vanhempainrahasta

Osaisiko joku kertoa voidaanko vanhempainraha laskea äitiysrahasta (eli ne 3 kk kun saan työnantajalta täyden palkan) sekä sitä edeltävä 3kk. Yhteensä siis edelliset 6 kuukautta.
1209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

äitiysraha (se minkä Kela maksaa työnantajalle) ja vanhempainraha ovat saman verran. Eli saat siitä päätöksen jo viimeistään siinä vaiheessa kun olet ollut äitiyslomalla muutaman päivän. Äitiysraha lasketaan tasan 6kk ennen äitiyslomalle jäämistä maksetusta palkasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


susa kirjoitti:

Osaisiko joku kertoa voidaanko vanhempainraha laskea äitiysrahasta (eli ne 3 kk kun saan työnantajalta täyden palkan) sekä sitä edeltävä 3kk. Yhteensä siis edelliset 6 kuukautta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu