja kertoi kaiken olennaisen näistä yltiöpäisistä "digin vastustajista".
Näihän minä ajattelin...
Tulkaa kaikki, kohentelen täällä tulta.
Digissä mättää täydellinen vaihtoehdottomuus.
Jos haluan olla kasvis-tai lihansyöjä en kuole nälkään valitsin miten tahansa.
Mutta jos haluan katsoa tveetä pitää hommata digi.
Missä on vaihtoehdot?
Ja televisiosta luopuminen ei kelpaa selitykseksi.
Koko digitv vaikuttaa pelkästään rahastukselta.
Mietti asiaa miten positiivisesti tahansa.
ja kun ottaa huomioon vielä digiboksien nykyisen bugisuuden, yhteensopivuusongelmat ja muuten huonon käytettävyyden, niin ei voi kuin ihmetellä mihin sitä pässiä on narusta taas vedetty. Vai pitäisikö sanoa että lampaita... bää bää bää. Onhan se kiva kun boksin ostaa niin softa on siinä jo vanhentunut ja se pitäisi joko käyttää uudestaan liikkeessä tai maahantuojalla tai sitte päivittää vaikka itse jos osaa ja sattuu netin omistamaan. Vittu tätä digiaikaa. Ei ihme, että vanhemmat ihmiset ovat tästä aivan pihalla.
Miten ne digiboksien softat ovat vanhentuneita ostettaessa? Siis mikä tai mitä jää puuttumaan?
Ompas omituinen pointi. Isompi ongelmahan vaihtoehdottomuus on analogia-aikana. Mitäs vaihtoehtoja sinulla oli ennen 2001:a ? Kaltaiselleni maalla-asujalle digistä on ollut hitosti iloa nimenomaan siksi, että on tullut lisää vaihtoehtoja.
Kiinnostais kanssa kuulla mitä nää päivitykset mistä jokanen digin vastustaja puhuu on? Viis vuotta ollu 9828 nokia ja ei ole siihen mitään "päivityksiä" tullu ikinä tehtyä. Kummasti ne kanavat näkyy vaan vaikka hiukka hidashan toi kyseinen malli on mutta eipä noita kanavia niinmontaa ole, että kanavanvaihdon nopeudella mitään oikeeta merkitystä ois.
Luulisi jo television "mättäävän"
Jos haluan katsoa tveetä pitää hommata TV.
Jos haluan nauhoittaa pitää hommata nauhuri.
Entäs muu elämänala:
Jos haluan ajaa autolla pitää hommata auto.
Hommaa elämä.
Kun alat jauhamaan paskaa päivitystarpeesta niin samalla osoitat oman tietämättömyytesi. Se on kansakunnan pelottelukeinoista varmaan käytetyin vaikkei siinä todellisuudessa ole paljonkaan perää.
Toimivaa laitetta ei tartte päivittää, eli vain harvemmassa tapauksessa moinen tulee kyseeseen. Kenenkään omassa tuttavapiirissäni, saatikka minun, ei ole tarvinnut laitepäivityksiä hankkia. Ja laitteilla on ikää muutamasta kuukaudesta muutamaan vuoteen.
Lienee turha toivo, että nämä määrätyt digivastaiset kansanedustajatkin, jotka lehtien palstoille kirjoittelevat ja koettavat hankkia lisäpisteitä vaaleja ajatellen, viitsisivät ottaa asioista selvää ennen kuin raapustavat kaiken maailman valheellisuuksia eetteriin. Esimerkkinä vaikka taannoinen Risto Kuisman lapsellinen kirjoitus monessakin eri lehdessä. Eikä vastaavaan kastiin kuuluva Puuhamaa-trubaduuri Mikko Alatalokaan kovin vahvoja esityksiä tietämyksestään ole antanut.
Tällaista turhaa digihaloota ei olisikaan jos ihmiset lopettaisivat levittämästä röökikopeissa ja muissa vastaavissa paneeleissa kuullut "varmat" huhut. Todellista tietoa paskapuheiden sijaan on saatavissa jos vain yhtään viitsii ottaa asioista selvää.
Jos ongelmana on se, että on pakko ostaa laite, niin valittakoon sitten autuaasti siitä, mutta että sitä vastaisuutta ruvetaan peittelemään jollain valheellisella väitteellä päivityksistä, bugeista, virrankulutuksesta tai muusta vastaavasta, niin se on jo säälittävää.
Tuohon "päivitykseen" on sotkettu joissain tapauksessa aivan normaali kanavahaku. Laitteiden softien päivitys on kuitenkin aivan eri asia ja on se kanavahaku tarvinnut tehdä aina ja iänkaikkisesti analogisillakin laitteilla. Nämä erilaiset tietämättömyyteen perustuvat huhut nimenomaan ovat omiaan levittämään näitä juttuja kauheista päivitystarpeista.
teknologiaa, jää paremman tekniikan jalkoihin. Muuten iha hyvä juttu:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=107&conference=4500000000000395&posting=22000000021327466
pakko ole ostaa. Jää vaan odottamaan parempaa tekniikkaa. Ehkä jo parinkymmenen vuoden päästä tulee, voit vaikka ratkoa ristikoita siihen asti.
osittain, tulee verkkoon 2010. Enkä koe saavani kaapelin päässä tästä digipaskasta yhtään mitään, ainoa toimiva boxi muuten on ollut topfield.