Tupakointi EI lisää homeherkistymisen

Kun täällä niin kovasti keskustellaan tupakoinnista ja homealtistuksesta, niin laitan tähän ihan oman otsikon siitä. Monesti väitetään myös, että oireilun syynä olisi kotieläimet, jos sellaisia sattuisi olemaan.

Tyhosa ry:n sivuilta Tuula Putuksen luento n:o 14:


”Yhteenveto:
Selvä homeherkistyminen 6 %:lla aikuisväestöstä, heikko 16 %:lla. IgE-välitteisen homeherkistymisen ja lääkärin toteaman astman välillä tilastollisesti merkittävä yhteys. IgE-vaste sienille ja bakteereille korreloi hyvin atooppisen ihottuman kanssa. TUPAKOINTI JA KOTIELÄIMET EIVÄT LISÄÄ MIKROBIHERKISTYMISEN RISKIÄ. ”

Ja jos joku ei tiedä, kuka Tuula Putus on, niin kerron, että hän on lääkäri, joka on eniten Suomessa tutkinut homeita ja homesairastuneita ja on kansainvälisestikin arvostettu ja kuuluisa tutkija alalla !!
3340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Smokers’ COPD risk underestimated

http://www.az-air.com/news/news_read.asp?id=4565

A quarter of long-term smokers are likely to develop chronic obstructive pulmonary disease (COPD), researchers report. The level of risk, reported in an advance online publication of the journal Thorax, is higher than previously thought, say A Løkke, from Hvidovre Hospital in Denmark, and colleagues.

Smokers’ COPD risk underestimated Oct 20, 2006 - A quarter of long-term smokers are likely to develop chronic obstructive pulmonary disease (COPD), researchers report.

The level of risk, reported in an advance online publication of the journal Thorax, is higher than previously thought, say A Løkke, from Hvidovre Hospital in Denmark, and colleagues.

Most studies of the relationship between smoking and COPD have lasted only 5–10 years. In their trial, Løkke and colleagues followed-up 8045 men and women, aged between 30 and 60 years, living in Denmark, for 25 years. Of the participants, 5280 were smokers and 1252 were ex-smokers.

At the start of the study in 1976, all of the participants had normal lung function and none suffered from respiratory diseases such as asthma.

However, over the course of the monitoring period, 21% of the former or current smokers developed moderate or severe COPD, compared with only 4% of those who had never smoked. The risk was highest in current long-term smokers, who were 25% more likely to develop the lung disease than non-smokers.

However, the risk of COPD fell dramatically among smokers who quit over the course of the study.

Løkke and team conclude: "The absolute risk of developing COPD among continuous smokers is at least 25%, which is larger than was previously estimated.
"Our main finding is quite simple: the longer people smoke, the higher the risk of developing COPD."

They add that their results "help to show the dangers associated with smoking and hopefully strengthen the anti-smoking advice."

Thorax 2006; Advance online publication

Journal


      © 2006 Current Medicine Group

Äänestä
  • Tuolla aloituksella ei varmaankaan tarkoitettu osoittaa, että tupakointi olisi terveellistä. Jos homesairas tupakoi tai jos hänellä on kotieläimiä, niin hänellä ei joidenkin mielestä ole oikeutta valittaa homeoireilusta, vaikkei asioilla ole tekemistä toistensa kanssa.

    Äänestä

  • ei kysymys kirjoitti:

    Tuolla aloituksella ei varmaankaan tarkoitettu osoittaa, että tupakointi olisi terveellistä. Jos homesairas tupakoi tai jos hänellä on kotieläimiä, niin hänellä ei joidenkin mielestä ole oikeutta valittaa homeoireilusta, vaikkei asioilla ole tekemistä toistensa kanssa.

    kirjoittelu palstalle pitäisi kieltää. En ymmärrä sitä, ettei Suomi24 saa tälle häirikölle lukuisista pyynnöistä huolimatta mitään rajoitusta tällä palstalle. Vaikka siten, että lukea voi, muttei kirjoittaa tms.
    Tämä häirikköhän tarvitsisi myös apua henkiseen tilaansa, eikä kukaan auta häntä. Eihän kukaan terve ihminen tälle palstalle moisia juttuja jatkuvasti laittaisi. Ja tiukan paikan tullen itkee, että jyrätää kun hän laittaa vähänkin eriäviä mielipiteitä palstalle. Tosi säälittävä varmasti täysin ilman koulutusta oleva reppana, joka hakee huomiota näillä kirjoituksilla, joita ei edes itse ymmärrä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


riskiä kirjoitti:

Kun täällä niin kovasti keskustellaan tupakoinnista ja homealtistuksesta, niin laitan tähän ihan oman otsikon siitä. Monesti väitetään myös, että oireilun syynä olisi kotieläimet, jos sellaisia sattuisi olemaan.

Tyhosa ry:n sivuilta Tuula Putuksen luento n:o 14:


”Yhteenveto:
Selvä homeherkistyminen 6 %:lla aikuisväestöstä, heikko 16 %:lla. IgE-välitteisen homeherkistymisen ja lääkärin toteaman astman välillä tilastollisesti merkittävä yhteys. IgE-vaste sienille ja bakteereille korreloi hyvin atooppisen ihottuman kanssa. TUPAKOINTI JA KOTIELÄIMET EIVÄT LISÄÄ MIKROBIHERKISTYMISEN RISKIÄ. ”

Ja jos joku ei tiedä, kuka Tuula Putus on, niin kerron, että hän on lääkäri, joka on eniten Suomessa tutkinut homeita ja homesairastuneita ja on kansainvälisestikin arvostettu ja kuuluisa tutkija alalla !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu