Kauko-Aasia

bath

Ensi vuonna viisi vko. Thaimaa. Kamputshea, Laos, Vietman ja Malesia. Onko liikaa aikaan nähden?

3

1374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet menossa

      kaakkois-Aasiaan(south-east Asia), etkä kauko-Aasiaan, spede. Kamputshea on Kambodzha suomeksi nykyään ja Vietmanilla tarkoittanet Vietnamia?
      Kannattaisi ehkä hieman paneutua asioihin jos on sinne menossa että tietää missä maassa on.
      No, asiaan. Viisi viikkoa ei yksinkertaisesti riitä mihinkään. Siis viikko per maa? Noi maat on aika isoja, liikkuminen aikaa vievää ja nähtävää paljon. Itse suosittelisin neljää viikkoa per maa, jos haluaa edes jotain siellä nähdä. Suosittelen siis pientä karsintaa. Kokeile esim. yhdistelmiä Malesia Thaimaa tai Vietnam Kambodzha Laos. Muuten vietät kaiken aikasi lentokoneessa/kentällä, taksissa, junassa ja bussissa.

      • kantsis paneutua johonkin

        viidessä viikossa saat hyvän kattavan käsityksen sikäläisistä lentoasemista, takseista . miksi ahnehtua puoli maapalloa viidessä viikossa. ei näe silloin mitään mistään.


      • jk70
        kantsis paneutua johonkin kirjoitti:

        viidessä viikossa saat hyvän kattavan käsityksen sikäläisistä lentoasemista, takseista . miksi ahnehtua puoli maapalloa viidessä viikossa. ei näe silloin mitään mistään.

        kyllä sää sinne voit mennä, muuta et ehdi näkemään kun yhden kaupungin per maa. eli tuurista on sit paljon kiinni miten onnistuu. et heti kuitenkaan löydä ekana iltana esim hyvää illalnviettopaikkaa, baaria, ruokapaikkaa, livemusapaikkaa, hotellia, pesulaa, mopovuokraamoa ja yleensäkään mitään misä hinta-laatu kohtaa sulle edullisesti. eli aina tarvii vähän aikaa että oppii maan tavat ja hinnat ja kun ne viikossa löytää niin sit pitää lähteä pois. kaupunki per viikko on ehkä siinä ja siinä, mutta aika ei missään nimessä riitä laajempaan kiertelyyn tai maahan tutustumiseen.

        Älä anna tämän lannistaa vaan vietä hyvä loma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      82
      5792
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3943
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      45
      3860
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3554
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2928
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2457
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2204
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2111
    9. 33
      2019
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      436
      1790
    Aihe