Tänään tuli kotiimme suomenajokoirauros. Se on 2,5 vuotta vanha. Näyttää että "seksihalut" on nyt alussa pinnalla. Nylkyttää tyynyjä. Olisikohan ohimenevää?
Muutenkin rauhaton, mutta kun on uusi koti, ei vielä ole rauhoittunut.
Uusi suomenajokoira
3
738
Vastaukset
- ?!?
Nyt on ilmennyt ajokoiralla jonkin verran haukkimista avonaisesta ikkunasta (verhot syrjässä). Entisillä ajokoirilla pidin verhoja avoinna, ja ne tykkäsi katsella ulos. Kukaan ei koskaan valitellut, että entiset koirat haukkuisivat.
Tämä uusi ajokoira näyttää, tosin päivällä, pikkuisen haukahtelevan katsellessaan ikkunasta ulos. Yritän kieltää sitä, kun kerrostalon ensimmäisessä kerroksessa asutaan. Jos laitan verhot kiinni, kaivautuu se niitten alle. Kukaan ei ainakaan vielä ole valittanut haukkumisesta.
Ajokoiran otin maalta, ja on mahdollista että se ei ole ihmisiäkään monesti nähnyt häkistään, lukuun ottamasta omistajapariskuntaa. Koira ei saanut tulla sisälle. Isäntä piti välillä pihalla irti sitä, ja tietenkin joskus metsässä.
Luin netistä että pitäisi poistaa ärsyke, joka laukaisee haukkumisen. Mutta kun se pääsee kuitenkin katseleen ulos. Olen huomannut, että sadankin metrin päässä kulkeva ihminen voi aloittaa sen haukkumisen. Mitään jatkuvaa haukkumisesta ei ole tullut, tietenkin senkin takia, kun olen kieltänyt. Nyt se on hiljaa, tosin hieman vinkuu. Käydään pitkillä lenkeillä, niin kuin muittenkin koirien kanssa olen käynyt.
Voisiko olla sitä kun ei ole vielä tottunut uuteen paikkaan? Koira tuli taloon toissa päivänä. Yöllä nukkuu tosi hiljaa, ei hauku. Mitähän voisi tehdä?- vaan!
Tuo on aivan luonnollista koiralle, joka on asunut maalla ja vielä kenties ulkona. Älä ainakaan nosta itse meteliä, sillä se provosoi vain lisää haukkumaan. Pyydä koira vaikka leikkimään siitä haukkumistilanteesta ja palkitse sitten. Päivällä satunnainen haukkuminen ei kyllä
voi häiritä naapureita liikaa. Metelöiväthän kaikki ihmiset jollain tavalla päiväsaikaan. Pääasia, ettei hauku yöllä! Ole koirasi kanssa kärsivällinen nyt alkuun. On sillekin iso muutos elämään! Tsemppiä! - 12v. ajokoira
Kyllä ajokoirasi pian tottuu uuteen ympäristöön ja rauhoittuu. Ulkokoirasta ei sisäkoiraksi heti muututa. Pian huomaat että sinulla on kaksi eri koiraa, se joka nauttii täysihoidosta sisällä ja se jolla on metsästäjänvaistot ulkona. Tulee ihan mieleen oma koirani nuorempana, kerran töistä tullessani se seisoi keskellä keittiönpöytää ja häntä viuhtoi hirmuisesti kun se näki minut, joskus taas oli ylimääräiset kengät syöty eteisestä ja matot olivat ihmeellisesti kasassa aina töistä palatessani, mitä lie touhunnut päivisin. Nykyisin tämä meidän vanhapiika innostuu enää harvoin juoksemaan jäykillä jaloillaan, mutta on aina paikalla kun ruoka on pöydässä. Mekin asumme viikot kerrostalossa ja ajokoira on erinomaisesti sopeutunut tänne, viikonloput se saa vapaana juosta mökillä, pitkille lenkeille en enää ota sitä mukaani kun se on alkanut uupua yhä enemmän. Mutta parhaan mahdollisen vanhuuden annan koiralleni ja vasta sen jälkeen alan katsella uutta AJOKOIRAA :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso204241Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1504059Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133236Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673056- 852662
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512632Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282303- 321878
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1191597- 201535