HINTA?? KANARIANLINTU??

Minävain..

Olen ostamassa kanarianlintua mutta ainoa ongelma on että haluaisin tietää ennen kauppaan menoa paljon ne suurin piirtein maksaisivat??

3

1067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Tuossa viidenkympin tietämissä/nokka taitaa peruskanarialaisen hinta liikkua. Vähän erikoisemmista väreistä voidaan kaupasta riippuen pyytää enemmänkin hintaa, mutta jotain seitsemääkymppiä enempää en kyllä itse kanarialaisesta maksaisi vaikka olisi mikä erikoisuus.

      Linnun lisäksi tietysti varusteetkin maksaa, suositellun minimin kokoisia häkkejä alkaa saada noin 80-100 eurolla ja sitten tulee jonkun verran kuppeja, kylpyvateja ja ruokia yms sekalaista irtotavaraa budjettiin vielä päälle. Orret kannattaa hakea lähimmästä pajupensaasta.

      Erittäin suositeltava on myös valaisin häkin päälle, esim yhden putken mentävä akvaariovalaisin ja siihen linnuille sopivan loisteputken (päivänvalosävyinen putki jossa on hiukan UV-valoa mukana) saanee 80-100 eurolla. Omaa elämää helpottaa kellokytkin valaistuksen päivänpituuden säätelyssä, niitä saa muutamalla eurolla mistä tahansa marketista tai halpakaupasta.

    • Jari T

      Minä olen myynyt kanarian poikasia 30 €/kpl. Kaupassa maksavat 50-90 €/kpl. Ostin punertavan naaraan 75 €:lla.

      • tietämätön =o

        haluaisin ostaa kanarian linnun mistä niitä saa halvalla!!!!!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2132
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1785
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1278
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      950
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      855
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      112
      762
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      719
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      706
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      689
    Aihe