Mikä pitäisi olla 8/1mbit/s yhteyden nopeus että ollaan jo hyvissä lukemissa? Siis tarkoitan sitä kun esim. 1mbit/s liittymässä todellinen nopeus on hyvä jos se on 850kbit/s tai suurempi(noin). Ainakaan itselläni ei ole koskaan juuri nopeampia liittymiä ollut. Nykyinen 1mbit-liittymä ottaa sisään max 109kt eli nopeus on silloin n. 870kbit/s. Ja tämä on ihan ok. Millaisia nopeuksia pitäisi olettaa 8/1-yhteydellä että sitä voi sanoa vähintään keskinkertaiseksi? Luulisin että mitä suurempi nopeus on kyseessä sitä enemmän myöskin käytäntö ja teoreettinen max nopeus eroavat?
8/1-nopeus
4
907
Vastaukset
Itse olen päässyt parhaimmillaan 8/1 yhteydellä nopeuteen noin sisään 850 kt/s ja 110 kt/s ulos
eli vastaa noin 6,8/0,9 megaa- Piru_
meinaan siinä liikkuu paljon muutakin kun tiedostodataa siinä yhteydessä. Ethernet, TCP/IP ja ATM kehysrakenteet syövät oman osansa ja datalla jää loput.
Ekana modeemin hallintasivulle ja katot sieltä linkin nopeuden. Omassa 8M liittymässä linkin nopeudeksi ilmoitetaan 8127kbs ja 1M upstream oli jotain 927kbs linkin nopeutena (ei siis edes sitä megaa).
8127000/1024/8 - 10-15% ~ 830-850kts - jessus22
Piru_ kirjoitti:
meinaan siinä liikkuu paljon muutakin kun tiedostodataa siinä yhteydessä. Ethernet, TCP/IP ja ATM kehysrakenteet syövät oman osansa ja datalla jää loput.
Ekana modeemin hallintasivulle ja katot sieltä linkin nopeuden. Omassa 8M liittymässä linkin nopeudeksi ilmoitetaan 8127kbs ja 1M upstream oli jotain 927kbs linkin nopeutena (ei siis edes sitä megaa).
8127000/1024/8 - 10-15% ~ 830-850ktsTotta. En kylläkään pääse modeemin hallintaan jostain syystä katsomaan tietoja(Telewell TW-501 v1), mutta yhteys toimii ok. Maksiminopeus on ollut 860kB/s(ftp-serveriltä), jonkin ohjelman mukaan jopa 865kB/s mutta tuon jälkimmäisen luotettavuudesta en ole varma.
Surffailuun ei 8/1 ole paljoakaan parempi kuin aikaisempi 1/1, paitsi ehkä joillain raskaammilla sivuilla joilla on paljon kuvia tai flash-koodia.
Lisäksi harvemmin täydellä nopeudella data edes liikkuu sisään, siinä on välissä niin paljon hidasteita. Jos vaikkapa joltain eurooppalaiselta/jenkkiläiseltä serveriltä ottaa ilmaisohjelmia, nopeudet voivat olla jopa ihan samaa kuin aikaisemmin 1-megaisella yhteydellä.
- nopeusti
Viestintä viraston luotettava nopeustesti:
https://nettimittari.ficora.fi/nettimittari/mainPage.aspx
Elisan nopeustesti:
http://myip.kolumbus.fi:8000/speedtest/
Msoynetin nopeusteati
http://www.msoynet.fi/speed.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv8313952Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1712483- 524627
- 244347
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni204273Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364080Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h573969No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol433808- 613549
- 423205